Проблеми визначення цивільно-правового статусу держави і територіальних громад.

Держава діє як суб’єкт цивільного права тоді, коли стороною у цивільних правовідносинах виступає не той чи інший відокремлений державний орган, а саме держава. Як правило це відбувається у випадках визначених законом (відповідальність за шкоду заподіяну органом дізнання, прокуратури, суду; випуск державних цінних паперів тощо). Крім того, держава може виступати у якості суб’єкта цивільних правовідносин не лише тоді, коли це прямо передбачено законом. При цьому повинні бути дотримані вимоги про юридичну рівність суб’єктів цивільного права.

Крім держави, у цивільних правовідносинах можуть брати участь територіальні громади і Автономна Республіка Крим. Названі утворення діють у цивільних правовідносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин. Їх участь у цивільних правовідносинах, як і участь у названих відносинах держави, повинна бути спрямована як на інтереси окремих громадян, що приживають на певних територіях, так і народу в цілому.

Від імені держави як суб’єкта цивільних правовідносин виступають її органи: Кабінет Міністрів, Міністерство фінансів, Державне казначейство, Фонд державного майна України та інші. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Ключові терміни та поняття до теми: держава, цивільні правовідносини, суб’єкт цивільних правовідносин, об’єкт цивільних правовідносин, зміст цивільних правовідносин, внутрішній суверенітет, зовнішній суверенітет, територіальна громада, цивільні правовідносини, суб’єкт цивільних правовідносин, об’єкт цивільних правовідносин, зміст цивільних правовідносин.

 

Змістовний модуль 3. Цивільні здійснення і захист цивільних прав, правочини