Методика виконання карти пожежної небезпеки

Карта (див. п 3.2) умовно розбивається на три інформаційних поля: поле принципової схеми виробництва; поле реального розміщення обладнання і матеріалів на виробництві; поле характеристики небезпеки і захисту.

Першим етапом в розробці карти пожежної небезпеки є виконання принципової технологічної схеми. Технологічна схема виробництва повинна бути побудована шляхом спрощення реальної технологічної схеми. Правила спрощення наступні: замість декількох паралельних однакових технологічних ниток показати одну нитку з метою відображення послідовних технологічних операцій; при повторенні однотипних операцій показати одну операцію; замість декількох однакових апаратів показати один апарат; виключити резервне обладнання. На принциповій схемі потрібно указати норми технологічного режиму, вказати всі речовини, що використовуються у виробництві. На схемі доцільно особливо виділити пожежонебезпечні ділянки.

Плани розміщення обладнання і матеріалів можуть охоплювати не все виробництво, а тільки найбільш характерні та пожежонебезпечні ділянки. На планах доцільно виділити особливо небезпечні ділянки. Межі кожної такої ділянки потрібно визначити, визначити площу, пожежне навантаження, кількість працюючих людей і інше. На планах розміщення приміщень і обладнання потрібно вказати також нормативні характеристики пожежної небезпеки виробництва (категорію за вибухопожежною і пожежною небезпекою, а також зони класу за ПУЕ).

Характеристики пожежної небезпеки і протипожежний захист виробництва можна виконати відповідно до вимог ГОСТ 12.1.004-91 [13]. Характеристики небезпеки охоплюють пожежонебезпечні властивості речовин, що застосовуються [4-6], умови утворення горючого середовища і джерел запалювання, небезпеку поширення пожежі. По кожній передбачуваній небезпеці необхідно вказати існуючий захист або захист, який пропонується. Технологічні апарати на схемі можуть бути зображені одним з трьох можливих варіантів: у вигляді прямокутників і інших геометричних фігур; у вигляді спрощених зовнішніх контурів елемента; у вигляді стандартного умовного зображення. Перелік державних стандартів на правила виконання схем і умовних графічних позначень в схемах приведений в [16].