рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Алгоритм динамічного часового вирівнювання для розпізнавання слів з невеликого словника

Алгоритм динамічного часового вирівнювання для розпізнавання слів з невеликого словника - раздел Связь, Тема 1: Вступ до дисципліни Проектування цифрової обробки сигналів та зображень. Основні поняття та визначення 1. Області застосування та основні задачі цифрової обробки сигналів На Фазі Навчання Як Мовні Еталони Записуємо Якнайкоротше Вимовлені Диктором С...

На фазі навчання як мовні еталони записуємо якнайкоротше вимовлені диктором слова із заданого невеликого словника.

Сигнал, який розпізнаємо, та сигнали-еталони параметризуємо – перетворюємо в послідовність спектральних векторів. Для цього розбиваємо сигнал на послідовні інтервали по 25,6 мс з перекриттям на 10 мс.У результаті попереднього опрацювання кожного з інтервалів отримуємо вектор з 24 спектральних значень. Кроки, які слід виконати для попереднього опрацювання кожного інтервалу мовного сигналу, детально описані раніше.

 

Рис. 9.3. Етапи попереднього опрацювання мовного сигналу

Кількість отриманих у результаті попереднього опрацювання спектральних векторів може бути різною. Вона залежить від тривалості в часі мовного сигналу, який опрацьовуємо.

До послідовності векторів для кожного з еталонів додаємо один вектор зі всіма нульовими компоненти на початку послідовності і такий же ж один вектор укінці послідовності. Потреба в додаванні таких векторів полягає в необхідності моделювати паузи довільної тривалості на початку і вкінці еталону. Адже записаний сигнал, який розпізнаємо, завжди має такі паузи, і спроба автоматично усунути ці паузи не дає задовільного результату.

На фазі розпізнавання будуємо матриці відстаней між векторами того сигналу, який хочемо розпізнати, і векторами кожного з сигналів-еталонів. Побудова матриці відстаней для сигналу, який розпізнаємо, і одного сигналу-еталону ілюструється рис.9.4.

aI dI1 dI2 dIJ
a2 d21 d22 d2J
a1 d11 d12 d1J
  b1 b2 bJ

Рис. 9.4. Матриця відстаней для сигналу і одного еталону

Наведені в матриці відстані dij між векторами сигналу і векторами еталону – це евклідові відстані між відповідними векторами. Їх значення задаються таким виразом:

, i=1,2,….,I; j=1,2,…,J

Базуючись на отриманій матриці відстаней, будуємо матрицю (граф) шляхів. Побудова матриці шляхів для сигналу і одного еталону наведена на рис.9.5.

Рис. 9.5.Матриця шляхів для сигналу і одного еталону

Мета побудови матриці шляхів – встановити найкращу відповідність між векторами сигналу і векторами еталону. Кожен вектор еталону можемо повторити, а можемо перейти до наступного вектора. Але повторювати вектор еталону два рази підряд забороняється. Винятками є початковий та кінцевий вектори еталону, повторення яких імітують паузи довільної тривалості на початку і укінці сигналу. Їх дозволяється повторяти будь-яке число разів. По суті, з основних еталонів будуємо похідні еталони за рахунок повторення векторів в основних еталонах.

Такий підхід до встановлення відповідності між векторами сигналу і векторами еталону визначається відповідною моделлю утворення слів, наведеною на рис. Кружечки на рисунку зображають вектори еталону. У цій моделі дозволяється повторити вектор еталону (петля біля кружечка) або перейти до наступного вектора еталону (стрілка до чергового кружечка).

Виходячи з цієї моделі, будуємо шляхи, які складаються з діагональних або вертикальних відрізків. Діагональний відрізок означає повторення вектора еталону, а вертикальний – повторення вектора еталону. Вибір певного шляху полягає у встановленні якоїсь відповідності між векторами сигналу, який хочемо розпізнати, і векторами чергового сигналу-еталону, до якого приміряємо наш сигнал. Стосовно наведеного в матриці шляхів конкретного шляху ця відповідність виглядає так:

 

Рис.9.6. Модель утворення слова

- вектору сигналу а1 ставимо у відповідність вектор b1 еталону (відстань між цими векторами дорівнює d11, її беремо з раніше підготовленої матриці відстаней);

- вектору сигналу а2 ставимо у відповідність вектор b1 еталону;

- вектору сигналу а3 ставимо у відповідність вектор b2 еталону;

- вектору сигналу а4 ставимо у відповідність вектор b3 еталону;

- вектору сигналу а5 ставимо у відповідність вектор b3 еталону;

- вектору сигналу а6 ставимо у відповідність вектор b4 еталону;

- вектору сигналу а7 ставимо у відповідність вектор b5 еталону;

- вектору сигналу а8 ставимо у відповідність вектор b5 еталону;

- вектору сигналу а9 ставимо у відповідність вектор b6 еталону;

- вектору сигналу а10 ставимо у відповідність вектор b6 еталону;

- вектору сигналу а11 ставимо у відповідність вектор b6 еталону.

За такими правилами будуємо всі можливі шляхи. Для кожного шляху підраховуємо сумарну відстань як суму евклідових відстаней між парами векторів, пов’язаних з відрізками шляху.

Знаходимо в матриці шлях із найменшою сумарною відстанню. Сумарна відстань вздовж цього шляху є відстанню між сигналом і даним еталоном. Для якого з усіх можливих еталонів відстань буде мінімальною, тому еталону, ми вважаємо, відповідає невідомий сигнал.

