Особливості руху крові у новонароджених.

Рух крові по судинах у дітей раннього віку має такі особливості:

• відносно малий систолічний об'єм крові;

• артеріальний тиск низький;

• велика швидкість течії крові, що зумовлено малим опором пери­ферійних судин;

• стінки судин мають малу проникність, високу розтяжність і малу кількість м'язових волокон;

• велика частина тиску витрачається під час проходження по капілярах. Усі ці умови призводять до зменшення часу кровообігу в дітей. Час

кровообігу крові: у новонароджених — 12 с; у дітей віком 3 роки — 15с; у дорослих — 22 с.

 

СУДИНИ .

Легеневий стовбур на момент народження відносно короткий і ділиться на 2-і приблизно рівні гілки , що призводить до перепаду тиску між судинами до 8 – 15 мм рт ст. І може бути причиною виникнення у дітей цього віку систолічного шуму . Далі інтенсивно збільшується діаметр гілок легеневого стовбура , що призводить до зникнення перепаду тиску мід стовбуром і гілками і до 5 – 6 місяців життя шум зникає .

 

Паралельно з ростом серця збільшуються і розміри магістральних судин , але темп їх росту значно повільніший . Наприклад , якщо об`єм серця до 15 років збільшується в 7 разів , то окружність аорти – лише в 3 рази .

З віком дитини змінюються також і співвідношення просвітів аорти і легеневого стовбура . Так , на момент народження просвіт легеневого стовбура значно більший ( на 25 % ) , до 10 – 12 років їх просвіт зрівнюється , а у дорослої людини вже просвіт аорти перебільшує просвіт легеневого стовбура .

 

Видозмінюються і артерії та вени : так у новонароджених їх просві 1 : 1 , потім вени ростуть швидше і до 16 років їх просвіт стає в 2 рази ширший , ніж у артерій . , потовщується і стінка судин , в них стають розвиватися м`язові і еластичні волокна .

ЗМІНИ ПУЛЬСУ ТА АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ І ДІТЕЙ РІЗНОГО ВІКУ .

 

ПУЛЬСновонародженого аритмічний , має неоднакову тривалість і нерівномірність окремих пульсових хвиль . Пульс у дітей всіх вікових категорій частіший , ніж у дорослих ( пізній розвиток парасимпатичної іннервації ) .

Вік ЧСС
Новонароджений   1 рік   3 роки   5 років   8 років   10 років   12 років     120 – 140 уд/хв.            

 

АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК з віком також зазнає змін . Зростає переважно систолічний тиск , а діастолічний має лише тенденцію до зростання . Більш інтенсивно тиск зростає в віці 2 – 3 роки та в підлітковому періоді . Для визначення нормального тиску у дітей старше 1 року користуються слідуючи ми формулами

 

Середнє вікове : систолічне = 90+2п ( де п – вік дитини )

діастолічне = 60 + п

 

Верхній кордон : систолічне = 105+2п

діастолічне = 75 + п

 

Нижній кордон : систолічне = 75+2п

діастолічне = 45 + п.

( для дівчаток від отриманих величин слід відняти 5 ) .

 

Цікаво відмітити , що сума ЧСС і величини систолічного тиску в усіх періодах дитинства дорівнює біля 200 .

 

Наводимо приблизні величини АТ для дітей

 

Вік Середній АТ
Новонароджений   3 – 7 років   8- 14 років     50 – 58 мм рт ст   73 – 77 мм рт ст.   80 – 86 мм рт ст.    

 

Таким чином , ми ознайомились з основними моментами закладки і розвитку органів ССС, що допоможе в подальшому краще зрозуміти причини виникнення вроджених вад цієї системи та особливості гемодинаміки і клінічних проявів при них .