ПРАВИЛА РОБОТИ В МІКРОБІОЛОГІЧНІЙ ЛАБОРАТОРІЇ.

 

Робота в мікробіологічній лабораторії вимагає суворого дотримання спеціальних правил, що обумовлено двома основними причинами.

По-перше, в мікробіологічній практиці використовують, головним чином, чисті культури мікроорганізмів, тобто популяції мікроорганізмів одного виду, які є потомством однієї клітини. Оскільки в повітрі, на поверхні предметів, що оточують нас, на одязі, руках, волоссі завжди наявна велика кількість різноманітної мікрофлори, то для забезпечення стерильності досліджень і щоб уникнути забруднення культур робота повинна проводитися з дотриманням правил асептики.

По-друге, при роботі з неідентифікованими мікроорганізмами, при їх виділенні з об'єктів навколишнього середовища та техногенних потоків, можуть бути виділені патогенні й умовно патогенні мікроорганізми. Крім того, клітини мікроорганізмів можуть бути алергенами для певних індивідуумів.

 

► Таким чином, для отримання достовірних результатів досліджень та для забезпечення особистої безпеки та безпеки оточуючих необхідно дотримання певних правил:

 

· Кожен студент повинен працювати на постійному робочому місці.

· На робочому місці не повинно бути сторонніх предметів. Під час роботи з пальником на столі не повинно бути також і зошитів, які знадобляться пізніше при мікроскопії і зарисовці препаратів.

· Вся робота виконується в чистому халаті. Довге волосся має бути підібрано, щоб уникнути його попадання в полум'я пальника.

· На посуді, що застосовується для культивування мікроорганізмів, мають бути зроблені написи, що містять назву культури, дату засіву, прізвище студента та номер групи.

· Усі предмети, використані при роботі з живтми культурами, мають бути знезаражені або обпаленням в полум'ї пальника, або занурені в дезинфікуючий розчин (предметні та покривні скельця, піпетки, шпателі, чашки Петрі і т.п.).

· Усі засіяні пробірки, чашки або колби поміщаються в термостат або здаються викладачеві.

· Відпрацьований матеріал поміщається в певні ємності для їх подальшого знезараження.

· У лабораторії суворо забороняється приймати іжу.

· Наприкінці заняття кожен студент повинен привести в порядок своє робоче місце.

 

► Отримані під час лабораторної роботи результати мають бути зафіксовані в журналі. Записи повинні містити:

 

· номер і назву роботи,

· дати її початку і закінчення,

· назву об'єктів досліджень,

· умови проведення дослідів,

· методи аналізів,

· зарисовки препаратів і культур,

· отримані результати і виводи з них.


ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 1