КУЛЬТИВУВАННЯ МІКРООРГАНІЗМІВ

Культивування мікроорганізмів є одним з основних методів мікробіології. Від уміння культивувати мікроорганізми в лабораторних умовах значною мірою залежать успіхи їх вивчення і практичного застосування. Для культивування конкретного мікроорганізму необхідно знати про його фізіологічні та біохімічні особливості, та на підставі цих знань створювати умови, необхідні для його життєдіяльності.

Вирощування мікроорганізмів на поживному середовищі називають культи­вуванням(від лат. cultus – вирощування), а розвинуті в результаті мікроорганізми – культурою.

При розвитку в рідкому середовищі культури утворюють суспензію, осад або плівку, при розвитку на твердому середовищі – колонії.

Культура може бути чистою– містити потомство клітини тільки одного виду та накопичувальною– складатися переважно з клітин одного виду мікроорганізмів.

Внесення клітин мікроорганізмів або якого-небудь досліджуваного матеріалу (зраз­ка грунту, проби води) до стерильного поживного середовища для отримання чистої або накопичувальної культури називають посівом.

Перенесення вже вирощених клітин з одного середовища на інше (стерильне) називають пересіванням, або пасивуванням (від лат. passus – чергування).

Зазвичай мікроорганізми вирощують при певній постійній температурі в термо­статах або кімнатах термостатів. Культивування при певній температурі називається інкубацією(від лат. incubatio – вирощування, висиджування пташенят). Вирощують мікроорганізми в скляному посуді: пробірках, колбах або чашках Петрі.

У пробірках мікроорганізми культивують як в рідких, так і на твердих середовищах. Рідким середовищем для аеробних культур заповнюють зазвичай 1/3 пробірки, для анаеробних – 2/3. Якщо тверде середовище в пробірках призначене для подальшого вирощування мікроорганізмів, при підготовці до стерилізації його наливають на 1/3 – 1/4 об'єму пробірок. Після стерилізації пробірки з ще не застиглим середовищем розкладають на рівній поверхні столу з нахилом (під невеликим кутом) для отримання скошеної поверхні агару. Це так звані косякискошене середовище.

Тверде середовище, застигле при вертикальному положенні пробірки, нази­вається стовпчиком. Стовпчики поживного середовища, що займає 1/3 – 1/4 об'єму пробірки, використовують для посіву культури уколом. Стовпчики поживного середовища, що займають 2/3 об'єму пробірки, після стерилізації застосовують для заливки стерильних чашок Петрі, призначених для мікробіологічних посівів.

При культивуванні мікроорганізмів в колбах використовують тільки рідке живильне середовище. Для аеробних мікроорганізмів середовище наливають тонким шаром (наприклад, 30 мл в колби Ерленмейєра на 100 мл), для анаеробних мікроор­ганізмів колбу заповнюють на 2/3 об'єму.

У чашках Петрі мікроорганізми культивують лише на твердому середовищі.

Для роботи з мікроорганізмами використовують спеціальні бактеріологічні голки, петлі і шпателі. При посівах і пересіваннях культур мікроорганізмів з колоній, що виросли на твердому середовищі або вросли в субстрат, застосовують голки або шпатель. Суспензії мікроорганізмів беруть петлею.