Вимір статичної напруги зсуву приладом СНС-2

Прилад СНС-2 (рис. 11) складається з вимірювальної частини і привода, змонтованих на прямокутній плиті-підставі 7. Вимірювальна частина має наступний устрій. На пружній сталевій нитці 1, укріпленій в конічній крутильній голівці 2, підвішений циліндр 3. Щоб уникнути ковзання випробуваного розчину поверхня циліндра зроблена рифленою. Сталева нитка захищена металевою трубкою 4, що з'єднана з циліндром. На трубці укріплений диск 5, розділений на 360º (ціна поділки 10º). Уся система підвішена на стійці 6 і занурена в стакан 9, установлений на обертовому столику-шківі 13. На стійці укріплений кронштейн із поділкою прозорого візира 12.

Привод стакана здійснюється від електродвигуна 10 через редуктор 14 і гнучку передачу 11 (нескінченна спіральна пружина) з частотою 0,2 об/хв. Електродвигун працює від мережі перемінного струму напругою 220 В.

До приладу додається комплект сталевих ниток шести номерів (з 1 по 6) у залежності від їхньої товщини (пружності). Для кожної нитки в паспорті приладу зазначена величина константи μ (Па/градус або мгс/см2·градус).

Рекомендується використовувати нитки № 5 і № 6, що володіють найбільшими модулем пружності.

За допомогою регулювальних гвинтів прилад встановлюють у строго горизонтальне положення, про що буде свідчити концентричне положення циліндра в стакані. Нитка повинна знаходитися по центру трубки.

Злегка піднімаючи й обертаючи підвіскові за допомогою крутильної голівки, сполучають нуль лімба з поділкою покажчика. Після цього конус підвіски фіксують легким натисканням зверху і знову перевіряють установку нуля.

Прилад включають в електромережу. Випробуваний розчин заливають у стакан поки рівень його не збіжиться з верхньою поверхнею циліндра. При густому розчині циліндр злегка погойдують, домагаючись рівномірного заповнення зазору.

Через 1 хв. спокою розчину включають двигун, стакан починає обертатися, захоплюючи за собою циліндр і всю підвісну систему, тому що зусилля обертання передається через структуру глинистого розчину. У момент, коли обертання циліндра з підвісною системою припиниться, знімають показання j по шкалі лімба. Це свідчить про руйнування структури розчину в стакані.

Обертаючи трубку, знову встановлюють нуль лімба. Через 10 хв. включають електродвигун і знімають показання j2 у момент зупинки лімба.

Обчислення величини СНС через 1 і 10 хв. роблять по формулах

, Па (мгс/см2),

де Θ – величина СНС через 1 і 10 хв. відповідно;

μ – константа нитки, Па/градус;

φ – кут закручування нитки, градус.

Коефіцієнт тиксотропії визначають за формулою

Після вимірів прилад виключають з мережі, миють стакан і циліндр і насухо витирають.