Формально рух по матриці шляхів описуємо наступним чином (далі наведено первинний фрагмент матриці):

Найменша сумарна відстань S(i,j) від точки (0,0) до точки (i,j) дорівнює

,

де S(i-1,j-1) – найменша сумарна відстань від точки (0,0) до точки (i-1,j-1);

S(i-2,j-1) – найменша сумарна відстань від точки (0,0) до точки (i-2,j-1);

d1 - відстань між векторами, які відповідають відрізку, що з’єднує точки (i-1,j-1) та (i,j);

d2 - відстань між векторами, які відповідають відрізку, що з’єднує точки (i-2,j-1) та (i-1,j);

d3 - відстань між векторами, які відповідають відрізку, що з’єднує точки (i-1,j) та (i,j);

Для отримання наведеного виразу застосовуємо так званий принцип оптимальності Белмана. Згідно із цим принципом (основним принципом динамічного програмування) будь-який підшлях оптимального шляху має бути оптимальним.

Виходячи з наведеного виразу всі шляхи будуються рекурсивно (зліва вправо) та одночасно. У цьому разі кращі (в сенсі меншої сумарної відстані) шляхи залишаються, а гірші відкидаються.

Модель утворення слова можна ускладнити: деякі вектори еталону дозволяється перестрибувати (пропускати), як показано на рис.

Рис.9.7. Ускладнена модель утворення слова

Тоді шляхи складатимуться з діагональних, вертикальних або горизонтальних відрізків. Горизонтальний відрізок означає пропускання вектора еталону. Перевага такого варіанту: при записування мовних сигналів-еталонів немає необхідності вимовляти їх якнайкоротше.

Блок-схема алгоритму розпізнавання слів з використанням динамічного часового вирівнювання наведена на рис.9.8.

Отримавши матриці відстаней, будуємо матрицю (граф) шляхів користуючись викладеними далі практичними прийомами.

Спочатку значення всіх елементів матриці шляхів покладаємо рівними

S(u,v)=10000, u =1,.., time; v =1,…, time(k),

де time – кількість спектральних векторів у мовному сигналі, що розпізнаємо,

time(k) - кількість спектральних векторів у k –му мовному сигналі-еталоні (k =1, 2, …, chyslo);

chyslo – число еталонів.

Значення 10000 є практичним замінником теоретичного нескінченно великого додатнього значення. З точки зору побудови шляху з мінімальним значенням сумарної відстані вздовж цього шляху, такі значення є нейтральними.

Далі обраховуємо tdelta=time-time(k). Обчислене значення є більшим від нуля, бо всі еталони вимовляються коротко, і тому їх довжина завжди менша за довжину сигналу: time>time(k) для k =1, 2, …, chyslo.

Значення відстані S(1,1) в точці (1,1) матриці шляхів береться рівним відстані між першим вектором сигналу і першим вектором зразка:

S(1,1)=d(1,1).

Оскільки попереднього вектора в еталоні немає, то немає що повторювати, і це єдиний можливий варіант.

Для j=2,…,time(k) беремо значення діагональних елементів матриці шляхів рівними

S(j,j)= S(j-1,j-1)+d(j,j).

Дійсно, оскільки рух по горизонталі заборонений, то дістатися до діагонального елемента (j,j) можна лише від діагонального елемента на місці (j-1,j-1).

Для j=2,…,tdelta+1 беремо значення елементів першого стовпця матриці шляхів рівними

S(i,1)= S(i-1,1)+d(i,1).

Справді, оскільки перед першим стовпцем немає стовпців (бо він перший), дійти до елемента (i,1) першого стовпці можна лише з елемента (i-1,1) першого стовпця. Як бачимо, у першому стовпці не забороняється повторення першого вектора еталону більше, ніж один раз. Зрозуміло чому так. Адже перший вектор еталону – це вектор паузи.

Від другого до передостаннього стовпця (j=2,…,time(k)-1) матриці шляхів виконуємо такі дії.

Починаючи з елемента відповідного стовпця вище від діагоналі і до елемента в рядку tdelta+j виконуємо обчислення сумарної мінімальної відстані. У цьому разі до елемента (i,j) можна дістатися двома можливими шляхами.

Перший можливий шлях – від елемента (i-1,j-1) по діагоналі до елемента (i,j).У цьому разі до сумарної відстані S(i-1,j-1) в точці (i-1,j-1) додаємо відстань d(i,j) і отримуємо число c1.

Другий можливий шлях розбивається на два кроки. Спочатку від елемента (i-2,j-1) рухаємось по діагоналі до елемента (i-1,j). Потім від елемента (i-1,j) рухаємось по вертикалі до елемента (i,j).

Під час першого кроку до сумарної відстані S(i-2,j-1) в точці (i-2,j-1) додаємо відстань d(i-1,j). Під час другого кроку до отриманої на попередньому кроці відстані додаємо d(i,j). У результаті отримуємо:

c2= S(i-2,j-1)+ d(i-1,j)+ d(i,j).

Значення матриці шляхів у точці (i,j) беремо рівним меншому з чисел c1, c2:

s(i,j)=min(c1, c2).

Вектор еталону від третього до передостаннього стовпця не можна повторювати більше одного разу підряд.

Рух по останньому стовпцю матриці шляхів є специфічним. Дозволяється прийти до елемента в цьому стовпці по діагоналі або по вертикалі. Тобто, в кінці матриці шляхів дозволяється багатократно повторювати останній вектор еталону, який є вектором паузи.

Алгоритм розпізнавання включає в себе такі блоки:

Введення диктором мовних зразків із вибраного словника. У цьому блоці диктор вводить мовні зразки тих слів української мови, які потім система розпізнавання зможе розпізнати. Тобто тут задаються можливі варіанти слів, з яких система буде вибирати при розпізнаванні.

