Необхідна реприватизація

Хоч який приклад наведи, хоч яке велике підприємство візьми, завжди виникають підозри в зловживаннях при продажі об’єкта чи в тіньовій приватизації.

Не випадково професор Мічиганського університету (США) А.Штромас, колишній радник уряду Литви з економіки, аналізуючи приватизаційні процеси в країнах СНД, заявляв, що підприємства олігархічної економіки потрібно терміново повернути державі. На його думку, «реприватизація» означає виправлення помилок 90-х років, коли «червоні» директори перетворилися на капіталістів, що паразитують на державній власності.

Починаючи з 2000 року економіка України перебуває у стадії відновлення свого потенціалу, що підтверджується, зокрема, досить високими темпами зростання ВВП і позитивними тенденціями в інвестиційних рейтингах України. Однак, незважаючи на істотне значення цих позитивних тенденцій, немає гарантій того, що високі темпи зростання збережуться в майбутньому і забезпечать якісні зміни в усіх сферах життя суспільства. Економічне відновлення відбувається в Україні на тлі істотних викривлень в інституційних основах економіки, структурних перекосів у галузевому та регіональному розвитку, гострих соціальних суперечностей.

Одним із головних чинників цього є недоліки процесу приватизації, у результаті якої не було досягнуто основної мети роздержавлення власності — відокремлення її від влади, політики від підприємництва. Досить хаотичний і нерідко протиправний процес первинного нагромадження приватного капіталу (власності) призвів до утворення потужних фінансово-промислових груп, тісно пов’язаних із владними структурами і значною мірою залежних від близькості до діючої влади.

Тим часом у всьому світі реприватизація — це інструмент державного регулювання економіки, завдяки якому можна буде значно підвищити зарплати й пенсії. Тоді люди, відповідно, одержать можливість купувати все більше й більше товарів. Попит, у свою чергу, визначить пропозицію. Виробництво почне рости, будуть створюватися нові робочі місця, надходження в скарбницю збільшаться, а це призведе до підвищення рівня добробуту громадян.