Система Плутон - Харон та її характеристики

Плутон - найвіддаленіша від Сонця, дев’ята велика планета. Його відкрив у 1930 році американський астроном Слайд Томбо ( 1906 - 1997 ) . Навколо Сонця Плутон робить оберт за 248 років. Орбіта планети дуже нахилена до площини екліптики ( 170С ). Ще однією особливістю еліптичної траєкторії Плутона є її великий ексцентриситет ( 0,247 ). У перигелії Плутона ближчий до Сонця, ніж Нептун.

Навколо своєї осі планета обертається у зворотному напрямі з періодом 6 діб 9,4 год. Плутон - найменша та найлегша планета Сонячної системи ( він навіть менший та легший за Місяць ) .

Про фізичні умови на Плутоні відомо дуже мало. Планета, імовірно, вкрита льодом із метану. Температура на її поверхні -2600С.

У 1978 році американський астроном Дж. Крісті відкрив у Плутона супутник - Харон. Він обертається навколо планети у площині її екватора з періодом її осьового обертання. Це означає, що Плутон і Харон завжди повернуті один до одного тими ж півкулями і супутник завжди перебуває в зеніті точки на екваторі планети. Відстань між Хароном і Плутоном 19640 ум, тобто система цих тіл із запасо помістилася б у такій планеті, як Уран. Радіус Харона всього удвічі менший за радіус Плутона, а маса менша всемеро, тому систему Плутон - Харон називають подвійною планетою.

 

& Домашнє завдання:

 

1. І. А. Климишин;, І. П. Крячко;, « Астрономія - 11 клас »; - К.: Знання України, 2003. - 192 с.

Опрацювати § 15, підготувати реферати на теми: «Малі тіла Сонячної

системи. Комети», «Малі тіла Сонячної системи. Астероїди».