рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Дослідження харчових продуктів.

Дослідження харчових продуктів. - раздел Высокие технологии, Харчові технології та інженерія Порядок Узяття Проб, Методи Їх Дослідження І Нормативи Якості Регламентуються...

Порядок узяття проб, методи їх дослідження і нормативи якості регламентуються нормативно-технічною документацією.

Вихідним матеріалом для посівів продуктів твердої консистенції зазвичай є 10 % суспензія продукту. При дослідженні продукту твердої консистенції за допомогою годинникого скла і стерильного скальпеля беруть пробу продукту (1–15 г), переносять в стерильну ступку (або гомогенізатор) і розтерають в однорідну масу (можна додати стерильний кварцевий пісок). Отриману наважку кількісно і асептично переносять в колбу з 100 мл стерильного фізіологічного розчину (або стерильної водопроводної води) – це перше розведення (1:100).

Рідкі і напіврідкі продукти ретельно перемішують і в разі різкої кислої реакції підлужують 10%-ним стерильним розчином бікарбонату натрію до рН 7,2–7,4. Рідкий продукт або отриману суспензію твердого продукту використовують для приготування набору розведень, кількість яких залежно від характеру продукту і від передбачуваного обсіменіння.

Суспензію в колбі ретельно збовтують протягом 3–5 хв, стерильною піпеткою беруть 1 мл отриманої суспензії і переносять в пробірку з 9 мл стерильного розчину NaCl. Це друге розведення 1:103. Суспензію цього розведення перемішують за допомогою іншої стерильної піпетки, вбираючи і випускаючи з неї отриману суспензію. Цю процедуру повторюють 3–5 разів, що забезпечує перемішування суспензій і зменшує адсорбцію кліток на стінках піпетки. Потім піпеткою беруть 1 мл цієї суспензії і переносять її в іншу пробірку – це розведення 1:104. Таким же чином, готують і подальші розведення.

Загальну кількість бактерій в 1 г (мл) продукту враховують по зростанню колоній мезофільних мікроорганізмів на м’ясо-пептонному агарі.

► ХІД РОБОТИ: ◄

Робота виконується на двох заняттях.

Завдання на перше заняття:

1. Підготовка поживного середовища для кількісного обліку мікроорганізмів чашковим методом.

2. Засів поживного середовища | пробами грунту, повітря, води, молока, змивом з рук для визначення відповідного мікробного числа.

1. Визначення мікробного числа грунту

Порядок проведення роботи:

1. Наважку грунту (1 г), суспендують 2 хв в 100 мл стерильної водогінної води. Дають відстоятися частинкам грунту протягом 5-10 хв.

2. З надосадочної рідини відбирають 1 мл і переносять в пробірку, заповнену 9 мл стерильної водогінної води (розведення 1:103).

3. Струшують суспензію, відбирають 1 мл надосадочної рідини і переносять в іншу пробірку з 9 мл води (розведення 1:104).

4. Посів проводять з останньої пробірки: 0,05 мл суспензії переносять в чашку Петрі і заливають заздалегідь розплавленим поживним агаром. Акуратно перемішують. Дають застигнути агару.

5. Чашки перевертають догори дном і інкубують при 37°С 48 г. Підрахунок колоній, що виросли, проводиться на наступному занятті.

2. Визначення мікробного числа повітря

Методи мікробіологічного дослідження повітря підрозділяють на седиментаційні та аспіраційних. Найбільш простим є седиментаційний метод Коха: стерильні чашки Петрі з твердим поживним середовищем відкривають в місцях відбору проб повітря і витримують протягом певного часу (5–30 хв), після чого закривають і термостатують. За кількістю колоній, що виросли, підраховують мікробне число повітря, користуючись правилом Омелянського. Відповідно до цього правила вважають, що на поверхню поживного середовища площею 100 см2 протягом 5 хв осідає стільки мікроорганізмів, скільки їх міститься в 10 л повітря. Кожна мікробна клітина започатковує одну колонію. Знаючи кількість колоній, що виросли, і час експозиції, обчислюють кількість мікробів, які містяться в 1 м3 (1000 л) повітря.