Попереднє опрацювання к-го сигналу-еталону. Виконується згідно з описом, наведеним раніше.

 

Рис. 9.8. Блок-схема алгоритму DTW розпізнавання слів


 

Рис. 9.8. Блок-схема алгоритму DTW розпізнавання слів (закінчення)


Додавання звукових векторів паузи до і після звукових векторів сигналу-еталона. Мовний сигнал, що буде розпізнаватися, фізично неможливо записати без пауз перед і після команди. Разом з тим відомі прийоми автоматичного викидання цих пауз не дають задовільних результатів. Тому для реалізації розпізнавання мовних сигналів з паузами до отриманих сигналів-еталонів спочатку і в кінці додаємо по одному вектору, які моделюють нам паузи. Усі значення цих векторів дорівнюють нулю.

Запис мовного сигналу в звуковому редакторі. Використовуємо вікно звукового редактора Cool Edit для запису мовного сигналу, що потім повинен розпізнаватися. Для цього використовується мікрофон, підключений до звукової плати. Після запису мовного сигналу з відповідною частотою дискретизації та розрядністю без усякого редактування він дається на розпізнавання.

Попереднє опрацювання мовного сигналу, що буде розпізнаватися: формування звукових векторів. Виконується згідно з описом, наведеним раніше.

Побудова матриці відстаней між векторами сигналу та k-го зразка. Обчислюються евклідові відстані між усеможливими парами векторів, де перший елемент пари – це довільний вектор сигналу, що розпізнається, а другий елемент пари – це довільний вектор к-го сигналу-еталона. Розмір матриці відстаней дорівнює time x time(k), де time – кількість векторів мовної команди, що розпізнається, а time(k) – кількість векторів k -го мовного сигналу-еталона.

Задання початкових умов для матриці шляхів. Усі елементи матриці шляхів на початку покладаються рівними достатньо великому числу 10000. Оскільки подальші кроки пов’язані із знаходженням мінімумів, то такі присвоєння не вплинуть на отримання правильного результату.

Обчислення діагональних елементів матриці шляхів. Діагональні елементи матриці шляхів обчислюються за правилом, що відрізняється від правила обчислення решта елементів матриці, як описано раніше.

Обчислення першого стовпця матриці шляхів. Елементи першого стовпця матриці шляхів обчислюються за правилом, що відрізняється від правила обчислення решта елементів матриці шляхів і від правила обчислення діагональних елементів. У цьому разі дозволяється багатократно повторювати перший вектор сигналу-еталона (він відповідає паузі). Це також описано раніше.

Обчислення решти стовпців матриці шляхів. Елементи від третього до передостаннього включно стовпців матриці шляхів обчислюються з урахуванням двох можливих підшляхів на матриці і вибору коротшого (в сенсі евклідової відстані) з них. Такі варіанти описані на початку цього підрозділу.

Окреме обчислення останнього стовпця. Елементи останнього стовпця матриці шляхів обчислюються за правилом, що відрізняється від правила обчислення решта елементів матриці шляхів і від правила обчислення діагональних елементів. У цьому разі дозволяється багатократно повторювати останній вектор сигналу-еталона (він відповідає паузі). Це також описано раніше.

Отримання відстані між сигналом і k-м зразком. Користуючись збудованою матрицею шляхів, знаходимо відстань між сигналом, що розпізнається і k-м сигналом-еталоном.

Визначення відповіді системи розпізнавання. Порівнюються знайдені відстані між мовним сигналом, що розпізнається, і всіми сигналами-еталонами. Найменша з цих відстаней визначає відповідь системи розпізнавання. На екрані друкується відповідне слово із визначеного на фазі навчання словника.

Для моделювання цього алгоритму (його реалізації та виконання експериментів для з’ясування точності розпізнавання) вибрано середовище MATLAB.

Для роботи із звуками (у даному випадку для запису та редактування мовних сигналів-еталонів та довільних мовних сигналів) використовувалися професійний звуковий редактор COOL EDIT фірми Sintrillium Software Corporation, навушники і мікрофон.

Cool Edit є цифровим аудіо редактором для операційної системи Windows. Його, зокрема, можна використати щоб записати та програти файли з широкого набору аудіо форматів, відредактувати файли і змішати їх докупи, а також конвертувати файли з одного формату в інший.

Таким чином, робоче середовище, яке використовувалось при виконанні експериментів складалось із головного вікна програми MATLAB 6.5 та вікна професійного звукового редактора Cool Edit. Вигляд цього робочого середовища наведений на рис.9.9.

 

Рис. 9.9. Робоче середовище для розпізнавання слів із невеликого словника

Виконувалися експерименти з розпізнавання з використанням алгоритму динамічного часового вирівнювання 10 ізольованих слів (назви цифр від 0 до 9: ноль, один, два, три, чотири, п’ять, шість, сім, вісім, дев’ять). Коротко (як тільки можливо) вимовлені ці слова слугували еталонами для розпізнавання. Приклади отриманих після навчання на конкретного диктора сигналів-еталонів наведені на рис. Для цих еталонів виконано попереднє опрацювання. Кількість акустичних векторів у цих еталонах наведена в табл.9.2.


 

Таблиця 9.2. Кількість звукових векторів для еталонів слів

Слово Довжина
ноль
один
два
три
чотири
п’ять
шість
сім
вісім
дев’ять

Далі вимовлялися вказані слова в довільному порядку. Кількість акустичних векторів у мовних сигналах, які фігурували в експериментах, наведена в табл.9.3.

