Пошук і встановлення індикаторів соціологічного виміру

Розглядаючи технологічні засади розробки програми для більш якісного та ефективного проведення СД, слід зупинитись і на проблемі виміру, що також має бути передбачена програмою, зокрема її процедурним (методичним) розділом. Вимір — це процедура приписування чисел значенням ознаки, яку вивчає соціологія, а також отримання числової моделі, дослідження якої замінює, по суті, аналіз об´єктів, оскільки йдеться про числову модель якостей цього об´єкта. Таким чином, факти, що використовуються для соціологічного виміру, є індикаторами, а їх знаходження допомагає усвідомити, як і в якій формі треба підійти до збирання інформації (інтерпретація основного поняття визначає, за якими напрямами аналізу має проводитися збирання інформації, а операціоналізація — про що треба збирати інформацію).

Процедура пошуку індикаторів (рис.4.): визначається операційним поняттям; супроводжується збігом індикатора і операційного поняття (стать, вік тощо); у ряді випадків вона вимагає використання кількох індикаторів на одне операційне поняття; завжди залежить від характеру об´єкта соціологічного дослідження (це стосується як одного індикатора, так і їх сукупності) .

 

Рис.4. Схема пошуку і встановлення індикаторів соціологічного виміру

Усім індикаторам властиві різноманітні характеристики, які в інструментарії виступають як варіанти відповідей на запитання. Вони розташовані в тій чи іншій послідовності за позиціями й утворюють відповідну шкалу вимірів. Шкали, у свою чергу, бувають різних типів:

1) номінальні – застосовуються для виміру, перш за все, об’єктивних якостей респондентів (стать, сімейний стан, професія);

2) порядкові (або рангові) – вимірюють множину ознак і властивостей соціальних явищ;

3) метричні (або інтервальні) – вимірює ознаки і властивості, які можна виразити числом..

Процедура, за допомогою якої вимірюваний об´єкт порівнюється з еталоном і отримує числове значення у визначеному масштабі або шкалі, називається шкодуванням.

У свою чергу, номінальні шкали відбивають якості, тобто рівноправність об´єкта (1 — чоловік, 2 — жінка), порядкові — рівноправність і послідовність, тобто порядок ("більш ніж", "краще ніж"), метричні — рівноправність, порядок і рівність дистанцій, тобто інтервалів між парами об´єктів за певною ознакою (зарплата, стаж, вік, прибуток). Усі ці параметри закладаються у програму соціологічного дослідження, що реалізується на основі наукових методів, диференційованих та інтегрованих між собою.