Екліптика. Зодіакальні сузір’я

Визначаючи висоту Сонця у верхній кульмінації ( у полудень ), можна помітити що вона змінюється з кожним днем приблизно на 15 /. Якби була можливість бачити, в оточенні яких зір на небесній сфері перебуває Сонце, то ми помітили б, що воно протягом року постійно змінює місцезнаходження. Причиною видимого руху Сонця серед зір є дійсний рух Землі навколо Сонця. За рік наша планета робить повний оберт навколо Сонця, а воно, відповідно, за цей час проходить через ряд сузір’їв небесної сфери.

Уявна лінія, яку описує Сонце не небесній сфері за рік, називається екліптикою ( із грецької - затемнення ). До кінця уроку ви дізнаєтесь, про які затемнення йдеться. Дванадцять сузір’їв: Риби, Овен, Тілець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козеріг, Водолій, які перетинає екліптика, називають зодіаком ( від грецького zodiakos - коло тварин ). Екліптика також проходить через сузір’я Змієносця ( між Терезами та Скорпіоном ), яке чомусь не вважають зодіакальним.

Тривалість перебування Сонця в зодіакальних сузір’ях різна. ( За картою порівняйте довжину дуги екліптики у сузір’ях Овен та Стрілець ). Тому екліптику умовно поділили на 12 рівних частин по 30 0, які і відповідають знакам зодіаку, і в кожній з яких Сонце перебуває близько місяця.

 

У таблиці подані позначення зодіакальних сузір’їв ( знаки зодіаку )

Назва зодіакального сузір’я Знак сузір’я Термін дії зодіакального сузір’я
Козеріг g 22 грудня - 20 січня
Водолій h 21 січня - 18 лютого
Риби i 19 лютого - 20 березня
Овен ^ 21 березня - 20 квітня
Телець _ 21 квітня - 20 травня
Близнюки ` 21 травня - 20 червня
Рак a 21 червня - 22 липня
Лев b 23 липня - 22 серпня
Діва c 23 серпня - 22 вересня
Терези d 23 вересня - 22 жовтня
Скорпіон e 23жовтня - 22 листопада
Стрілець f 22 листопада - 21 грудня

 

Сузір’я, в яких перебуває Сонце, на небосхилі не видно, бо світло від них губиться у сонячному. У цей час опівночі кульмінують діаметрально протилежні зодіакальні сузір’я. Наприклад, у травні - червні сузір’я Тельця сходить разом із Сонцем, тому за ним найкраще спостерігати у травні ( див.рис.1 ).

Рис.1

Площина екліптики перетинає площину екватора під кутом 23 027/ ≈ 23,5 0. Двічі на рік - 20 - 21 березня та 22 - 23 вересня - Сонце перебуває на небесному екваторі в точках весняного ( позначається знаком , бо лежить в сузір’ї Овна ) та осіннього рівнодень (позначається ). 22 червня Сонце найбільше віддаляється від небесного екватора ( у бік північного полюса світу ). У північній кулі Землі це найдовший день у році - день літнього сонцестояння ( позначається). Цього дня наше світило на 23 027 / вище від небесного екватора. Аналогічно, 22 грудня - найкоротший день року ( це для північної півкулі; для південної, навпаки, найдовший ) - день зимового сонцестояння ( позначається ). Тоді Сонце нижче небесного екватора на 23027 /