I.1. Організація практик

 

Всі види практики, за винятком виробничої та переддипломної, проводяться на кафедрі технології та конструювання швейних виробів. Проведення навчальних практик відбувається за традиційною методикою проведення лабораторних робіт під керівництвом викладача за участю майстра виробничого навчання.

Зміст практичної підготовки визначається даними методичними вказівками до наскрізної програми звіту і є обов'язковими для кожного студента. Навчально-методичне керівництво практикою здійснюється кафедрою. Відповідальність за конкретну організацію практики в аудиторіях кафедри несе керівник практики. Призначення керівника з числа професорсько-викладацького складу та розподіл студентів здійснюється кафедрою.

Керівник навчальної практики:

- здійснює контроль за створенням у лабораторіях відповідних умов праці, проводить обов’язковий інструктаж з охорони праці, техніки безпеки та протипожежної безпеки та контролю їх додержання;

- здійснює методичне керівництво та поточний контроль виконання студентами програми практики, фіксуючи у контрольному листку календарного графіка;

- консультує студентів щодо питань, які виникають у ході виконання програми практики;

- розглядає звіти студентів з практики, робить висновок про якість проходження студентом практики, бере участь у роботі комісії з прийому заліку з практики.

Майстер виробничого навчання:

- організовує робоче місце студента;

- слідкує за якістю виконання технологічних операцій при виготовлені моделі-зразка та серійних виробів;

- надає практичні консультації по роботі;

- виконує поопераційний контроль якості.

 

Виробнича та переддипломна практики студентів відбуваються в умовах реального виробництва на швейних підприємствах, що дають свою згоду для її проходження. Така згода представляється на кафедру у вигляді листа-відношення або договору, укладеного між університетом та підприємством. Відповідно до цього, відповідальність за створення необхідних умов для проходження практики студентів несуть обидві сторони, що домовляються.

Переддипломна практика проводиться переважно на державних та приватних швейних підприємствах, а також ательє та Будинках моделей, що дає змогу адаптуватись до конкретних умов масового та індивідуального виробництва, отримати необхідний досвід інженерної роботи та зібрати необхідний матеріал для виконання перспективного дипломного проекту за замовленням підприємства.

В цілому керівництво виробничою та переддипломною практиками студентів здійснюють керівники від університету і підприємства. Призначення керівників з числа професорсько-викладацького складу і розподіл студентів на бази практики здійснюється кафедрою і оформляється наказом по університету.

Відповідальність за безпосередню організацію практики на підприємстві покладається на керівників практики від підприємства, які призначаються наказом керівника підприємства з числа висококваліфікованих фахівців з вищою спеціальною освітою.

Керівник практики від кафедри:

- забезпечує високу якість проходження студентами практики у відповідності з програмою практики, консультує студентів з питань, що виникають в них під час проходження практики;

- здійснює контроль за забезпеченням нормальних умов праці підприємством, за проведенням необхідних заходів з охорони праці, техніки безпеки, режиму роботи;

- розглядає звіти студентів з практики, робить висновок про роботу студентів, бере участь у роботі комісії з заліку практики.

Перед від’їздом з університету студенти повинні:

- отримати всі необхідні супровідні документи;

- отримати на кафедрі методичні вказівки і щоденник з практики.

Після прибуття на базу практики студенти проходять інструктаж з охорони праці, техніки безпеки і режиму роботи з відповідним записом у журналі, після чого направляються як ІТР на штатні посади або дублерами цих посад відповідно до наказу по підприємству.

Адміністрація підприємства видає наказ на практику, визначає в ньому порядок організації і проведення практики, заходи щодо створення необхідних умов студентам-практикантам для виконання ними програми практики відповідно до положення про виробничу та переддипломну практику студентів.

Керівник практики від підприємства разом з керівником практики від університету:

- організовує практику студентів відповідно до програм, забезпечує і контролює якісне проведення інструктажу з охорони праці, правил внутрішнього розпорядку;

- видає завдання відповідно до програми практики і допомагає його правильно виконати;

- консультує з виробничих питань;

- сприяє збору необхідних матеріалів для звіту;

- дає виробничі характеристики на студентів;

- залучає студентів до науково-дослідної і раціоналізаторської роботи підприємства;

- перевіряє і підписує звіти студентів з практики і затверджує їх, робить висновки про роботу кожного студента (підпис керівника повинен бути завірений печаткою підприємства);

- сповіщає в університет про заохочення студентів на підприємстві, про роботу їх на штатних посадах або дублерами, а також про порушення студентами трудової дисципліни і правил внутрішнього розпорядку, про накладення на них стягнень, невиконання ними робіт, доручених їм відповідно до програми практики.

На період проходження практики студент зобов’язаний:

- повністю виконати обсяг завдань практики, передбачений діючою програмою;

- по закінченню практики подати письмовий звіт, представити комісії виготовлений зразок або виріб (якщо це передбачено програмою) і здати залік за підсумками практики.