Висновки.

Акціонерна угода – це угода акціонерів (потенційних акціонерів) про особливості реалізації їх корпоративних прав щодо певного акціонерного товариства, у зв’язку з участю в якому виникають такі права. Подібні угоди широко використовуються в зарубіжних країнах (насамперед тих, які належать до країн розвинених ринкових відносин) і дозволяють вирішувати складні питання, які законодавець не врахував через їх нетиповість.

Українським законодавством лише окреслена можливість укладення таких угод (ст.. 29 Закону «Про акціонерні товариства»), проте без визначення їх основних параметрів (поняття, видів, порядку укладення, змісту, форми, наслідків наявності такої угоди для АТ, підстав припинення такої угоди, наслідків невиконання сторонами акціонерної угоди закріплених в ній зобов’язань тощо). Це створює невизначеність долі подібної угоди у разі її укладення, оскільки позиція вищих судових інстанцій в Україні (ВСУ, ВГСУ) досить категорична щодо подібних угод (стосовно необхідності дотримання в них вимог законодавства та положень статуту АТ).

Зарубіжна практика свідчить про різне ставлення іноземних законодавців до подібних угод (обов’язковість їх відповідності положенням закону та статуту – РФ, можливість відступлення щодо низки питань від закріплених законом та статутом положень із одночасним забезпеченням публічності інформації про наявність в товаристві угоди акціонерів певного змісту – США).

Вітчизняний законодавець має врегулювати відносини, пов’язані з акціонерними угодами, встановивши загальні правила для них (в т.ч. подібні до передбачених російським законодавцем) та спеціальні (у разі використання акціонерних угод у відносинах, що зазнають спеціального регулювання, - наприклад, щодо угод партнерів-акціонерів за корпоративної форми державно-приватного партнерства; або у разі виникнення чи для попередження в АТ патових ситуацій, за яких прийняття рішення на підставі вимог закону та статуту товариства є неможливим, тощо).

 

Список використаних джерел:

 

1. Показники Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України станом на 1 липня 2009 р. : стат. бюлетень // Держкомстат . — К., 2009. — 37 с.

2. Задніпровський О. Публічні акціонерні товариства: імунітет проти рейдерства [Електронний ресурс] / О. Задніпровський // Економічна правда. — 2009. — 23.09. — Режим доступу : http://www.epravda.com.ua/publications/48d89a596c91e/

3. Ласка І.Застосування угод акціонерів (shareholders’ agreements) в Україні [Електронний ресурс] / І. Ласка. — Режим доступу : http://www.legalweekly.com.ua/article/?uid=904.

4. Луць В.В., Луць А.В. Договори в регулюванні корпоративних відносин // Вдосконалення правового регулювання корпоративних відносин в сучасних умовах. Матеріали Всеукраїнського науково-практичного семінару 25-26 вересня 2009 р. – Івано-Франківськ, 2010. – С. 8-16.