Таблиця 9.4. Кількість звукових векторів для мовних сигналів слів

Слово Довжина
ноль 30-40
один 48-58
два 29-39
три 28-38
чотири 55-65
п’ять 38-48
шість 55-65
сім 52-62
вісім 53-63
дев’ять 55-65

Зауважимо, що слова вимовлялися в різному темпі та з різною гучністю.

Отримано практично 100% точність розпізнавання.

Потім був змінений диктор: також отримано практично 100% точність розпізнавання.

Отже, система розпізнавання з невеликим словником та для одного диктора працює добре.

Якщо брати зразки від одного диктора, а потім намагатися розпізнавати слова іншого диктора, то система починає робити помилки. Точність розпізнавання падає до 75-85%. Така точність уже є неприйнятною для більшості практичних застосувань. Щоб покращити точність розпізнавання у цьому разі треба було записувати зразки від кількох дикторів і потім всі отримані зразки використовувати при розпізнаванні.

Інша проблема, яка виникає при розпізнаванні, це забезпечення великого словника при розпізнаванні, поступаючись при цьому точністю розпізнавання. Зрозуміло, що буквально записати велику кількість еталонів практично нереально. У цьому разі слід використовувати інші підходи, які розглянемо далі.

Сигнал записаний в звуковому професійному редакторі Cool Edit. У цьому разі слово “чотири” вимовлялося диктором якомога коротше (у швидкому темпі). Частота дискретизації сигналу-еталона – 16 КГц. Розрядність сигналу-еталона – 16 розрядів. Після того, як сигнал був записаний, у ньому вручну на початку і вкінці викинуто паузи. Ці паузи обов’язково присутні в мові людини. З точки зору проведення подальшого розпізнавання їх слід викинути.

Кількість відліків для наведеного на рис.4.5 сигналу-еталона дорівнює 7139 відліків.

Рис.9.5. Сигнал-еталон слова “ноль”

Сигнал записаний в звуковому професійному редакторі Cool Edit. У цьому разі слово “ноль” вимовлялося диктором якомога коротше (у швидкому темпі). Частота дискретизації сигналу-еталона – 16 КГц. Розрядність сигналу-еталона – 16 розрядів. Після того, як сигнал був записаний, у ньому вручну на початку і вкінці викинуто паузи. Ці паузи обов’язково присутні в мові людини. З точки зору проведення подальшого розпізнавання їх слід викинути.

Кількість відліків для наведеного на рис. сигналу-еталона дорівнює 3725 відліків.

Сигнал записаний в звуковому професійному редакторі Cool Edit. У цьому разі слово “вісім” вимовлялося диктором якомога коротше (у швидкому темпі). Частота дискретизації сигналу-еталона – 16 КГц. Розрядність сигналу-еталона – 16 розрядів. Після того, як сигнал був записаний, у ньому вручну на початку і вкінці викинуто паузи. Ці паузи обов’язково присутні в мові людини. З точки зору проведення подальшого розпізнавання їх слід викинути.

Кількість відліків для наведеного на рис. сигналу-еталона дорівнює 6292 відліків.

Як бачимо з рисунку, на початку і вкінці реального сигналу, який розпізнається, є паузи. Пауза на початку сигналу рівна приблизно 0,3 с, а пауза вкінці сигналу рівна наближено 0,25 с. Система розпізнавання дала відповідь, що сигнал, який розпізнавався, це слово “вісім”. Можна порівняти рис. з рис. (сигнал-еталон слова “вісім”). Кількість відліків у сигналі суттєво більша порівняно з сигналами-еталонами і дорівнює 19538 відліків.


Рис.9.6. Сигнал-еталон слова “чотири”

Рис.9.7. Сигнал-еталон слова “вісім”


Приклад, сигналу для якого виконувалося розпізнавання, наведений на рис.9.8.

Рис.9.8. Сигнал, що розпізнавався

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Тема 1: Вступ до дисципліни Проектування цифрової обробки сигналів та зображень. Основні поняття та визначення 1. Області застосування та основні задачі цифрової обробки сигналів

Тема Вступ до дисципліни Проектування цифрової обробки сигналів та зображень Основні поняття та...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Алгоритм динамічного часового вирівнювання для розпізнавання слів з невеликого словника

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Основні поняття та визначення. Основні характеристики сигналів
Сигнал (в теории информации и связи) — материальный носитель информации, используемый для передачи сообщений в системе связи. Сигналом может быть люб

Природа сигналів. За своєю природою, сигнали можуть бути випадкові або детерміновані.
До детермінованих відносять сигнали, значення яких у будь-який момент часу або в довільній точці простору є апріорно відомими або можуть бути досить точно визначені (обчислені) за відомою чи передб

Аналогові та цифрові сигнали.
До основних типів відносять аналоговий, дискретний і цифровий сигнали. Аналоговим називають сигнал, неперервний у часі і значеннях. Такий сигнал описується неперервною або кусочно н

Основні типи сигналів
Фінітні сигнали. Фінітним називається сигнал, який визначений лише на деякому часовому проміжку і не існує поза ним, тобто при t>T, амплітуда сигналу рівна нулю. Пер

Елементарні сигнали, що найчастіше використовуються ЦОС
Всі сигнали ми будемо розглядати в аналоговому та неперервному варіантах. 1. Неперервний випадок

Властивості спектрів дискретних сигналів
1. Неперервність. 2. Періодичність.. 3. Спектр дійсного сигналу. Якщо - д