Порядок проведення роботи:

Для визначення мікробної забрудненості повітря розплавляють на водяній бані стерильне середовище (МПА) і заливають в стерильну чашку. Чашку ставлять в місці відбору проб і відкривають на 10 хв. Час витримки відмічають на кришці чашки. Потім чашку з МПА термостатують при 37 °С 48 г, перевернувши догори дном. Підрахунок колоній ведуть на наступному занятті.

3. Визначення мікробного числа води

Мікробне число води – це загальна кількість мікроорганізмів, що міститься в 1 мл води. Для санітарно-мікробіологічного дослідження водогінної води проби беруть з вуличних водорозборів і кранів внутрішніх водопроводів. Крани обпалюють, потім повністю відкривають і спускають воду 10 хв. Потім відбирають проби води з дотриманням вимог асептики, не змочуючи пробки, в кількості не менше 0,5 л. Якщо вода піддавалася хлоруванню, то її збирають в колби, що містять 2 мл 1,5%-ого стерильного розчину тіосульфату натрію.

Порядок проведення роботи:

1 мл водогінної води вносять до порожньої стерильної чашки Петрі, куди потім наливають 10–12 мл розплавленого МПА (45 °С) і ретельно перемішують. Після застигання агару посіви інкубують при 37 °С 24 г.

4. Визначення мікробної забрудненості предметів побуту і рук

Для аналізу мікробної забрудненості столів, устаткування, рушників, халатів, рук персоналу використовують тампонний метод. Для цього готують ватяні тампони, стерилізують їх, занурюють в пробірки з 2 мл стерильної води або ізотонічного розчину хлориду натрію. При цьому тампон не повинен торкатися поверхні рідини. Змочують тампон безпосередньо перед узяттям проб. Для відбору проб з плоских крупних поверхонь (столів) використовують трафарети з дроту, які заздалегідь стерилізують фламбіруванням; потім накладають їх на поверхню стола, проводять змив вологим тампоном з поверхні 100 см2, обмеженої трафаретом. Тампон поміщають в пробірку, додають ще 8 мл рідини і ретельно прополіскують і віджимають тампон.

Загальну мікробну забрудненість визначають, засіваючи 1 мл змиву в глибину розплавленого МПА в чашці Петрі, як це описано для визначення мікробного числа води. Посіви вирощують протягом доби при 37 °С. Підраховують кількість колоній, що виросли, і визначають загальну мікробну забрудненість даного об'єкту. Для виявлення дріжджів і грибів роблять посів на сусло-агар.

Змиви з рук отримують, ретельно протираючи долоні, між пальцями і під нігтями вологим стерильним тампоном. Тампон занурюють в ту ж пробірку, в якій він змочувався, додають ще 8 мл стерильної води.

Порядок проведення роботи:

1. Стерильний тампон помістити в стерильну пробірку з 2 мл стерильної водогінної води. Змочити тампон.

2. Вологим тампоном ретельно протерти руки.

3. Помістити тампон в ту ж пробірку і додати в неї ще 8 мл стерильної води (вихідний змив розведений 1:10).

4. Для приготування розведення 1:100 1 мл вихідного змиву (1:10) поміщають в пробірку і доливають до нього 9 мл стерильної водогінної води.

5. У стерильну чашку Петрі вносять 1 мл розведення 1:100. Заливають в чашку розплавлений і злегка охолоджений МПА. Після застигання агару посів термостатують при 37 °С протягом доби.

