Методичні рекомендації щодо визначення вибіркової сукупності, що обстежується

Обґрунтування системи вибірки передбачає визначення та наукове обґрунтування генеральної і вибіркової сукупностей. Залежно від цілей і завдань конкретного соціологічного дослідження визначаються цільові групи, в яких буде проводитиметься опитування, і, відповідно, структура, обсяг і основні принципи формування вибірки. В основі вибірки дослідження закладаються статистичні дані по найбільш значущих, з точки зору впливу на досліджуване явище, характеристиках організації. Як джерела інформації дослідження можуть бути використані дані Державного комітету статистики, результати попередніх опитувань і досліджень. Процедура формування вибірки дослідження припускає аналіз основних характеристик генеральної сукупності. Як відомо, генеральна сукупність включає всю сукупність одиниць спостереження, що має відношення до даної проблеми, хоча й може бути обмеженою територією, часом, професією, функціональними рамками. Для конкретної організації генеральна сукупність дослідження має бути представлена усіма її працівниками.

Вибіркова сукупність — це частина генеральної, безпосередній об’єкт вивчення за розробленою програмою відбору, відтворення характеристики генеральної сукупності на основі її репрезентації (представництва). При формуванні вибірки виділяються структурні підрозділи, у яких планується провести опитування, у кожному з яких випадково відбирають декілька працівників. Потім здійснюється відбір працівників за категоріями персоналу. Спираючись на штатний розпис у вибірку обстеження доцільно включити представників усіх категорій. Таким чином, у вибірку мають бути включені всі працівники організації, і відповідно їх кількості має бути задана частка респондентів серед них. Відбір відділів в рамках маже бути здійснений випадковим чином з усього списку.

Обсяг і структура вибірки залежать від завдань і ресурсів організації, що проводить дослідження. Для кожного конкретного обстеження встановлюється свій оптимальний обсяг вибірки.. Разом з тим, чим більше за чисельністю кожна набрана підгрупа, тим вища ймовірність того, що вдасться статистично обґрунтувати гіпотези дослідження. У будь-якому випадку, вибірка має бути репрезентативною для соціологічних досліджень відповідного типу.

В літературі є безліч підходів, які обґрунтовують скільки респондентів треба опитати з прийнятною точністю, щоб їх думку можна було екстраполювати на всю генеральну сукупність, тобто визначають обсяг вибірки. Так, до таких підходів можна віднести: довільний підхід, за якого бездоказово приймається, що для отримання точних результатів вибірка повинна складати 5% від сукупності. У відповідності з другим підходом обсяг вибірки може бути встановлений виходячи з заздалегідь обумовлених умов – чітко визначеної кількості опитаних. Інші підходи передбачають, що обсяг вибірки визначається виходячи з вартості проведення опитування, а цінність і достовірність отримуваної інформації не приймається до уваги, або визначається на основі статистичного аналізу з визначенням мінімального обсягу вибірки з урахуванням вимог до надійності і достовірності одержуваних результатів. Найбільш теоретично обґрунтованим та правильними справедливо вважається підхід, заснований на розрахунку довірчого інтервалу.

Визначення обсягу вибірки на основі розрахунку довірчого інтервалу передбачає наявність такої вихідної інформації: величина варіації, яка, як вважається, притаманна для сукупності; бажана точність; рівень достовірності, якому мають задовольняти результати проведеного обстеження. Коли на поставлене запитання існує тільки два варіанти відповідей, виражених у відсотках (використовується процентне співвідношення), обсяг вибірки визначається за наступною формулою:

Де обсяг вибірки; нормоване відхилення, яке визначається виходячи з обраного рівня довірчості; z (табл. 1); знайдена варіація для вибірки; ; – допустима помилка.

Таблиця 1.

Значення нормованого відхилення оцінки z від середнього значення залежно від довірчої ймовірності (а) отриманого результату

а, % 99,0 99,7
z 0,84 1,03 1,29 1,44 1,65 1,96 2,18 2,58 3,0

 

Наприклад, підприємством, який випускає покришки, проводиться опитування автолюбителів, що використовують радіальні покришки.

Тому на запитання: «Чи використовуєте Ви радіальні покришки?» Можливі тільки 2 відповіді: «Так» або «Ні». Якщо припустити, що сукупність автолюбителів володіє низьким показником варіації, то це означає, що майже кожен опитаний використовує радіальні покришки. У даному випадку може бути сформована вибірка досить малих розмірів. У формулі (1) твір pg виражає варіацію, властиву сукупності. Наприклад, нехай 90% одиниць сукупності використовують радіальні покришки. Це означає, що pg = 900. Якщо прийняти, що показник варіації вище (р = 70%), то pg = 2100. Найбільша варіація досягається у випадку, коли одна половина сукупності (50%) використовує радіальні покришки, а інші не використовують. У цьому випадку твір досягає значення рівного 2500.

При проведенні опитування важливо вказувати точність отриманих оцінок. Наприклад, було встановлено, що 44% респондентів використовують радіальні покришки. Результати вимірювання необхідно представити у вигляді: відсоток автолюбителів, що використовують радіальні покришки, становить 44 плюс - мінус е%. Величина допустимої помилки заздалегідь спільно визначається замовником дослідження і виконавцем.

Рівень достовірності при проведенні маркетингових досліджень звичайно оцінюється з урахуванням двох його значень: 95% або 99%. Першому значенню відповідає значення z = 1,96; другого - z = 2,58. Якщо вибирається рівень довірчості рівний 99%, то це говорить про наступне: ми впевнені на 99% (іншими словами довірча ймовірність дорівнює 0,99) в тому, що відсоток членів сукупності, що потрапив в діапазон плюс - мінус е%, рівний відсотку членів вибірки , що потрапили в той же діапазон помилки. Приймаючи варіацію рівної 50%, точність дорівнює 10% при 95%-му рівні довірчості розрахуємо розмір вибірки:

Приймаючи варіацію рівну 50%, точність дорівнює ±10% при 95%-му рівні довірчості розрахуємо розмір вибірки:

Приймаючи варіацію рівну 50%, точність дорівнює ±10% при 99%-му рівні довірчості розрахуємо розмір вибірки:

Приймаючи варіацію рівну 50%, точність дорівнює ±5 % при 99%-му рівні довірчості розрахуємо розмір вибірки:

При визначенні показника варіації для конкретної сукупності доцільно проводити попередньо якісний аналіз досліджуваної сукупності і встановити схожість одиниць сукупності в демографічному, соціальному та інших відношеннях, що представляють інтерес для дослідника. Можливо визначення обсягу вибірки на основі використання середніх значень, а не відсоткових величин. Припустимо, що обраний рівень достовірності рівний 95% (z = 1.96,), середньоквадратичне відхилення (S) розраховано і дорівнює 100, і бажана точність (погрішність) становить ± 10. Тоді обсяг вибірки становитиме:

.

Реально на практиці, якщо вибірка формується заново і схожі опитування не проводилися, S невідомо.

У цьому випадку доцільно задавати похибка е в частках від середньоквадратичного відхилення. Розрахункова формула перетвориться і набуває наступний вигляд:

Ми в основному говорили про сукупність дуже великих розмірів, характерних для ринків споживчих товарів. Але в окремих випадках сукупності не є настільки великим, і наприклад на ринках окремих видів продукції виробничого призначення.

Зазвичай, якщо вибірка становить менше 5% сукупності, то сукупність вважається великою, і розрахунки проводяться за вищенаведеними правилами.

Якщо ж V вибірки перевищує 5% сукупності, то остання вважається малою, і в вищенаведені формули вводиться поправочний коефіцієнт. Обсяг вибірки в даному випадку визначається наступним чином:

де n1 – обсяг вибірки для малої сукупності, n – обсяг вибірки (або для процентних заходів або для середніх), розрахований за наведеними вище формулами, N – обсяг генеральної сукупності.

Наприклад, вивчається думка членів сукупності, що складається з 1000 компаній, щодо будівництва хімічного комбінату в межах міста. Внаслідок відсутності інформації про варіації приймається найгірший випадок: 50:50. Дослідник виніс рішення використовувати рівень довірчості рівний 95%. Замовник дослідження вказав, що його влаштує точність результатів плюс мінус 5%. У цьому випадку використовується наступна формула:

Даний підхід до формування вибірки з певними застереженнями може бути використаний і при розрахунку чисельності панелі та експертної групи.

Наведені формули розрахунку вибірки засновані на припущенні, що всі правила формування вибірки були дотримані, і єдиною помилкою є помилка, обумовлена її об'ємом.

Читайте детальніше: http://www.hr-portal.ru/article/opredelenie-obema-vyborki

Для полегшення розрахунків можна скористатися наявними в мережі Інтернет калькуляторами вибірки.

• http://marketolog.biz/surin/calculator.htm

• http://www.fdfgroup.ru/?id=189

• http://www.quans.ru/research/control/select-calc/

• http://www.marketing-ua.com/sample_calculator.php

• http://allcalc.ru/node/100

Приклади розрахунків обсягів вибіркової сукупності залежно від перерахованих вище критеріїв наведено в табл.2.

Таблиця 2.