Режим реального часу
Основними прикладними (інженерними, практичними) задачами обробки сигналів є: 1. Ідентифікація і розпізнавання. 2. Телекомунікації. 3. Обробка музичних і мо

Переваги і недоліки ЦОС
Перевагами ЦОС є: Гарантована точність Цілковита відтворюваність. Можна ідентично відтворити кожний елемент, оскільки відсутні відхилення, обумовлен

Основні операції цифрової обробки сигналів
Проте всі ці алгоритми, як правило - блокового типу, тобто побудовані на як завгодно складних комбінаціях досить невеликого набору типових цифрових операцій, до основного з яких відносяться: зго

Застосування ДПФ
На рис. 5.1 наведена схема взаємодії між часовою та частотною областями. Основними сферами застосування ДПФ є: - цифровий спектральний аналіз - аналізатори спектра, обробка мови,

ДПФ як згортка сигналу з базисними функціями
Оскільки комплексна експонента може бути представлена у виді дійсної та уявної частини (формула Ейлера), то основне рівняння ДПФ може бути записано таким чином:

Основні операції фільтрації
До основних операцій фільтрації інформації відносять: - згладжування; - прогнозування; - диференціювання; - інтегрування; - поділ на певні складові;

Класи і параметри фільтрів
Залежно від призначення фільтру, а отже і загального виду його частотної характеристики, виділяють такі основні, найбільш розповсюджені, типи фільтрів (вибіркові фільтри): -

Поняття про швидкі алгоритми
При побудові швидких алгоритмів використовують кілька основних прийомів. Серед них найголовнішими є : 1. Розбиття задачі на підзадачі. 2. Рекурсія - коли деякий метод чи прийом мо

Вправи і завдання до теми №1
1. Визначити період заданого сигналу: . Відповідь :

Зменшення частоти дискретизації: децимація із цілим кроком
На рис. 1.1, а наведена блок-схема процесу децимації сигналу х(n) із цілим кроком М. На ній зображені цифровий фільтр захисту від накладення спектрів h(k) і схема стиску (компресор) частоти дискрет

Збільшення частоти дискретизації: інтерполяція із цілим кроком
Інтерполяція - це цифровий еквівалент процесу цифроаналогового перетворення, коли із цифрових вибірок, поданих на цифроаналоговий перетворювач, за допомогою інтерполяції відновлюється аналоговий си

Перетворення частоти дискретизації з нецілим кроком
У деяких ситуаціях часто буває потрібно змінити частоту дискретизації в неціле число раз. Приклад - цифрове аудіо, де може вимагатися передача даних з одного запам'ятовувального пристрою на інше, п

Багатокаскадне перетворення частоти дискретизації
У п.1.3 зміна частоти дискретизації відбувалося відразу з використанням єдиного коефіцієнта децимації або інтерполяції. Якщо потрібне значна зміна частоти дискретизації, такий підхід неефективний;

Розробка практичних конвертерів частоти дискретизації
Розробку практичного багатокаскадного конвертера частоти дискретизації можна розбити на чотири етапи: Задати загальні вимоги до фільтрів захисту від накладення спектрів і придушення

Специфікація фільтру
Фактично продуктивність системи обробки при декількох швидкостях критично залежить від типу НІХ і якості використовуваного фільтра. Відзначимо, що при децимації й інтерполяції можуть викор

Високоякісне аналого-цифрове перетворення в цифровому аудіо
У сфері цифрового аудіо постійно потрібно підвищувати якість, дозвіл і швидкість АЦП. Це привело до розробки однобітових АЦП із використанням методів дельта-сігма-модуляції. У результаті з'явилася

Ефективне аналого-цифрове перетворення у високоякісних системах відтворення компакт-дисків
Одним з перших серйозних застосувань методів з обробкою при декількох швидкостях стало відтворення звуку й музики в програвачах компакт-дисків. На рис. 6.2 зображена схема відновлення анал

Особливості діагностики та контролю процесорів та систем опрацювання сигналів та зображень
Для контролю і діагностики вузлів опрацювання сигналів застосовуються різні сполучення відомих методів вбудованого і зовнішнього контролю ЕОМ, або методи діагностики складних систем, що базуються н

Рархічність засобів діагностики та контролю процесорів та систем опрацювання сигналів та зображень
Ієрархічність засобів діагностики відповідає ієрархічності обчислювальних засобів. Тому розглядається ієрархічність на рівні: систем, процесорів та окремих вузлів. Використовуються такі за

Процес формування АЧХ
Для обчислення АЧХ нерекурсивних ЦФ здебільшого застосовують метод передаточних функцій. Від передаточної функції, яка в загальному вигляді записується як многочлен виду: H(Z)= a

Визначення і дослідження виду АЧХ
Нехай задано проаналізувати АЧХ фільтра з такими параметрами сигналу: l = 0,1, ...,31; А = 1, 2,...,100; S = 8, 16; Q = -64...64; N = 0,1, …, 31. Згідно

Структура потокового (ковзаючого) процесора ШПФ.
6.Методика вибору оптимального складу НВІС Розглядаються передумови і методика однокристальної реалізації швидкого перетворення Фур'є на приладах програмувальної логіки фі

Використання ПЛІС для високопродуктивної цифрової обробки сигналів та зображень
Є ряд альтернативних рішень побудови високопродуктивних систем, зокрема на замовлених інтегральних схемах (ASІ) і спеціалізованих процесорах цифрової обробки сигналів (DSP). Розглядати питання реал

Таблиця 1. Основні характеристики ПЛІС Xіlіnx серій Vіrtex, Vіrtex-e, XC4000XL/XLAXV, Spartan/XL
Сімейство ПЛІС Системна частота, МГЦ Швидкодія, нс/вентиль Швидкість обміну chіp-to-chіp, МГЦ Ємність ПЛІС, системних вентилів

