Тема 4. ХАРАКТЕРИСТИКА ЕКОНОМІЧНОГО ПОТЕНЦІАЛУ.

Сутність категорії «потенціал». Економічний потенціал та його складові. Сутність потенціалу розвитку регіону та його оцінка. Виробничий потенціал України та його характеристика.

Природно-ресурсний потенціал і природокористування. Демографічний, розселенський і працересурсний потенціал. Виробничий потенціал. Міжгалузеві народногосподарські комплекси. Державне регулювання промисловості. Державна промислова політика.

Фінансовий потенціал. Фінанси як базисна категорія національної економіки. Фінансова система та її основні ланки. Структура фінансової системи. Фінансове планування і прогнозування.

Бюджетний потенціал. Бюджет як основний фінансовий план держави. Бюджетне планування. Доходи та видатки бюджету.

Податки як доходна частина бюджету. Податок як економічна категорія. Класифікація податків.

Принципи формування податкової системи та її основні елементи.

Формування засад податкової політики. Податкова політика України. Реформування податкової системи.

Загальнодержавні та місцеві податки і збори. Податок на додану вартість, акцизний збір та податок на прибуток. Прибутковий податок з громадян та інші загальнодержавні податки. Плата за землю. Місцеві податки і збори в Україні.

Зарубіжний досвід місцевого оподаткування.

Основні складові та характеристика науково-технічного потенціалу України. Науково-технічна державна політика:напрями розвитку. Концептуальні положенняінноваційно-інвестиційної політики регіонального розвитку. Сутність інвестиційного потенціалу як наукової категорії. Інвестиційні ресурси. Формування організаційних структур і потенціалу інноваційного розвитку. Інноваційний потенціал. Сутність інноваційної моделі розвитку національної економіки. Перспективні орієнтації інноваційної політики в Україні.

Сутність економічної безбеки національної економіки. Методологічні спекти визначення рівня економічної безпеки. Механізм забезпечення економічної безпеки. Неофіційний сектор національної економіки україни та його негативні риси.

Література:

1. Національна економіка: Підручник. / За ред. проф., к.е.н. П. В. Круша. – К.: Каравела; Піча Ю. В.., 2008. – 416 с.

2. Гринів Л. С., Кічурчак М. В. Національна економіка: Навч. посіб. – Львів: «Магнолія 2006», 2008. – 464 с.

3. Градов А.П. Национальная экономика. 2-е изд. – СПб. Питер, 2007. – 240 с.

4. Економічна теорія: Політекономія: Підручник / За ред. В.Д. Базидевича. – К.: Знання, 2006. – 631 с.

5. Олійник Я.Б., Запотоцький С.П. Регіональна економіка: Навчальний посібник. – К.: КНТ, Видавець Фурса С.Я., 2007. – 444с.

6. Державне регулювання економіки:Підручник /За ред. д.е.н.,проф. І. Михасюка. – К.: Атака. Ельга–Н,2000.- 592 с.

7. Державне регулювання економіки: Навч. посібник / С. М. Чистов, А. Є. Никифоров, Т. Ф. Куценко та ін.— К.: КНЕУ, 2000. — 316 с.

8. Макогон Ю.В., Ляшенко В.І., Кравченко В.О. Регіональні економічні зв’язки і вільні економічні зони: Підручник. – Донецьк: Альфа – прес, 2004. – 544 с.