XI. ЗВУКОВІ СИГНАЛИ

 

11.1. Звукові сигнали під час руху поїздів подаються свистками локомотивів, моторвагонних поїздів і дрезин, духовими ріжками, ручними свистками.

 

Таблиця 11.1.

Сигнал   Значення сигналу   Хто подає
Три коротких   Один довгий     Три довгих     Два довгих   Три довгих і один короткий     Три довгих і два коротких       «Стій!»   «Відправитися поїзду»   Вимога до працівників, що обслуговують поїзд,«Гальмувати»   Вимога до працівників, що обслуговують поїзд, «Відпустити гальма»   Про прибуття поїзда на станцію не в повному складі   Виклик до локомотива помічника машиніста, механіка-бригадира, керівника робіт господарчого поїзда       Локомотивна бригада, станційні й інші працівники     Черговий по станції або за його вказівкою черговий парку, сигналіст, черговий стрілочного поста; відповідає машиніст ведучого локомотива; повторює машиніст другого локомотива при подвійнійтязі. Якщо поїзд відправляється з колії, яка має вихідний світлофор, цей сигнал подає машиніст ведучого локомотива після відкриття вихідного світлофора; повторює сигнал машиніст другого локомотива при подвійній тязі   Машиніст ведучого локомотива; повторює сигнал машиніст другого локомотива при подвійній тязі   Машиніст ведучого локомотива     Машиніст ведучого локомотива поїзда, що зупинився на перегоні  
 

 

 

Прямування подвійною тягою
Один короткий   Вимога до машиніста другого локомотива зменшити тягу     Машиніст ведучого локомотива; повторює сигнал машиніст другого локомотива
Два коротких   Вимога до машиніста другого локомотива збільшити тягу  
Два довгих і два коротких   Вимога до машиніста другого локомотива «Опусти струмоприймачі”  

 

Сигнал   Значення сигналу   Хто подає
Прямування з підштовхуючим локомотивом
Два коротких   Вимога почати підштовхування   Машиніст ведучого локомотива; повторює сигнал машиніст підштовхуючого локомотива
Один короткий, один довгий і один короткий   Вимога припинити підштовхування, але не відставати від поїзда  
Чотири довгих   Вимога припинити підштовхування таповернутися назад  

 

Примітка. Під час прямування поїзда подвійною тягою з підштовхуючим локомотивом машиніст другого локомотива повторює всі сигнали слідом за подачею їх з підштовхуючого локомотива. Порядок подачі у цьому випадку машиністом підштовхуючого локомотива сигналу „Опусти струмоприймача” встановлюється начальником залізниці.

При наявності радіозв’язку звукові сигнали під час прямування поїздів подвійною тягою або з підштовхуючім локомотивом можуть замінятися радіопереговорами між машиністами.

11.2. Сповіщальний сигнал – один довгий свистоклокомотива (моторвагонного та спеціального самохідного рухомого складу) подається:

при наближенні поїзда до станцій, колійних постів, пасажирських зупинних пунктів, тимчасових та ручних сигналів, що вимагають зменшення швидкості, сигнальних знаків «С», виїмок, кривих ділянок колії, тунелів, переїздів, знімних дрезин, знімних ремонтних вишок, колійних вагончиків і інших знімних рухомих одиниць;

при наближенні поїзда до місця робіт, починаючи з кілометра, що передує вказаному у попередженні, незалежно від наявності тимчасових сигналів;

при сприйнятті ручного сигналу «Опусти струмоприймача», що подається сигналістом;

машиністом другого локомотива для нагадування машиністу першого локомотива про необхідність перевірки ефективності гальм у поїзді;

при наближенні до людей, які знаходяться на колії, та в інших випадках, вказаних у наказах начальника залізниці.

При прямуванні під час туману, заметілі та за інших несприятливих погодних умов, що знижають видимість, сповіщальний сигнал повторюється декілька разів, а при прямуванні по неправильній колії подається одним довгим, коротким і довгим свистком (▬ ● ▬) локомотива.

Складачі поїздів, які припинили маневри через приймання поїзда, сигналісти та чергові стрілочного поста за сповіщальним сигналом зобов’язані кожний на своїй ділянці перевірити й упевнитись у тому, що безпека руху поїзда, який приймається, забезпечена.

11.3. Сигнал пильності подається одним коротким і одним довгим свистком (● ▬) локомотива (моторвагонного та спеціального самохідного рухомого складу) і періодично повторюється:

при підході до прохідного світлофора з червоним вогнем, що має умовно-дозволяючий сигнал, і подальшому прямуванні по блок-ділянці;

під час проходження прохідного світлофора з червоним вогнем, а також з незрозумілим показанням чи погаслим після стоянки перед ним і подальшому прямуванні по блок-ділянці;

при підході до вхідного світлофора з місячно-білим вогнем запрошувального сигналу та в усіх інших випадках приймання поїзда на станцію при забороняючому показанні або погаслих основних вогнях вхідного сигналу;

при прийманні поїзда по неправильній колії (при відсутності вхідного сигналу по цій колії). Цей сигнал має подаватися і під час подальшого прямування по горловині станції.

11.4. При зустрічі поїздів на перегонах двоколійних ділянок подаються сповіщальні сигнали одним довгим свистком: перший сигнал – при наближенні до зустрічного поїзда, другий – при підході до хвостової частини зустрічного поїзда.

11.5. Звукові сигнали про наближення поїзда подаються: на перегоні – обхідниками залізничних колій і штучних споруд, черговими переїздів, керівниками колійних робіт і робіт з ремонту та обслуговування контактної мережі чи працівниками, які супроводжують знімні ремонтні вишки та колійні вагончики; на станціях – сигналістами та черговими вхідних стрілочних постів.

Оголошення про наближення непарного поїзда проводиться одним, (▬) а парного поїзда – двома довгими звуковими сигналами (▬ ▬).

Сигналісти та чергові вхідних стрілочних постів, що почули сигнал відправлення поїзда, подають один довгий звуковий сигнал (▬).

11.6. На станціях і перегонах, розміщених у межах великих міст і населених пунктів, курортних місць, за переліком, визначеним начальником залізниці, подача звукових сигналів локомотивами (моторвагонними поїздами) має проводитися свистком малої гучності за винятком випадків прямування локомотивів у поїздах з підштовхуванням, виникнення загрози наїзду на людей або перешкоди, а також при необхідності подачі сигналів пильності та тривоги.

На цих же станціях сигнали свистком локомотива (моторвагонного та спеціального самохідного рухомого складу) не подаються при відправленні поїздів, випробуванні автогальм і під час руху по деповських коліях. Порядок сповіщення пасажирів про відправлення поїздів на таких станціях встановлюється начальником залізниці.