Загальні відомості про Центр ДЗК

З метою реалізації завдань, визначених Указом Президента України від 17 лютого 2003 року № 134 „Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру”, постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 1997 р. № 1355 „Про Програму створення автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру” здійснено реорганізацію регіональних, міських та районних центрів державного земельного кадастру з утворенням на основі державного підприємства „Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах“ (далі Центр ДЗК) єдиної юридичної особи з консолідованим балансом.

Центр ДЗК діє на підставі Статуту, що затверджений наказом Держкомзему України від 23 травня 2003р. № 135 „Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру та удосконалення структури державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, який зареєстрований в Мін’юсті 27 травня 2003р. за № 408/7729.

Основною метою Центру ДЗК є функціонування автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру України та системи реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, для забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, громадян, підприємств, установ та організацій достовірною інформацією про речові права на нерухоме майно та їх обмеження, а також забезпечення формування та функціонування Державного реєстру прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно як єдиної інформаційної системи.

Законом України від 01.07.2004 року, № 1952- IV „Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” визначено, що Центр ДЗК є відповідальним за ведення реєстру земель, об’єктів нерухомого майна, трансакцій та обмежень прав і є адміністратором державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обмежень.

Загальнодержавні повноваження покладені на Центр ДЗК:

– забезпечує формування та функціонування Державного реєстру прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно як єдиної інформаційної системи

– виступає гарантом прав власності, в особі держави на об’єкти нерухомого майна та їх обмежень

– надає достовірну інформацію про зареєстровані права та їх обмеження в установленому законом порядку

Структура Центру ДЗК:

Систему органів державної реєстрації прав складають центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, створений при ньому Центр ДЗК та його відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав. Центр державного земельного кадастру має в своєму складі 27 підрозділів (філій) – регіональну філію в Автономній Республіці Крим, 24 регіональні (обласні) філії, Київську та Севастопольську міські філії; 665 місцевих органів реєстрації (557 реєстраційних офісів), що працюють в районах та містах обласного підпорядкування по всій території України. Усього на підприємстві працює близько 5,5 тисяч чоловік, з них понад 700 фахівців з реєстрації.

 

Тарнопольський Андрій Віліанович – генеральний директор – керівник технічних програм

Уваров Андрій Васильович – заступник генерального директора - керівника технічних програм

До складу пріоритетів діяльності Центру ДЗК відносяться реалізація наступних заходів та вирішення наступних завдань:

1) Забезпечення видачі державних актів, які знаходяться в територіальних органах Держземагентства, згідно порядку, затвердженого постановами КМУ №749 та №1021 (із змінами) з використанням перехідної реєстраційної системи (ПРС);

Для виконання завдань голови Держземагенства, спрямованих на видачу державних актів на право власності на земельні ділянки у найкоротші терміни, впровадження єдиного засобу автоматизації процесів реєстрації правовстановлюючих документів та договорів оренди у відповідності до вимог постанови КМУ №791 Центром ДЗК розроблено та впроваджено у використання Перехідну Кадастрово-Реєстраційну систему (ПРС).

На підставі підготовлених територіальними органами Держземагентства реєстрів державних актів та договорів оренди, які підлягають державній реєстрації регіональними філіями Центру ДЗК провадиться робота по створенню реєстрів земельних ділянок на підставі внесення відомостей про земельні ділянки до ПРС.

Фахівцями Центру ДЗК провадиться аналіз та усунення зауважень з боку користувачів ПРС, готуються відповідні інструкції, забезпечено підтримку користувачів системи як з боку територіальних органів так і з боку регіональних філій.

2) Супровід побудови та адміністрування АС ДЗК;

Враховуючи прийняття 7 липня 2011 року Верховною Радою України Закону України «Про Державний земельний кадастр», статтею 6 якого передбачено, що адміністратором Державного земельного кадастру є державне підприємство, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, Центром ДЗК розроблено план-графік заходів з реалізації вищевказаної цілі.

4.6 Державне підприємство “Головний науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”

Державне підприємство “Головний науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” – провідна установа, що виконує науково-дослідні та проектні роботи у галузі землеустрою, оцінки земель, геодезії, ґрунтового обстеження, раціонального використання та охорони земель.

ДП “Головний інститут землеустрою” функціонує більше 50 років та має потужну інформаційну, методичну, матеріально-технічну базу і кадровий потенціал.

ДП “Головний інститут землеустрою” належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів та займає провідне місце на ринку надання послуг у сфері землеустрою в Україні.

На сьогоднішній день в ДП “Головний інститут землеустрою” працюють висококваліфіковані фахівці в галузі землевпорядкування, земельного кадастру, геодезії, ґрунтознавства, економіки, екології та інших спеціальностей.

Всі роботи підприємство виконує сучасними високоточними електронними приладами та на сучасному обладнанні.