Таблиця 1. Основні характеристики ПЛІС Xіlіnx серій Vіrtex, Vіrtex-e, XC4000XL/XLAXV, Spartan/XL
Сімейство ПЛІС Системна частота, МГЦ Швидкодія, нс/вентиль Швидкість обміну chіp-to-chіp, МГЦ Ємність ПЛІС, системних вентилів

Оцінка продуктивності вузла виконання операцій ШПФ на ПЛІС.
Оцінимо необхідну продуктивність пристрою обробки. Для обчислення ШПФ 256 точок за основою 2 з комплексними вхідними даними потрібно приблизно 3 тис. множень дійсних операндів і 5,5 тис. додавань д

Таблиця 1. Характеристики М-модулів ШПФ на ПЛІС серії Vіrtex
Розмір перетворення Системних вентилів, тис. Частота надходження вхідних даних, Мгц-real-tіme Час перетворення, мкс

Структура потокового (ковзаючого) процесора ШПФ.
У загальному випадку при побудові М-модуля ШПФ можна піти декількома шляхами: або спроектувати модулі з малими займаними обсягами, великим часом перетворення і малою швидкістю надходження вхідних д

Таблиця 2. Характеристики М-модулів ковзного ШПФ на ПЛІС Xіlіnx
Число точок Тактова частота, МГц Час перетворення, мкс Об’єм модуля, логічних комірок Необхідна ПЛІС

Визначення нейрокомп’ютера.
Нейрокомпьютери - дуже модне слово, яке використовують направо і наліво. На початку 90-х років був дуже бурхливий розвиток даної тематики у вітчизняних розробках. Але разом з рядом серйозних розроб

Базова структура нейрокомп’ютера на основі ПОС.
Зупинимося на особливостях апаратної реалізації нейрообчислювача (НО) (див. рис.5) з можливістю паралельної обробки, що реалізують елементи нейромережі.

Порівняльні характеристики нейрокомп’ютерів на базі ПОС.
Для побудови НО (нейрообчислювач) перспективним є використання сигнальних процесорів із плаваючою крапкою ADSP2106x, TMS320C4x,8x, DSP96002 і ін. Типова структурна схема реалізації НО на основі сиг

Реалізація ШПФ на нейрокомп’ютері.
Розглянемо реалізацію ШПФ на базі процесора Л1879ВМ1(NM6403). Процесор Л1879ВМ1 - високопродуктивний спеціалізований мікропроцесор, що об’єднює в собі риси двох сучасних архітектур: VLIW (Very Long

Співпроцесора NM6403 при розбитті матриці співпроцесора NM6403 при розбитті матриці
вагових коефіцієнтів - (2х32біти)/(8х8біт) вагових коефіцієнтів - (2х32біти)/(2х32біти) По приведених двох варіантах розбивки матриці векторного помножувача виробляється п

Таблиця 2. Порівняльна характеристика точності відновленого сигналу після прямого і зворотного ШПФ із різними основами
Перетворення Фур'є Систематична похибка-M СКО -s 6 біт/1.0 7 біт /1.0 6 біт/1.0 7 біт /1.0

Таблиця 3. Продуктивність функцій прямого і зворотного ШПФ на процесорі NM6403
Кільк. комплекс. відліків Без нормалізації З однією нормалізацією З двома нормализациями Тактів

Аналіз задач і алгоритмів
До основних галузей, де використовується опрацювання сигналів та зображень відносяться: 1. Радіолокація (РЛ) — виявлення, фільтрація сигналу з режекцією завад та накопичення сигналу.

Особливості задач і алгоритмів.
Аналіз наведених задач і алгоритмів їх розв’язання показує, що вони мають такі особливості: - широкий динамічний і частотний діапазон сигналів, що обробляються; - велика інтенсивн

Особливості організації обчислювальних засобів
1.2.1. Методи аналізу обчислювальних засобів архітектур.Технічно системи керування та опрацювання інформації реалізуються як комплекс спеціалізованих і універсальних засобів обчисл

Основні положення алгоритму ШПФ
Визначення 1. Дано кінцеву послідовність x0, x1, x2,..., xN-1 (у загальному випадку комплексних чисел). ДПФ полягає в пошуку послідовності

Основні формули
Теореми, що пояснюють суть перетворення Фур’є (наведені без доведення). Теорема 1. Якщо комплексне число представлене у вигляді e j2πN, де N - ціле, то

Програмна реалізація основних елементів ШПФ
Алгоритм попередньої перестановки Розглянемо конкретну реалізацію ШПФ. Нехай є N=2T елементів послідовності x{N} і треба одержати послідовність

Fft.cpp
/* Fast Fourier Transformation ===================================================== */ #include "fft.h" // This array contains values from 0

Організація DSP- процесорів для задач опрацювання сигналів та зображень
Для опрацювання сигналів та зображень найчастіше використовуються DSP- процесори. Розглянемо підходи до їх реалізації на базі обчислення алгоритму ШПФ. В загальному випадку, вимоги по вико

Типова структура процесора опрацювання сигналів та зображень
На рис. 3.1 наведена спрощена система на базі процесора ADSP-2189M, що використовує повномасштабну модель пам'яті.

