Порядок виконання роботи

 

1. Вивчити основну термінологію машинних швів, виписавши необхідні визначення й поняття:

Стачні шви використовують для з'єднання деталей, крайові — для обробки зрізів деталей з виворітної сторони, декоративно-оздоблювальні – для художнього оформлення виробу.

При виготовленні одягу в здебільшого використається стачной шов, що виконується за допомогою ниткового зєднання. Ширина шва (відстань від краю деталі до строчки) залежить від властивості тканини й призначення шва. Дві деталі складають лицьовими або виворітними сторонами усередину й прострочують на потрібній відстані від зрізів. Шов або розпрасовують (зрізи розкладають на обидві сторони), або запрасовують (зрізи складають разом) на одну сторону або на ребро.

Обтачний шов є різновидом стачного шва. Застосовується при обробці комірів, бортів, клапанів кишень, манжет, хлястиків і т. д. Дві деталі складають лицьовими сторонами всередину зріз до зрізу і сполучають стачным швом, потім вивертають на лицьову сторону і вимітують так, щоб з однієї деталі утворився кант шириною 0,1-0,2 см або щоб шов розташувався точно на згині. Ширина обтачного шва може бути різної залежно від структури тканини: з тканин, що не обсипаються, - 0,3-0,5 см, з тих, що обсипаються - 0.4-0,8 см

Подвійний виворотний шов застосовується при виготовленні жіночого і дитячого одягу з бавовняних, шовкових сипких і тонких прозорих тканин, а також постільної білизни. Його виконують в два прийоми. Дві деталі складають лицьовими сторонами назовні і сточують на відстані 0,3-0,5 см від зрізу. Подрівнявши зрізи, вивертають шов на виворітну сторону. Виправлений шов прострочують другий раз на відстані 0,5-0,7 см від згину.

Розстрочний шов — різновид стачного. Застосовується як декоративно-оздоблювальний. Виконують його трьома рядками: сполучної й двома оздоблювальними. Дві деталі складають лицьовими сторонами усередину, сточують та розпрасовують. З лицьової стороні прокладають паралельно стачному шву із двох його сторін оздоблювальні строчки. Відстані між ними й стачним швом довільні, але строго однакові.

Запошивнийшовзастосовується при пошитті всіх видів білизни, спортивного й виробничого одягу. Існують два способи його виконання.

Перший спосіб. Дві деталі складають лицьовими сторонами усередину так, щоб зріз нижньої деталі виступав за зріз верхньої на 0,5-0,7 см, і сточують на відстані 0,2-0,3 см від зрізу верхньої деталі. Шов виправляють - розкладають деталі з обох сторін шва, щоб на лицьовій стороні не вийшло складки. Більшим зрізом обгортають менший, шов відгинають убік меншого зрізу й пристрочують до виробу швом шириною 0,1 см.

Другий спосіб. Дві деталі складають так само, як у першому випадку. Виступаючим нижнім зрізом обгортають верхній і прокладають строчку на відстані 0,1-0,2 см від зрізу. Шов розправляють, відгинають на деталь так, щоб зріз виявився усередині, і прострочують на вивороті швом шириною 0,1 см або по лицьовій стороні на відстані 0,3-0,4 см від першої строчки.

Шов впідгиніз закритим зрізом застосовується при підшивці низу виробу, країв простирадл, рушників і т. д. Зріз деталі підгинають на виворіт спочатку на 0,5-1 см, потім ще раз на ширину підгину, примітують і прострочують на відстані 0,1-0,2 см від першого згину.

Швом в підгин з відкритим зрізом обробляють внутрішні зрізи країв підбортів, обтачок, горловини, пройми і т. д. Зріз підгинають на виворіт на 0,5 см і прострочують з вивороту на відстані 0,2 см від згину.

Шов з подвійним подшивом зрізу(вузький) застосовується при підшивці зрізів, коли потрібний вузький шов, наприклад при обробці низу спідниць «кльош», краю воланів, воланів. Зріз деталі підгинають на виворіт на 0,3-0,5 см і прострочують на відстані 0,1 см від згину, потім підрізають до строчки, підгинають ще раз і прострочують поряд з першою.