Мета роботи

Мета роботи полягає в практичному ознайомленні з основними конструктивними елементами електромеханічного вимірювального механізму ОЗВ.

5.2. Основні положення

Не зважаючи на різні принципи побудови приладів та фізичні явища, що використовуються в тому чи іншому електромеханічному вимірювальному механізмі, його конструкція має спільні основні елементи. До їх числа відносяться:

- відліковий пристрій;

- пристрій по створенню обертаючого моменту;

- пристрій по створенню протидіючого моменту;

- пристрій по створенню заспокоючого моменту;

- опорний пристрій.

Відлікові пристрої (рос. - отсчетные устройства)

Для забезпечення визначення числового значення вимірюваної величини прилад повинен бути оснащений відліковим пристроєм, тобто сукупністю елементів, або вузлом, що подає сигнал візуальної інформації. Відліковий пристрій призначений для візуального зняття показів приладу і покликаний забезпечити максимально зручний та швидкий відлік показів із заданою точністю. Як правило, відліковий пристрій складається зі шкали та вказівника.

Вказівник – частина чи елемент відлікового пристрою (у вигляді стрілки або променя), який відносно позначок шкали визначає показ приладу. Вказівник жорстко пов'язаний з рухомою частиною вимірювального механізму, який виконує перетворення вимірювальної величини в кутове переміщення рухомої частини, а значить, і вказівника.

У вимірювальному механізмі виникає обертаючий момент, під дією якого викону­ється поворот рухомої частини механізму. Значення обертаючого моменту функціонально пов'язане з вимірюваною величиною. Для того, щоб забезпечити однозначний зв'язок між кутом повороту рухомої частини і значенням вимірюваної величини, у вимірювальному механізмі створюється протидіючий момент, що пропорційний куту повороту рухомої частини.

Характер руху рухомої частини, а, значить, і вказівника до стійкого положення визначає швидкодію приладу. Тому електромеханічні вимірювальні механізми часто мають у своєму складі пристрої по створенню заспокоючого моменту.