Нтерфейси DSP-процесорів
Ефективність роботи DSP- процесора в структурі системи залежить від організації каналів вводу-виводу. До складу сучасних DSP- процесорів (наприклад, ADSP-21ESP202) входять інтегровані АЦП/ЦАП, що з

Аналіз паралельного інтерфейсу з DSP-процесорами: читання даних з АЦП, що під’єднаний до адресного простору пам’яті
Підключення АЦП або ЦАП через паралельний інтерфейс до DSP-процесора вимагає розуміння специфіки процесів читання/запису даних DSP-процесором з/в периферійних пристроїв при їх під’єднані до

Аналіз паралельного інтерейсу з DSP-процесорами: запис даних в ЦАП, що під’єднаний до адресного простору пам’яті
Спрощена блок-схема інтерфейсу між DSP-процесором і наприклад ЦАП) наведена на рис. 4.4. Діаграми циклу запису в пам'ять для сімейства ADSP-21xx наведені на рис.6. В системах реального час

Аналіз послідовного інтерфейсу з DSP-процесорами
Наявність послідовного порту усуває необхідність використання паралельних шин для підключення АЦП і ЦАП до DSP-процесорів. Структурна схема одного з двох послідовних портів процесора сімей

Проектування процесора ШПФ на ПОС
Алгоритм ШПФ із проріджуванням за часом Нехай Розділимо послідовність x(n) на парні (ev

Аналіз (розробка) блок-схеми виконання алгоритму ШПФ на заданому типі процесора
Алгоритм базової операції ШПФ за основою 4 і проріджування за часом можна представити так: А'1 = А1 + A2W1 + A3W2 + A

Розрахунок основних параметрів
Частота роботи процесора: , звідси цикл виконання команди:

Привабливою рисою ПЛІС для реалізації алгоритмів ЦОС є наявність внутрішнього швидкодіючого розподіленого ОЗП, вбудованих вузлів обчислення ШПФ тощо.
На рис. 6.1 наведена структурна схема вузла реалізації алгоритм ШПФ на ПЛІС. Вхідне ОЗП використовується для завантаження вхідної послідовності, збереження результатів проміжних обчислень і виванта

Оцінка продуктивності вузла реалізації алгоритму ШПФ на ПЛІС
Швидкодія виконання алгоритму ШПФ на ПЛІС визначається в NMAC (кількість операцій типу множення-нагромадження) за такою формулою:

Побудова граф-алгоритму ШПФ з основою 2 наведена в попередніх розділах.
При апаратній реалізації графу ШПФ виникають незручності через неспівпадіння адрес комірок пам'яті з яких потрібно вичитувати елементи на кожному ярусі. Тому на рис.6.2. наведений граф, де для кожн

Реалізація алгоритмів опрацювання сигналів та зображень на нейропроцесорах
Нейрокомпьютер - це обчислювальна система з MSІMD архітектурою, тобто з паралельними потоками однакових команд і множинним потоком даних. На сьогодні можна виділити три основних напрямки розвитку о

ВЕКТОРНИЙ СПІВПРОЦЕСОР
Векторний співпроцесор - основний функціональний елемент Л1879ВМ1. Структурно він являє собою матрично-векторний операційний пристрій і набір регістрів різного призначення. Операційний при

Організація паралельних обчислень в алгоритмах ШПФ на процесорі NM6403
Значна частина задач аналізу часових рядів зв'язана з перетворенням Фур'є і методами його ефективного обчислення. У цих задачах перетворення Фур'є відіграє важливу роль як необхідний проміжний крок

Продуктивність і точність обчислень.
Точність обчислень визначається кількістю біт, що відводяться для представлення коефіцієнтівW. Є два способи представлення значень косинусів і синусів у 8 розрядній сітці: 1. W =round(64.0

Загальна характеристика функцій ШПФ.
Вхідні і вихідні дані - цілі 32р. комплексні числа, формат збереження наведений на рис.3 Діапазон вхідних даних зазначений у таблиці 3. Розрядність коефіцієнтів перетворення - 8 б

Стиск нерухомих зображень з використанням дискретних косинусних перетворень
Безвтратні методи стиску не забезпечують потрібного у багатьох випадках степеня стиску зображень. У цьому разі необхідно застосовувати методи стиску з втратою інформації. Одним із найбільш поширени

Стиск нерухомих зображень з використанням хвилькових перетворень
Поняття хвилькового перетворення Дискретне хвилькове перетворення (dyscrete wavelet transform (DWT)) принципово відрізняється від спектральних перетворень. На рис.8.3 показано стр

Стиск зображень з використанням методу кодування областей хвилькового перетворення
У цьому методі розглядаються області коефіцієнтів логарифмічного хвилькового перетворення зображення, які мають різні розміри. Ідея полягає в тому, щоб коефіцієнти в різних областях опрацьовувати (

Стиск зображень з використанням методу дерев нулів хвилькового перетворення
Хвильковий розклад зображення можемо мислити собі як просторову множину коефіцієнтів, яка складається з дерев. Дерево коефіцієнтів хвилькового перетворення означається як множина коефіцієнтів із рі

Адаптивні хвилькові перетворення : Хвилькові пакети.
Слід зауважити, що традиційний підхід використання хвилькових перетворень з фіксованою частотною роздільною здатністю (логарифмічне хвилькове перетворення) є добрий лише в загальному для типового с

Опрацювання мовних сигналів
Багато напрямків мовних технологій (опрацювання мовних сигналів з певною метою: стиск мовних сигналів, cинтез мови, зміна темпу мовлення, розпізнавання або визначення емоційного стану людини за гол

Мовні технології
Виділяють такі напрямки мовних технологій. 1. Стиск (кодування) мови. Високого степеня стиску досягаємо використанням дискретних косинусних перетворень. 2. Синтез мови

