Формування сортів борошна і контроль готової продукції

 

Борошномельні заводи, які обладнані високопродуктивним комплектним обладнанням мають гнучку схему формування сортів борошна. Цех формування сортів борошна, безтарного зберігання і відпуску борошна дозволяє підвищити стабільність показників якості і ефективність використання зерна, оперативно змінювати і розширювати асортимент борошна [2].

Зазвичай формування сортів борошна проводять в розмелювальному відділенні борошномельного заводу з потоків борошна систем технологічного процесу. Порядок формування сортів борошно суттєво залежить від характеристик робочих органів технологічного обладнання, яке застосовується в розмелювальному відділенні.

При використанні вальцьових верстатів БВ рекомендується наступний порядок формування сортів борошна [2]:

1. Вищий сорт формують з потоків борошна з розмелювальних систем, які переробляють продукти першої якості;

2. Перший сорт формують з потоків борошна з драних крупоутворюючих систем, зі шліфувальних систем, з першої сходової і розмелювальних систем, які переробляють потоки продуктів другої якості до другої сходової системи;

3. Другий сорт формують з усіх інших потоків борошна драного і розмелювального процесів.

При використанні вальцьових верстатів А1-БЗН рекомендується наступний порядок формування сортів борошна:

1. Вищий сорт формують з потоків борошна з драних, шліфувальних систем та розмелювальних, які переробляють продукти першої якості, з першої сходової системи і з наступної за нею розмелювальної системи.

2. Перший сорт отримують з потоків борошна з першої драної вимелювальної системи, шліфувальних систем, які переробляють продукти другої якості, з інших систем розмелювального процесу, які переробляють продукти другої якості, з другої сходової системи і з наступної розмелювальної системи, яка іде за сходовою;

3. Другий сорт формують з потоків борошна з інших систем драного і розмелювального процесів.

При формуванні потоків борошна за сортами необхідно передбачити можливість перенаправлення одного-двох потоків борошна, зазвичай вищого сорту в перший, перший сорт у другий і навпаки. Це необхідно для оперативного регулювання якості борошна з метою забезпечення випуску борошна у відповідності із стандартом на неї [2].

Для відбору борошна в технологічному процесі застосовують сита з розмірами отворів від 160 до 100 мкм.

Потоки сформованих сортів борошна направляють на відповідні розсійники контролю борошна.

В контрольних розсійниках встановлюють сита на один-два номери рідші, ніж на робочих системах . При нормальній роботі контрольного розсійника сходові продукти не повинні перевищувати 5 % від маси продукту, який надходить.

Схеми контролю борошна наведені на рис. 4.18.

Рис. 4.18. Схеми контролю борошна [2]

 

З розмелювального відділення у відділення формування сортів борошна направляють два-три потоки, які являють собою суміш із близьких за якістю потоків із загального числа 46…49 індивідуальних потоків борошна, висівок, а також додатковий потік крупів манних [2].

Відділення формування сортів борошна для сучасного борошномельного заводу являє собою самостійний цех, який обладнаний засобами механізації і автоматизації на високому рівні [2].

У відділенні формування і безтарного зберігання борошна можна одночасно виконувати такий комплекс робіт:

1. Приймати із розмелювального відділення зважені потоки борошна, крупів манних і висівок та розміщення їх у силосах;

2. Зберігати безтарним способом потоки окремих сортів борошна, сформовані сорти борошна, крупи манні та висівки;

3. Упаковувати борошно у мішки по 50 кг на карусельних ваговибійних апаратах, формувати і складати пакети з борошном в штабелі;

4. Фасувати борошно в паперові пакети масою по 1…2 кг і крупи манні в пакети масою 0,5…1,0 кг;

5. Проводити відпуск борошна тарним або безтарним способом на авто або залізничний транспорт [2].