6. Підрахунок мікроорганізмів проводять на наступному занятті.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Харчові технології та інженерія

НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ХАРКІВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ... МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Дослідження харчових продуктів.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Передмова
  Дисципліна "Технічна мікробіологія" входить до циклу природничо-наукової підготовки інженерів-технологів, які спеціалізуються в області харчових виробництв. Важливість зас

ПРАВИЛА РОБОТИ В МІКРОБІОЛОГІЧНІЙ ЛАБОРАТОРІЇ.
  Робота в мікробіологічній лабораторії вимагає суворого дотримання спеціальних правил, що обумовлено двома основними причинами. По-перше, в мікробіологічній практиці

МЕТОДИ СТЕРИЛІЗАЦІЇ
Мета процесу стерилізації полягає в повному знищенні всіх живих мікроорга­нізмів і спор усередовищані або на поверхні об’єкту. Стерилізації піддаються поживні середовища, лабораторний посуд,

Роздавленої краплі».
Метод застосовують для виявлення рухливості клітин мікроорганізмів, спостереження за розмноженням, утворенням і проростанням спор, встановлення реакції мікроорганізмів на хімічні сполуки і фізичні

Фіксовані препарати мікроорганізмів
У мікробіології часто готують фіксовані препарати. Їх розглядають під мікроскопом в забарвленому вигляді. Під фіксацією мається на увазі така обробка живого об'єкту, яка дає можливість швидко перер

Забарвлення клітин мікроорганізмів за Грамом
Цей метод диференціації мікробних клітин заснований на відмінності в хімічно­му складі клітинних оболонок. Суть метода полягає в тому, що в клітинах одних ви­дів мікроорганізмів в результаті забарв

Забарвлення включень клітин мікроорганізмів
В процесі життєдіяльності мікроорганізмів в цитоплазмі клітин можуть формуватися морфологічні утворення, що є або продуктами обміну клітини, або запасними поживними речовинами. Включення є

ДЛЯ КУЛЬТИВУВАННЯ МІКРООРГАНІЗМІВ
У лабораторних умовах мікроорганізми культивують на поживномусередовищі, яке повинно містити всі речовини, необхідні для їх зростання і розвитку. Запропоновані сотні різниї середовищ для культивува

КУЛЬТИВУВАННЯ МІКРООРГАНІЗМІВ
Культивування мікроорганізмів є одним з основних методів мікробіології. Від уміння культивувати мікроорганізми в лабораторних умовах значною мірою залежать успіхи їх вивчення і практичного застосув

Техніка посіву.
· Посів (або пересів) завжди проводять поблизу пальника. · При пересіві клітин мікроорганізмів із пробірки в пробірку (рис. 12) обидві пробірки (одну – з культурою, іншу — із стерильним по

Зберігання мікроорганізмів
При тривалому зберіганні в лабораторних умовах можуть змінитися окремі физиолого-биохимические або морфологічні особливості мікроорганізмів. Щоб уникнути цього, необхідно зберігати культуру чистою

Зберігання мікроорганізмів
При тривалому зберіганні в лабораторних умовах можуть змінитися окремі физиолого-биохимические або морфологічні особливості мікроорганізмів. Щоб уникнути цього, необхідно зберігати культуру чистою

Кількісний облік мікроорганізмів шляхом підрахунку колоній
(чашковий метод Коха) Цей метод є найбільш поширеним для визначення спільного мікробного забруднення різних субстратів. Суть чашкового методу полягає в тому, що проводять

Середовищі в чашках Петрі і визначення мікробного числа
Колонії бактерій підраховують зазвичай через 2 діб, колонії грибів і дріжджів - через 5–7 діб. Колонії, як правило, підраховують з невеликим збільшенням, не відкриваючи чашок Петрі. Для зручності в

Які виросли в чашках Петрі на МПА
Для вивчення якісного складу мікрофлори досліджуваних об'єктів необхідно, перш за все, ізолювати окремі види мікробів і виростити їх у вигляді так званих чистих культур, а потім, в

Які виросли в чашках Петрі на МПА
Для вивчення якісного складу мікрофлори досліджуваних об'єктів необхідно, перш за все, ізолювати окремі види мікробів і виростити їх у вигляді так званих чистих культур, а потім, в

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги