Метрологічне забезпечення вимірювальних генераторів

Як показано в п. 8.1.2, група Г включає до себе ряд видів генераторів, але підхід до їх метрологічного забезпечення є єдиним. Розглянемо його на прикладі приладу підгрупи Г4 − генератора сигналів вимірювального.

У генератора нормована велика кількість параметрів, які розбиті на такі основні групи:

частотні – - параметри;

рівня вихідного сигналу − або - параметри;

амплітудної модуляції – АМ - параметри;

частотної модуляції − - параметри;

імпульсної модуляції − - параметри.

Основні параметри, які нормуються в кожній групі, наведено на рис. 8.16. Для ВЧ і НВЧ генераторів вказують також параметри входу-виходу (імпеданс, тип з’єднування, КСХН тощо).

Аналіз показує, що всі - параметри генератора можуть бути визначені за допомогою стандартних засобів вимірювання частотно-часових параметрів, які, в свою чергу, прив’язані (простежуються) до еталона часу-частоти.

Аналогічно, всі та - параметри виміряються за допомогою стандартних вимірювачів напруги і потужності.

Щодо АМ і - параметрів – їх визначення забезпечується вимірювачами амплітудної і частотної модуляції (підгрупи С2 і С3). Нормування в цих приладах власного КГ законів АМ і ЧМ дозволяє вимірювати КГ при АМ і ЧМ сигналів генераторів, оскільки КГ модулометрів значно менше нормованих КГ генераторів. У свою чергу, прилади С2 і С3 повіряються за допомогою відповідних еталонів, розглянутих вище.

- параметри генераторів визначаються за допомогою приладів підгрупи И1 – “Установки або прилади для повірки приладів для імпульсних вимірювань”, а також за допомогою засобів вимірювання частоти і рівня.

 

       
   


Рис. 8.16. Система нормування метрологічних характеристик вимірювального генератора

Схема метрологічного забезпечення генераторів (рис. 8.17) є класичним прикладом децентралізованої системи, коли для забезпечення єдності вимірювань використовуються еталони з інших повірочних схем.

 
 

 


Рис. 8.17. Схема метрологічного забезпечення вимірювальних генераторів

сигналів

Такий спосіб повірки називають також поелементним. Неважко бачити, що при коректно організованій децентралізованій системі всі вимоги щодо простежуваності результатів вимірювання виконуються.