Плунжерні насоси

На рис. 6 подана принципова схема плунжерного насоса. Як і в поршневому насосі, обертальний рух зубцюватого колеса 1 за допомогою ексцентрикового вала перетворюється в зворотно-поступальний рух шатуна 2, крейцкопфа (повзуна) 3, штока 8 і плунжера 4. При прямуванні плунжера 4 вправо в гідравлічній частині 5 насоса створюється розрядження. Унаслідок цього напірний клапан 6 закриється а усмоктувальний клапан 7 відкриється, і відбудеться усмоктування рідини.

 
 

Рис. 6. Принципова схема плунжерного насоса одинарної дії

 

При прямуванні плунжера 4 вліво в гідравлічній частині 5 насоса створюється надлишковий тиск. Тому усмоктувальний клапан 7 закриється, а через відкритий напірний клапан 6 відбудеться подача рідини в напірний рукав. На відміну від поршневих насосів плунжерні насоси – одинарної (простої) дії, тому що під час прямого ходу плунжера відбувається тільки подача, а при оберненому ході – тільки усмоктування рідини.

До переваг плунжерних насосів відноситься можливість оперативної заміни пари сальник-плунжер, порівняно висока рівномірність і стабільність подачі. Основним недоліком є підвищений знос ущільнень плунжерів.