Розрахунок оптимальної репрезентативної вибірки

Наприклад, ТОВ «Атлас» відноситься до великих швейних підприємств. Чисельність персоналу – 1152 особи, з них 988 осіб, що зайняті на виробництві. Щоб розраховувати оптимальну репрезентативну вибірку, обсяг вибірки визначається за наступною формулою:

Де обсяг вибірки; нормоване відхилення, яке визначається виходячи з обраного рівня довірчості; z (табл. 1); знайдена варіація для вибірки; ; – допустима помилка.

Таблиця 1.

Значення нормованого відхилення оцінки z від середнього значення залежно від довірчої ймовірності (а) отриманого результату

а, % 99,0 99,7
z 0,84 1,03 1,29 1,44 1,65 1,96 2,18 2,58 3,0

 

Тому на запитання: «Чи маєте ви бажання змінити місце роботи?» Можливі тільки 2 відповіді: «Так» або «Ні». Якщо припустити, що чисельність персоналу володіє низьким показником варіації, то це означає, що майже кожен оптант має бажання звільнитися. У даному випадку може бути сформована вибірка досить малих розмірів. У формулі (1) добуток p*q виражає варіацію, властиву сукупності. Наприклад, нехай показник варіації 90% - тобто 90% мають бажання змінити місце роботи. Це означає, що p*q = 90*10=900. Якщо прийняти, що показник варіації (р = 20%), то p*q = 1600. Найбільша вибірка буде за показника варіації 50% - p*q = 50*50=2500.

Рівень достовірності при проведенні соціологічних досліджень звичайно оцінюється з урахуванням двох його значень: 95% або 99%. Першому значенню відповідає значення z = 1,96; другого - z = 2,58. Якщо вибирається рівень довірчості рівний 99%, то це говорить про наступне: ми впевнені на 99% (іншими словами довірча ймовірність дорівнює 0,99) в тому, що відсоток членів сукупності, що потрапив в діапазон плюс - мінус е%, рівний відсотку членів вибірки , що потрапили в той же діапазон помилки.

Приймаючи варіацію рівну 50%, точність дорівнює 10% при 95%-му рівні довірчості розрахуємо розмір вибірки:

Працівники заповнювали анкети анонімно. Опитуванням було охоплено різні підрозділи (цехи № 1, № 2, № 3) і професійні групи (модельєри, фахівці і менеджери, продавці).

Такий підхід дозволяв оцінити не тільки індивідуальний рівень задоволеності співробітника роботою на швейній фабриці, а й зафіксувати дані про мікроклімат у кожному окремому підрозділі і групі.

Математичне обґрунтування результатів опитування

З цією метою кожному якісному критерієм оцінки чинників, що впливають на мотивацію до звільнення присвоюється відповідне числове значення - коефіцієнт:

· Зовсім не впливатиме (-1,0);

· Не впливатиме (-0,5);

· Важко відповісти (0,0);

· Впливатиме (+0,5);

· Сильно впливатиме (+1,0).

Сумарний показник задоволеності - індекс впливу (I) по кожному з факторів розраховувався за формулою:


де n1, n2, n3, n4 - відповідне число респондентів (всередині підрозділу або професійної групи), об'єднаних по одному з чотирьох можливих варіантів відповідей за шкалою впливу. Відповіді респондентів, які не зуміли оцінити фактор (характеристика за шкалою впливу «важко відповісти»), не враховуватимуть.