ДП “Головний інститут землеустрою” співпрацює з такими провідними підприємствами як НАК “Нафтогаз України”, ДП “Міжнародний аеропорт Бориспіль”, Міністерство оборони України, Міністерство внутрішніх справ України, ВАТ “Укртелеком”. Разом з тим, ДП “Головний інститут землеустрою” надає послуги і фізичним особам.

Землевпорядні роботи:

– приватизація земельних ділянок;

– розподіл та об’єднання земельних ділянок;

– зміна цільового призначення земельних ділянок;

– комплекс заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку;

– розробка проектів відводу земельних ділянок в приватну власність або тимчасове користування на правах оренди (оренда земельної ділянки);

– оформлення актів постійного користування земельною ділянкою;

– відновлення втрачених документів на землю;

– оформлення земельної кадастрової документації;

– оформлення документації з інвентаризації земель усіх категорій;

– оформлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

– розрахунок втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва;

 

– розмежування земель комунальної та державної власності населених пунктів;

– еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь;

– встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого призначення;

– формування земель комунальної власності територіальних громад;

– встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних утворень;

– виготовлення схем розташування земельних ділянок;

– розробка схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень.

Землеоціночні роботи:

– грошова оцінка земель: нормативна, експертна.

Геодезичні роботи:

– кадастрова зйомка

– топографічна зйомка

– винесення меж земельних ділянок в натуру (на місцевості)

Інші послуги:

– складання технічної документації з якісної оцінки земель у межах та за межами населених пунктів

– розробка містобудівного обґрунтування

Віхи історії інституту

Відповідно до наказу Міністерства сільського господарства Української РСР "Про організацію республіканського проектного інституту по землевпорядкуванню "Укрземпроект" від 24 квітня 1961 року № 289/1 на виконання постанови ЦК Компартії України і Ради Міністрів Української РСР "Про реорганізацію Міністерства сільського господарства УРСР" від 28 лютого 1961 року № 240 був створений Республіканський проектний інститут по землевпорядкуванню "Укрземпроект" .

До створення інституту роботи по землевпорядкуванню в Україні виконувалися виробничими підрозділами відділів землевпорядкування і сівозмін обласних управлінь сільського господарства, а також Київською та Каховською землевпорядними експедиціями, які здійснювали роботи пов'язані з будівництвом гідроелектростанцій на р. Дніпро, на базі яких і формувався колектив новоствореного інституту.

Першим директором інституту, наказом по Міністерству сільського господарства УРСР від 5 червня 1961 року № 442 К, було призначено Коломійця Івана Івановича, а головним інженером, наказом по Міністерству сільського господарства УРСР від 29 червня 1961 року № 569 К, призначили Харченка Бориса Зіновійовича. Вони і розпочали формування колективу інституту.

З метою удосконалення організаційної структури землевпорядної служби, підвищення ефективності та якості землевпорядних робіт наказом по Міністерству сільського господарства УРСР "Про реорганізацію виробництва землевпорядних робіт" від 29 червня 1961 року № 403 на базі виробничої частини відділів землевпорядкування і сівозмін облсільгоспуправлінь, експедицій і партій з обстеження ґрунтів та Київської експедиції з 1 липня 1961 року було організовано обласні землевпорядні експедиції інституту "Укрземпроект" . Відповідно до наказу Міністерства сільського господарства УРСР "Про перебудову управління сільським господарством Української РСР" від 10 квітня 1962 року № 152-К Республіканський проектний інститут по землевпорядкуванню "Укрземпроект" було перепідпорядковано Міністерству виробництва та заготівель сільськогосподарських продуктів УРСР .

Відповідно до наказу Міністерства сільського господарства УРСР від 7 травня 1965 року № 159 та у зв'язку з об'єднанням Міністерства виробництва та заготівель сільськогосподарських продуктів УРСР з Міністерством сільського господарства УРСР в союзно-республіканське Міністерство сільського господарства УРСР Республіканський проектний інститут по землевпорядкуванню "Укрземпроект" підпорядковується Міністерству сільського господарства УРСР.

На виконання наказу по Міністерству сільського господарства УРСР "Про покращення проектної справи та удосконалення структури Республіканського проектного інституту по землевпорядкуванню "Укрземпроект" від 4 вересня 1969 року № 614 (додаток 6) та згідно з наказом по інституту "Про організацію філіалів/відділень/ інституту "Укрземпроект" від 8 вересня 1969 року № 322-К з 1 жовтня 1969 року землевпорядні експедиції було перетворено у філіали інституту, а на базі Київської та Каховської землевпорядних експедицій створено Київське відділення інституту.

