Техніка посіву.

· Посів (або пересів) завжди проводять поблизу пальника.

· При пересіві клітин мікроорганізмів із пробірки в пробірку (рис. 12) обидві пробірки (одну – з культурою, іншу — із стерильним поживним середовищем) беруть в ліву руку. Одну пробірку затискають між вказівним і середнім пальцями (перша пробірка). Нижній кінець її вільно лежить на великому. Другу пробірку затискають між середнім і безіменним пальцями. Вона повинна лежати паралельно першій. Її нижній кінець розташовується з правого боку великого пальця. Великий палець, який знаходиться між пробірками, має бути в природному, ненапруженому стані і злегка утримувати пробірки в паралельному по відношенню один до одного положенні.

· При взятті мазка пробірки повинні знаходитися в нахиленому положенні, що гарантує стерильність культури. При вертикальному розташуванні пробірок можливе попадання з повітря сторонніх клітин мікроорганізмів.

· Бактеріологічну голку (петлю) тримають в правій руці та ретельно обпалюють у полум'ї пальника.

· Мізинцем правої руки виймають із другої пробірки ватяну пробку і затискають її між мізинцем і долонею. Пробку першої пробірки затискають між безіменним і середнім пальцями правої руки.

· Знову злегка обпалюють голку і вводять її в пробірку з культурою. Легким дотиком її до колонії мікроорганізмів беруть невелику кількість мікробної маси і переносять в іншу пробірку.

При висіві на тверде скошене середовище петлю з матеріалом, що знаходиться на ній, вводять в пробірку до дна, опускають на поверхню поживного середовища і ковзаючими рухами наносять штрих від низу до верху, від однієї стінки пробірки до іншої (не ушкоджуючи середовища).

Рис. 12. Схема пересівання мікроорганізмів з однієї пробірки в іншу: а- пропалювання петлі в полум'ї пальника до посіву; б- пропалювання країв пробірок; в- узяття мікробних кліток петлею; г- посів мікробних кліток, на скошену поверхню середовища; д- закривання одночасне двох пробірок в полум'ї пальника; е- пропалювання петлі після посіву.

При посіві в стовпчик поживного середовища голку вводять в товщу її централь­ної частини — посів уколом.

При посіві в рідку середовище (або з рідкої середовища) лише злегка нахиляють пробірки, щоб уникнути змочування пробок і країв пробірок.

Пробки, перш ніж ними закрити пробірки, обпалюють у полум'ї. Зручніше спочатку закрити першу пробірку, а потім — другу.

При посіві на поверхню поживного агару в чашки Петрі чашку тримають в лівій руці; кришку, відкривають настільки, щоб в щілину, що утворилася, вільно проходили петля або шпатель. Невелику кількість узятої культури втирають бакте­рійною петлею в поверхню поживного середовища біля краю чашки. Потім петлю пропалюють, щоб знищити надлишок матеріалу, що знаходиться на ній. Лінію посіву починають з того місця, в якому знаходиться матеріал. Бактерійну петлю кладуть навзнаки на поживне середовище, щоб не подряпати її поверхні, і проводять штрихи.

Для рівномірного розподілу матеріалу, що засівається, по поверхні щільної поживного середовища можна користуватися замість петлі скляним шпателем.

Рис. 13. Посів на щільну поживне середовище в чашку Петрі.

Для посіву кліток з рідкої культури використовується метод посіву заливкою. Набирають 0,5 мл культури, що засівається, в стерильну піпетку і виливають в порожню стерильну чашку Петрі. Услід за цим чашку заливають 15 - 20 мл поживного агару, розплавленого і остудженого до температури 40—45 °С. Для рівномірного розподілу досліджуваного матеріалу в поживному середовищі закриту чашку з вмістом злегка обертають по поверхні столу.