Принципи та методи конструювання ОЗВ

Для найбільш повного задоволення всіх вимог при конструюванні деталей та приладів потрібно приймати до уваги такі положення:

1. Враховувати майбутній обсяг виробництва - від кількості запланованих до випуску приладів залежить конструкція, вибір матеріалів, спосіб обробки і вартість.

2. При конструюванні деталей і приладів (особливо деталей опор), потрібно враховувати розрахунок на міцність, враховуючи як умови експлуатації, так і умови транспортування.

3. Конструкція повинна забезпечувати рівномірний розподіл навантаження по перетину деталі. Матеріал деталі повинен працювати на розтягування або на стиснення, а не на згибання або крутіння.

4. Деталі рухомих частини приладів для зменшення зносу опор і похибки від тертя повинні мати мінімальну вагу при достатній міцності. При конструюванні деталей рухомих частин приладів, що мають консольне кріплення, наприклад, стрілок, покажчиків, необхідно приймати до уваги також деформацію від ваги самої деталі. Для збільшення жорсткості в таких випадках застосовують трубчаті та коробчаті перетини деталей.

5. Прилади працюють в умовах зміни температури навколишнього середовища у широких межах, іноді до ±50° і більше. Тому необхідно враховувати можливі температурні зміни розмірів і параметрів деталей і вузлів приладів. Так, наприклад, подовження стрижня маятника спричиняє появу помилки в ході годинника.

Геометричний метод конструювання.

Геометричний метод конструювання застосовується при створенні вузлів і механізмів, навантажених незначними зусиллями, насамперед, в точному приладобудуванні. Основна увага в цьому методі приділяється забезпеченню стабільності конструкції, незмінності взаємного розташування її складових частин і точному взаємному переміщенню деталей.

Принципи геометричного методу конструювання:

1) для зменшення можливого кутового переміщення однієї деталі по відношенню до іншої необхідно точку опори розташовувати на максимальній відстані від осі обертання;

2) для забезпечення точного взаємного нерухомого розташування двох деталей необхідно і цілком достатньо шести спільних точок дотику, розташованих на трьох перпендикулярних площинах;

3) постійність зіткнення деталей в точках дотику, а значить і постійність взаємного розташування, забезпечується постійно діючими замикаючими силами, які направлені перпендикулярно до площини торкання в точках дотику.

4) в рухомих з'єднаннях для забезпечення можливості переміщення однієї деталі по відносно іншої необхідно відповідно зменшити число точок взаємного дотику деталей.

Машинобудівний метод конструювання застосовується при створенні вузлів машин і приладів, що передають відносно великі зусилля та потужності, тобто тоді, коли в деталях виникають значні деформації. Основною задачею в цьому випадку є зменшення деформацій і механічних напруг. З цією метою точкові опори, прийняті в геометричному методі, замінюються опорами зі значною площею контакту.

1.5. Порядок виконання роботи

 

1. Перед початком роботи ознайомитись технічною літературою з питань констру­ювання радіоелектронної апаратури та вимірювальної техніки. Звернути увагу на принципи конструювання та підготовку конструкторської документації, а також на практичне вирішення в виро­бах, що знаходяться на робочому місці, окремих конструктивних задач: (складові час­тини та основні функціональні елементи приладів: затискачі, кріплення скла, амортизатори, пристрої корекції положення корпусу та ін.).

2. Зарисувати вирішення вказаних конструктивних задач у робочих зошитах, потім навести їх у звіті по роботі.

 

1.6. Контрольні питання

1. Перелічіть основні складові частини ОЗВ.

2. Функціональні вузли вимірювальних приладів та обладнання.

3. Основні вимоги до конструкції ОЗВ.

4. Які фактори необхідно враховувати при конструюванні ОЗВ?

5. Принципи геометричного методу конструювання.

6. Машинобудівний метод конструювання.

7. Види конструкторської документації

8. Види експлуатаційних документів.

9. Які відомості повинні мати: інструкція по експлуатації, технічний опис, формуляр, паспорт?