Актуальні проблеми забезпечення виконання зобов’язань

Відповідно до чинного цивільного законодавства виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, завдатком, заставою та притриманням. Усі правочини щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі під умовою їх недійсності.

У науковій літературі забезпечення виконання зобов'язання поділяються на зобов’язально правові (неустойка, порука, гарантія) і речово-правовові (застава та притримання). Згідно з цією класифікацією завдаток може належати до обох видів.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

За договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

Подібним на поруку способом забезпечення виконання зобов'язання є гарантія. Відмінність полягає у тому, що за поручителем може бути будб-яка дієздатна особа, а гарантом – лише фінансова установа. . Крім того, порука є додатковим, стосовно основного зобов’язання, а гарантія хоч і видається на підставі основного зобов’язання передбачає самостійне зобов’язання гаранта передер беніфіціаром (кредитором за основним зобов’язанням).

Завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання.

В силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов'язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави). Існують окремі види застави: іпотека, заклад, застава товарів в обороті та інші.

Новим способом забезпечення виконання зобов'язання, який має багато спільних рис із заставою є притримання. Право притримання виникає у кредитора, який правомірно володіє річчю, що підлягає передачі боржникові або особі, вказаній боржником, у разі невиконання боржником свого зобов’язання. Основна відмінність при тримання від застави полягає в тому, що право застави виникає на підставі договору про заставу, а право при тримання виникає на підставі правомірного володіння кредитором майном боржника, і наявності несвоєчасно виконаного зобов’язання боржником. До відносин при тримання застосовуються положення про заставу.

Ключові терміни та поняття до теми: поняття, загальна характеристика та види способів забезпечення виконання зобов'язань. Поняття, предмет, форми та види неустойки. Поняття та правова природа поруки. Договір поруки. Гарантія. Завдаток, Поняття, правова природа, предмет та підстави виникнення застави. Види застав. Іпотека. Загальна характеристика договору застави. Іпотека. Звернення стягнення на предмет застави. Реалізація предмета застави. Припинення права застави. Притримання, Порушення зобов'язання.