У зв'язку з утворенням Державного агропромислового комітету УРСР та ліквідацією Міністерства сільського господарства УРСР, відповідно до наказу Держагропрому УРСР від 7 квітня 1986 року № 130, Республіканський проектний інститут по землевпорядкуванню "Укрземпроект" безпосередньо підпорядковується Держагропрому УРСР.

На виконання постанови ЦК КП України і Ради Міністрів УРСР від 16 травня 1967 року № 320 "Про невідкладні заходи по захисту ґрунтів від вітрової та водної ерозії в Українській РСР" у 1968 році інститутом було розроблено Генеральну схему протиерозійних заходів на 1971-1980 pp. Аналогічні схеми були розроблені філіалами інституту по кожній області. На їх базі розроблялися відповідні проекти протиерозійних гідротехнічних споруд, терасування схилів, виположування ярів тощо.

У 70-80 роках минулого століття системою інституту розроблялися Генеральна схема використання земельних ресурсів України, обласні схеми використання земель, районні схеми землевпорядкування, схеми рекультивації порушених земель по окремих вугільних і залізорудних басейнах, проекти встановлення водоохоронних зон і прибережних смуг по всій Україні, проекти організації шляхової мережі в сільськогосподарських районах, проекти планування та забудови сільських населених пунктів тощо. На кожне сільськогосподарське підприємство розроблялися проекти внутрігосподарського землеустрою.

У 1974-1975 pоках проведено економічну оцінку орних земель колгоспів і радгоспів України. В подальшому було виконано два етапи земельно-оціночних робіт (1980 р. і 1988 р.) по всіх сільськогосподарських угіддях.

З метою розвитку наукових розробок з проблем землекористування та охорони земель, впровадження їх у виробництво та підвищення науково-технічного рівня проектно-кошторисної документації із землеустрою за погодженням з Держагропромом УРСР і Радою Міністрів УРСР, наказом Держагропрому УРСР від 25 липня 1989 року № 174 Республіканський проектний інститут по землевпорядкуванню "Укрземпроект" було перетворено в Український науково-дослідний і проектно-вишукувальний інституту по землеустрою (УкрНДІземпроект).

Наказом по інституту від 31 липня 1989 року № 44 встановлено, що інститут УкрНДІземпроект став головною установою щодо дослідження проблем землеустрою в Українській РСР, зі збереженням за ним функції генеральної проектної організації з питань захисту ґрунтів від ерозії.

Інститут УкрНДІземпроект підпорядковано Державному агро-промисловому комітету УРСР відповідно до наказу Держагропрому УРСР від 31 жовтня 1989 року № 236 "Про організацію роботи з вдосконалення управління в системі Держагропрому УРСР". До складу інституту УкрНДІземпроект стали входити центральне виробництво (головна організація) та Київське відділення в м. Києві, а також 24 філіали в обласних центрах України: Вінницький, Волинський, Дніпропетровський, Донецький, Житомирський, Закарпатський, Запорізький, Івано-Франківський, Кіровоградський, Кримський, Луганський, Львівський, Миколаївський, Одеський, Полтавський, Рівненський, Сумський, Тернопільський, Харківський, Херсонський, Хмельницький, Черкаський, Чернівецький, Чернігівський.

 

На виконання постанови Ради Міністрів УРСР від 22 вересня 1990 року № 279 "Про заснування Української академії аграрних наук", наказом Південного відділення ВАСГНІЛ від 29 грудня 1990 року № 237 Український науково-дослідний і проектно-вишукувальний інституту по землеустрою УкрНДІземпроект з філіалами та Київським відділенням були включені до мережі науково-дослідних установ Української академії аграрних наук.

Відповідно до наказу Української академії аграрних наук "Про впорядкування та перейменування мережі наукових установ Української академії аграрних наук" від 14 квітня 1992 року № 100 інститут УкрНДІземпроект було перейменовано в Інститут землеустрою УААН. Інститут став єдиною державною науково-дослідною установою з проблем землеустрою і виконував дослідження та проектні розробки на замовлення Української академії аграрних наук, Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства надзвичайних ситуацій України та Міністерства екології та природних ресурсів України.

Інститут землеустрою УААН став діяти на підставі Статуту, затвердженого 17 березня 2000 року. До складу Інституту ввійшли пансіонат "Горний" (АР Крим) як структурний підрозділ без права юридичної особи, Київське відділення та 24 філіали, підпорядковані як самостійні статутні суб'єкти з правом юридичної особи.

