Розроблення програми СД

Для забезпечення достовірності інформації важливе значення має вибір методу дослідження, які в трудовій сфері дозволяють отримувати унікальну інформацію про стан і функціонування системи управління персоналом в цілому, чи за окремими її складовими і з досить високим рівнем точності будувати прогнози наслідків прийняття тих чи інших управлінських рішень. Досягнення такого результату багато в чому залежить від поєднання та взаємоузгодження обґрунтованих підходів використання ТСД. При цьому, в першу чергу, мають бути адаптовані інструментарій і програма СД.

Проведення будь-якого соціологічного дослідження обов´язково починається з розробки його програми. Програма СДє стратегічним документом наукового пошуку, що містить всебічне теоретичне обґрунтування методологічних підходів та методичних прийомів вивчення досліджуваного соціального явища чи процесу. В науково-методичній літературі програму СД у структурному відношенні розглядають з точки зору таких процедур (рис.2.):

- визначення загальних вимог до програми;

- формування методологічного розділу програми;

- формування процедурного (або методичного) розділу програми

Рис.2. Схема розроблення програми соціологічного дослідження

Загальні вимоги до програми випливають з її суті, адже програма СД є теоретико-методологічною основою виконання процедури кожного дослідження. Відповідно цей науковий документ є викладом теоретико-методологічних передумов (загальної концепції) дослідницьких операцій. Останні ґрунтуються на основі мети, гіпотез, правил, процедури, технології, логічної послідовності операцій з метою перевірки ходу досліджень та їх наслідків.

Загальна мета соціологічного дослідження визначає зміст і структуру його програми. Метою теоретичних соціологічних досліджень є сприяння вирішенню соціальних проблем шляхом розробки нових підходів до їх вивчення, а метою прикладних досліджень — практичне вирішення поставлених соціологічних проблем із подальшим запропонуванням конкретних способів дій у визначений строк.

Формування методологічного розділу програми СД містить такі операції:

- Формулювання проблеми, тобто ситуації, яка вимагає невідкладного аналізу з метою вироблення рішення на рівні колективу, регіону, суспільства в цілому;

- Визначення мети та постановка завдань дослідження, які конкретизують його загальну мету - цільову установку на кінцевий результат.

- Визначення об´єкта та предмета дослідження: об´єкт випливає з формулювання проблеми, проблемної ситуації з усіма її суперечностями, а предмет випливає з об´єкта як його сторона (грань, аспект), що безпосередньо досліджується.

- Уточнення та інтерпретація головних категорій і понять, тобто їх структурування, всебічне пояснення їх змісту;

- Попередній системний аналіз об´єкта дослідження, тобто систематизація літературних і практичних відомостей моделювання проблеми, що вивчається, її деталізація.

- Розгортання робочих гіпотез — наукових припущень, які необхідно підтвердити або заперечити, з наступною емпіричною інтерпретацією, коли відбувається процес переходу від гіпотези до питань, що містяться в інструменті дослідження (анкеті або бланку-інтерв´ю).

Методологічний розділ програми СД органічно взаємопов´язаний з її процедурним розділом. Якщо перший закладає методологію дослідження, то другий розкриває його процедуру, тобто послідовність дослідницьких операцій.

Формування процедурного (або методичного) розділу програми СД передбачає виконання наступних операцій:

- Визначення вибіркової сукупності, що обстежується, тобто обґрунтування системи вибірки. Система вибірки включає генеральну сукупність і сукупність вибіркову, які необхідно знати і науково складати. Генеральна сукупність — це вся сукупність одиниць спостереження, що має відношення до даної проблеми, хоча й може бути обмеженою територією, часом, професією, функціональними рамками. Вибіркова сукупність — це частина генеральної, безпосередній об´єкт вивчення за розробленою програмою відбору, відтворення характеристики генеральної сукупності на основі її репрезентації (представництва). Детальніше див. Методичні рекомендації щодо визначення вибіркової сукупності, що обстежується

- Характеристика методів, що використовуються для збирання первинної соціологічної інформації. Методів збирання соціологічної інформації, які можуть бути використані - аналіз документів, спостереження, опитування, експеримент тощо. При їх виборі потрабно враховувати:1) оперативність та економічність дослідження не повинні забезпечуватися за рахунок якості соціологічної інформації; 2) жоден з методів збирання соціологічних даних не є універсальним, тобто кожен з них має чітко визначені пізнавальні можливості; 3) надійність того чи іншого методу забезпечується не тільки його обгрунтованістю та відповідністю меті й завданням дослідження, а й дотриманням правил і процедур практичного застосування.

- Структура інструментарію для збирання соціологічної інформації спрямована перш за все на виявлення необхідних якостей або відповідних сторін (аспектів) предмета дослідження. Отже, той чи інший блок питань та порядок їх розташування в інструментарії завжди має бути спрямований на виявлення необхідних властивостей предмета дослідження. У свою чергу, сам інструментарій у вигляді анкети, бланка-інтерв´ю, опитувального листа чи картки фіксації результатів спостереження повинен додаватися до програми дослідження як самостійний документ. Детальніше див. Методичні рекомендації щодо розроблення інструментарію дослідження (анкети чи листка опитування)

- Логічна схема опрацювання первинної соціологічної інформації передбачає насамперед опрацювання, аналіз та інтерпретацію отриманих даних, а також формулювання на цій основі відповідних висновків і розробку певних практичних рекомендацій.