Кількісний облік мікроорганізмів шляхом підрахунку колоній

(чашковий метод Коха)

Цей метод є найбільш поширеним для визначення спільного мікробного забруднення різних субстратів. Суть чашкового методу полягає в тому, що проводять посів певного об'єму досліджуваного матеріалу в чашки Петрі з твердим поживним середовищем. При подальшому вирощуванні посіву в термостаті з кожної клітини внаслідок розмноження утворюється колонія. Кількість колоній підраховують.

Як поживне середовище для обліку бактерій застосовують м’ясопептонний агар, для підрахунку цвілевих грибів і дріжджів – сусло-агар.

Робота за таким методом включає три етапи: приготування розведень, посів на тверде поживне середовище в чашки Петрі і підрахунок колоній, що виросли.

Приготування розведень. Кількість мікроорганізмів в об'єктах зовнішнього середовища, як правило, велика, тому для отримання окремих колоній готують ряд розведень досліджуваного субстрата.

Розведення готують у стерильній водопровідній воді або фізіологічному розчині (0,5% водний розчин NаСl), зазвичай використовують десятиразові послідовні розведення (1:10, 1:100, 1:1000 і т. п.).

Рис. 16. Приготування послідовних розведень.

Ступінь розведення досліджуваного зразка визначається передбачуваною кількістю мікроорганізмів в зразку. Відповідно число розведень тим більше, чим більше мікроорганізмів в вихідному субстраті.

Для приготування кожного розведення обов'язково використовують окрему піпетку! Нехтування цим правилом може привести до отримання помилкового результату, інколи в 1000 і більше разів того, що перевищує достеменний. Помилка пов'язана з адсорбцією мікроорганізмів на стінках піпетки, внаслідок чого не всі клітини видаляються з піпетки при приготуванні відповідного розведення. Частина клітин, що залишилася на стінках піпетки, може потім потрапити в одне з подальших розведень, що і з'явиться причиною отриманняі завищеного результату.

Посів на агаризовані середовища в чашки Петрі для поверхневого зростання.

У стерильні чашки Петрі наливають розплавлену на киплячій водяній бані агаризоване середовище, по 20–30 мл в кожну. Чашки залишають на горизонтальній поверхні, поки не захолоне агар. Потім їх витримують при 30°С кришками вниз для підсихання поверхні середовища в термостаті. Коли використовують елективні середовища або виділяють і враховують мікроорганізми, що вимагають підвищеної вологості, посів проводять відразу ж або незабаром після застигання агару.

Посів роблять з певних розведень залежно від передбачуваної кількості мікроорганізмів в досліджуваному субстраті. Стерильною піпеткою наносять певний об'єм (зазвичай 0,05, 0,1 або 0,2 мл) відповідного розведення, заздалегідь ретельно перемішаного, на поверхню агарової пластинки в чашці Петрі. Цей об'єм розподіляють по поверхні середовища стерильним шпателем. Потім цим же шпателем проводять по всій поверхні в другій чашці, куди посівний матеріал не вносили. При виявленні мікроорганізмів, кількість яких в субстраті відносно невелика, посівний матеріал розподіляють по поверхні середовища тільки в одній чашці Петрі.

З кожного розведення роблять 4–6 паралельних посівів. Для паралельних посівів з одного розведення можна користуватися однією стерильною піпеткою і одним шпателем. Для посівів з різних розведень, використовують нову стерильну піпетку і новий шпатель. Чашки із засіяним середовищем поміщають в термостат, відрегульований на певну температуру, сприятливу для розвитку мікроорганізмів, перевернувши їх догори дном.

Для глибинного посіву (у товщі середовища) використовують зазвичай мірні кількості твердого середовища, заготовлені в пробірках по 10–15 мл Культуру вносять до пробірок з розплавленим і охолодженим до 40–45°С агаром, а потім заливають суміш в чашку Петрі. Можливий і інший спосіб глибинного посіву: суспензію мікроорганізмів вносять безпосередньо до стерильної чашки Петрі на дно, злегка прочинивши кришку, а потім заливають її розплавленим і охолодженим агаром. Середовище з культурою ретельно перемішують круговими рухами чашки, не піднімаючи її з поверхні столу. Після цього чашку залишають на столі до застигання агару.