Естетичні (декоративні) властивості

Декоративні властивості характеризують рівень художньої виразності будівельного матеріалу. Найчастіше естетичні властивості оцінюють візуально порівнянням зразків досліджуваного матеріалу з затвердженими еталонами.

Естетичні властивості більшості будівельних матеріалів та виробів з’ясовують, визначаючи форму і пропорції виробів, їхні оптичні властивості (колір, блиск, прозорість), фактуру, малюнок, текстуру тощо.

Форма будівельного виробу та його лицьової поверхні характеризується геометричними параметрами й пропорціями і може бути кубічною, циліндричною тощо, а у випадку формоутворення у площині – квадратною, прямокутною, трикутною, круглою тощо.

Оптичні властивості оцінюються кольором, блиском, прозорістю.

Кольори матеріалу поділяють на дві групи: ахроматичні (білі, чорні та сірі) і хроматичні (червоні, помаранчеві, жовті, зелені, блакитні, сині, фіолетові).

Блиск – властивість матеріалів відбивати світло, що на них падає. Блиск може бути скляний, металевий, жирний, тьмяний, матовий, перламутровий, шовковий.

Прозорість – властивість матеріалу пропускати світло без розсіювання.

Фактура будівельних матеріалів визначається характером рельєфу поверхні і може бути гладка, скельна, борозенчаста, шорстка тощо.

Текстура будівельних матеріалів – це видимий рисунок (малюнок) поверхні, який характеризується відносним розташуванням та розподілом елементів структури (кристалів та їх агрегатів, пор, мікротріщин). Текстура може бути щільною, пористою, смугастою, волокнистою, шаруватою, зернистою тощо.

Малюнок – це зображення на поверхні матеріалу, яке створюється лініями, смугами та плямами, що відрізняються формою, розмірами, розташуванням і кольором. Він може бути природним або штучно створеним людиною. Створення штучного малюнку досягається фарбуванням поверхні, нанесенням орнаменту, візерунку тощо

Дослідження, проведені при виконанні лабораторної роботи №1, оформлюються у вигляді протоколу, форма якого наведена нижче.

 

Форма протоколу до лабораторної роботи №1