Методичні рекомендації

Під структурою системи, якою є потенціал підприємства, розуміють мережу найбільш суттєвих, стійких (інваріантних) зв’язків між елементами.

Існує й ширше трактування структури, згідно з яким розрізняють два типи структур: макро- і мікро. Макроструктура виражає найбільш стійкі (інваріантні) зв’язки системи, а мікроструктура – змінні (вірогід­ні). Сукупність макро- і мікро-структур об’єкта або процесу, тобто су­купність усіх зв’язків, і складає їхній зміст.

Алгоритм графоаналітичного методу оцінки потенціалу
підприємства «Квадрат потенціалу»:

1. Вихідні дані подаються у вигляді матриці (аij), тобто таблиці, де в рядках записані номери показників (i = 1,2,3,..., n), а у стовпцях – назви підприємств, що розглядаються (j = 1,2,3,..., m).

2. По кожному показнику визначається оптимальне значення при урахуванні коефіцієнта чутливості kч і здійснюється ранжування підприємств, з визначенням зайнятого місця.

3. Для кожного підприємства знаходимо суму місць (Рj), отриманих у ході ранжування, за формулою:

(3.1)

4. Трансформуємо отриману в ході ранжування суму місць (Рj) у дов­жину вектора, що створює квадрат потенціалу підприємства (рис. 3.1).
Квадрат потенціалу підприємства має чотири зони відповідно до розділів (k), які застосовані в розглянутій системі показників, та чотири вектори (В), що створюють його.