Розпізнавання злитної мови з великим словником
Сучасні системи для розпізнавання злитної мови з великим словником ґрунтуються на принципах статистичного розпізнавання образів. На першому етапі мовний сигнал перетворюється звуковий преп

Просочування спектральних складових
Вибір кінцевого часового інтервалу тривалістю NT секунд і ортогонального тригонометричного базису на цьому інтервалі обумовлює цікаву особливість спектрального розкладу. 3 континууму можливи

Вікна та їх основні параметри
В гармонійному аналізі вікна використовуються для зменшення небажаних ефектів просочування спектральних складових. Вікна впливають на можливість виявлення, роздільну здатність, динамічний діапазон,

Класичні вікна
Всі наведені вікна представляються як парні (щодо початку координат) і містять непарну кількість точок. Для перетворення вікна в ДПФ-парне вікно достатньо відкинути крайню праву точку і зсунути пос

Гармонійний аналіз
Проаналізуємо вплив властивостей вікна на ефективність виявлення слабої спектральної лінії у присутності інтенсивної близько розташованої лінії. Якщо обидві спектральні лінії потрапляють в біни ДПФ

Висновки
В даному навчальному посібнику описані основні алгоритми опрацювання сигналів та зображень та шляхи їх реалізації. Основна увага приділена системному підходу, який дозволяє розв’язати певну задачу,

Література
  1. Айфигер, Эммануил С., Джервис, Барри У. Цифровая обработка сигналов: практический поход, 2-е изд.: Пер. с англ. – М.: Издательский дом “Вильямс”, 2004. – 992с. 2. Цифров

Рархічність засобів обробки радіолокаційної інформації.
Обробка радіолокаційної інформації (РЛІ) як правило складається з декількох етапів. Первинна обробка РЛІ здійснюється апаратурою радіолокаційної станції (АПОІ РЛС) з видачею інформа

Особливості обробки радіолокаційної інформації. Вибір параметрів радіолокаційної станції, які впливають на характеристики засобів обробки.
  Параметри: - вид сигналу; - потужність сигналу; - тривалість зондувального сигналу /Тс/; - оброблюваний доплерівский діапазон частот /F/ ;

Вимоги до системи
1. Система повинна будуватися на сучасній елементній базі з використанням відповідних міжнародним стандартам конструктивов і інтерфейсів 2. Система повинна мати модульну структуру і будува

Елементна база
Орієнтація на два механічних конструктива і на дві стандартні системні шини приводить до того, що можуть існувати три різних типи уніфікованих модулів: 1. Система на основі ПЕОМ із шинами

Архітектура системи
Пропонується комбінована архітектура на основі поділюваної системної шини і конфігурованих користувачем високопродуктивних прямих з'єднань модулів між собою для рішення задач високопродуктивної обр

Апаратна реалізація мережі
Вузли обчислювальної мережі виконані на процесорах TMS320C40 (TMS320C44), до яких підключена зовнішня оперативна пам'ять ємністю 512-1024 кбайт. У залежності від реалізації процесорного модуля (TІМ

Найпростіша первинна обробка РЛИ на МП мережі
Для відпрацьовування і реалізації на мультипроцесорній мережі найпростішого алгоритму первинної обробки даних було розроблено функціональне програмне забезпечення (ФПЗ), що реалізує алгоритм, зобра

Обмежувач.
·     Алгоритм обчи

Порогові пристрої.
У системі реалізовані порогові пристрої з ковзним порогом. Значення порога обчислювалося по формулі      

Таблиця 1. Часові параметри модулів ФПЗ, отримані в симуляторі.
Програма Цикли Час, мкс Кількість операцій ПК Vmax, (MFLOP) Vвузла, (MFLOP) СРЦ

Таблиця 2. Експериментально виміряні часові параметри модулів ФПЗ.
Програма Цикли Час, мкс Кількість операцій ПК Vmax, (MFLOP) Vвузла, (MFLOP) СРЦ

Призначення ПФОС.
Пристрій формування й обробки сигналів /ПФОС/ входить до складу когерентної далеко-доплерівської радіолокаційної станції, що працює в імпульсному чи квазінеперервному режимі випромінювання і прийом

Принцип побудови і структура ПФОС.
Пристрій формування й обробки сигналів побудовано по модульному принципі з нарощуванням структури і складається з окремих взаємозамінних програмно-апаратних модулів. Кожен програмно-апаратний модул

Технічна реалізація модуля.
Модуль формування й обробки сигналів реалізований на основі пристроїв програмувальної логіки фірм Xіlіnx, Altera і сигнальних процесорів фірми Analog Devіces. Основні технічні характеристики модуля

Модуль кодуючого пристрою .
Кодуючий пристрій призначений для : · забезпечення режимів роботи РЛС і необхідних робочих шкал дальності; · формування модулюючих сигналів , що задають закон амплітудно-фазової м

Режими роботи ПФОС.
ПФОС забезпечує формування й обробку сигналів у двох режимах випромінювання і прийому складних амплітудно-фазоманіпуляційних сигналів: · у квазінеперервному режимі випромінювання й обробки

Квазінеперервний режим випромінювання й обробки.
При квазінеперервному режимі фазоманіпуляційний сигнал з великою базою (В=<256K) випромінюється окремими імпульсами, тривалість і інтервал проходження яких визначається структурою дискретного си

Практичне використання результатів і перспективи розвитку.
В даний час пристрої формування й обробки сигналів (ПФОС) використовуються в розробках, виконаних разом з ведучими НПО і НДІ м. Санкт-Петербурга. Розроблені РЛС успішно пройшли натурні вип

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги