Приклади обчислень обсягів вибірки залежно від довірчої імовірності та довірчого інтервалу

Обсяг генеральної сукупності Довірча імовірність (точність, надійність вибірки).
90% 95% 99%
Довірчий інтервал Довірчий інтервал Довірчий інтервал
10% 5% 1% 10% 5% 1% 10% 5% 1%
10 000

 


 

4. Методичні рекомендації щодо розроблення інструментарію дослідження (анкети чи листка опитування)

Диференціація соціологічних методів дозволяє розглянути кожен з них окремо, підкреслюючи його специфіку. Така диференціація має різні рівні, серед яких наймасштабнішим є виділення таких основних методів збирання соціологічної інформації: 1) аналіз документів; 2) опитування; 3) спостереження; 4) експеримент. Кожний з цих методів диференціюється за певними ознаками, а також має свою внутрішню структуру.

Найпоширеніший, багато в чому універсальний — метод соціологічного опитування. Його основу становить сукупність запитань респондентові, відповіді якого є необхідною для дослідника інформацією.

Опитування передбачає чіткість формулювань, їхню зрозумілість для респондента, звернення до нього щодо мети, змісту, механізму відповідей, диференціацію опитування за місцем проживання та роботи.

За характером взаємодії виділяють такі види опитування: 1) анкетування; 2) інтерв'ювання.

Кожен з видів анкетування також позначений певною внутрішньою структурою. Так, анкетування поділяється на пресове (анкети друкуються засобами масової інформації з проханням надіслати їм відповіді); поштове (анкети розсилаються поштою); роздаткове (анкети роздаються групою осіб, зосереджених у певному місці).

Інтерв´ю (тобто бесіда, що проводиться за певним планом) може бути особистим і груповим, телефонним, клінічним (глибоким, довгочасним) і фокусованим (короткочасним), структурованим і неструктурованим.

Отже, опитування-анкетування — це метод одержання первинної соціологічної інформації, що ґрунтується на усному або письмовому зверненні до людей за допомогою анкети, наслідки якого важливі на емпіричному й теоретичному рівнях.

Анкета –основнийінструмент збору соціологічної інформації при використанні виду опитування – анкетування. Вона складається із вступної частини, тобто звернення до респондента; далі йде основна частина, що містить відповідні блоки питань до опитуваних; і заключної частини, у якій подаються демографічні дані про респондентів.

Складнощі, які слід враховувати при розробці анкет для запобігання помилкових результатів:

• правильність перекладу основних положень науки на питання, що адресуються до респондентів, для подолання великих розходжень в наукових термінах і повсякденній мові людей;

• абстрактний характер інформації, закладеної в гіпотезах, утруднює відповіді опитуваних на ті чи інші запитання;

• великий часовий інтервал між часом опитування та подіями, які цікавлять соціолога, унеможливлює отримання об'єктивної відповіді респондента;

• особистісні відносини між респондентом і людиною, що проводить опитування, рівень довіри до останньої;

• спотворення відповідей в анкеті виходячи з міркувань престижу або через некоректність питань, що задаються;

• інші обставини, що призводять до деформації відповідей на питання соціологічної анкети.