На підставі Указу Президента України від 17 лютого 2003 року №134/2003 "Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру", розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 травня 2003 року № 284-р "Про передачу Інституту землеустрою та його філіалів до сфери управління Держкомзему", наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 16 червня 2003 року № 166-а та наказу Державного підприємства "Головний науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" від 17 червня 2003 року № 8, Інститут землеустрою УААН, Київське відділення Інституту землеустрою УААН та 24 філіали інституту землеустрою прийняті до сфери управління Держкомзему України. Інститут землеустрою УААН реорганізовано у Державне підприємство "Головний науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (ДП "Головний інститут землеустрою"), а 24 філіали і Київське відділення у 25 державних підприємств регіональних науково-дослідних та проектних інститутів землеустрою.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про реорганізацію Державного комітету України по земельних ресурсах" від 31 січня 2007 року № 69 Державний комітет України по земельних ресурсах реорганізовано в Державне агентство земельних ресурсів України, відповідно ДП "Головний науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" та регіональні інститути змінюють назву підпорядкованості. Офіційна назва головного інституту на той час: Державне підприємство "Головний науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" Державного агентства земельних ресурсів України. Змінюють назву і 25 регіональних інститутів.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про реорганізацію Державного агентства земельних ресурсів" від 13 лютого 2008 року № 48 Державне агентство земельних ресурсів реорганізовано шляхом перетворення у Державний комітет України із земельних ресурсів. Відповідно змінюється назва головного і регіональних інститутів в частині назви вищестоящої організації.

За 49 років діяльності Інститутом землеустрою виконано значний обсяг землевпорядних робіт, а саме: проекти землеустрою з контурно-меліоративною організацією території; робочі проекти вирощування сільськогосподарських культур на всі господарства України.

Розроблено Генеральну схему використання земельних ресурсів УРСР на 1978-1990 рр. і Генеральну схему протиерозійних заходів по УРСР на 1971-1980 рр. в розрізі адміністративних областей, яка спирається на регіональні схеми, виконані інститутом по яружно-балкових системах; за 1978-1979 рр. і 1986-1987 рр. здійснено економічну оцінку орних земель по всіх сільськогосподарських підприємствах України; у 1993 р. фахівці інституту землеустрою, ґрунтознавства і агрохімії та Національного аграрного університету розробили оригінальну методику і провели бонітування ґрунтів усіх сільськогосподарських угідь по всіх господарствах України.

Від початку земельної реформи в Україні (березень 1991 р.) інститут повністю зосередив свою роботу на розробленні науково-організаційної, правової та інформаційно-методичної бази з реформування земельних відносин.

Фахівцями Головного інституту землеустрою розроблено три редакції Земельного Кодексу України, проекти Законів України "Про плату за землю", "Про оренду землі", "Про охорону земель", "Про землеустрій", "Про розмежування земель державної і комунальної власності", "Про державний земельний кадастр", виконано фундаментальні розробки щодо Загальнодержавної програми використання та охорони земель, щодо земельних аспектів створення Національної екологічної мережі України та ряд інших.

Упродовж останніх років інститутом виконувалися такі основні науково-дослідні роботи:

Розробити наукові засади створення прозорої інформаційної системи для забезпечення функціонування і регулювання ринку земель.

 

Розробити наукові основи передумов продажу земельних ділянок всіх форм власності (прав оренди на них) на конкурентних засадах.

Розробити схему (карту) природно-сільськогосподарського районування земель України (І-ІІІ етапи).

Розробити документацію із землеустрою - спеціальну тематичну карту поширення деградованих і малопродуктивних земель Києво-Святошинського району (для розробки пілотного проекту землеустрою щодо консервації земель).

Проведення моніторингу вартості проданих земельних ділянок (2006, 2007, 2008 pp.).

Розробити наукову концепції раціонального використання та охорони земельних ресурсів зони відчуження ЧАЕС.

Державна програма розвитку земельних відносин на 2006-2010 роки.

Розробити концептуальні засади кадастрового зонування території України.

Визначити технологічні можливості растрової фотокарти для візуалізації кадастрових даних.

Розробити науково-методичні та правові підходи щодо розмежування земель державної власності: "Розробити науково-методичні підходи та проект стандарту зі складання проектів землеустрою щодо розмежування земель державної власності".

Розробити науково-методичні та правові підходи щодо встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних утворень: "Розробити науково-методичні підходи та проект стандарту зі складання проектів землеустрою щодо встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних утворень".

На основі виконаних науково-дослідних робіт, а саме: "Розробити науково-обґрунтовану термінологічну базу для словника термінів у сфері охорони та раціонального використання земель"; "Розробити науково-обґрунтовану термінологічну базу для словника термінів у сфері землеустрою"; "Розробити науково-обґрунтовану термінологічну базу для словника термінів у сфері оцінки земель"; "Розробити науково-обґрунтовану термінологічну базу для словника термінів у сфері земельного кадастру" видано довідник з науково обґрунтованої сучасної термінологічної бази: "Словник термінів у сфері землеустрою".

Сьогодні ДП "Головний інститут землеустрою" діє на підставі Статуту (нова редакція), затвердженого 22 грудня 2009 року, в якому викладені мета і предмет діяльності інституту, його юридичний статус, права і обов'язки, а також прописані правові відносини з регіональними інститутами.