Проектування надійності електропостачання електроспоживачів.

Стосовно забезпечення надійності електропостачання електроспоживачі, згідно з ПУЕ, поділяються на три категорії[6]:

І категорія - електроспоживачі, перебої електропостачання яких може призвести до небезпеки життя людей, ушкодження цінного обладнання, порушення технологічного процесу, порушення функціонування особливо важливих об'єктів та приміщень, а також нанести значні ушкодження господарству.

ІІ категорія - електроспоживачі, перебої електропостачання котрих призводить до масового недодання продукції; простою робітників, механізмів та промислового транспорту; порушення діяльності значної кількості населення, об'єктів і приміщень.

ІІІ категорія - інші електроспоживачі, що не належать до І або ІІ категорії.

Електроспоживачі І категорії повинні постачатися електроенергією від двох незалежних взаєморезервуючих джерел живлення, перебої їхнього електрозабезпечення при порушенні електропостачання під одного із джерел живлення можуть бути допущені на час автоматичного встановлення живлення.

З метою електропостачання особливої групи електроспоживачів І категорії необхідно передбачати додаткове живлення від третього незалежного взаєморезервуючого джерела живлення та від другого незалежного джерела живлення для решти електроспоживачів І категорії. У якості такого джерела можуть бути використані місцеві електростанції, електростанції енергосистем, спеціальні агрегати безперервного живлення тощо.

Якщо резервним електропостачанням неможливо забезпечити необхідної безперервності технологічного процесу, то застосовують технологічне укрупнення, наприклад, шляхом установки взаєморезервуючих технологічних агрегатів, діючих у разі порушення електропостачання.

Електропостачання електроспоживачів І категорії з особливо складним технологічним процесом, що потребують багато часу на відновлення робочого режиму, за наявності техніко-економічних обумовлень, рекомендовано здійснювати живлення від двох незалежних саморезервуючих джерел, до яких висуваються вимоги, що визначаються особливостями технологічного процесу.

Електроспоживачам II категорії рекомендовано забезпечуватись електроенергією від двох незалежних взаєморезервуючих джерел живлення.

Для електроспоживачів II категорії у разі порушення електропостачання від одного із джерел живлення, можливі перебої електропостачання на час, необхідний для підключення резервного живлення черговим персоналом або виїздної оперативної бригади.

Допускається живлення електроспоживачів ІІ категорії по одній повітряній лінії, в т.ч. з кабельною вставкою, якщо забезпечена можливість проведення аварійного ремонту цієї лінії за час не більше доби. Кабельні вставки цієї лінії повинні виконуватись двома кабелями, кожний із яких вибирається по найбільшому струму . Допускається живлення електроспоживачів ІІ категорії по одній кабельній лінії, складеної не менше ніж із двох кабелів, приєднаних до одного загального апарату.

За умов централізованого резерву трансформаторів та можливості заміни зламаного трансформатора не більше ніж за одну добу, припускається живлення електроспоживачів II категорії від одного трансформатора.

Для електроспоживачів ІІІ категорії електропостачання може здійснюватись від одного джерела живлення, за умов, що перебої елетропостачання буде усунено не пізніше, ніж за одну добу;

 

д) Технічні засоби активної протидії (ТЗАП) або засоби миттєвого реагування.