Забезпечення життєвого простору

Життєвим (залишковим) простором називають захисну зону навколо людини, що сидить в автомобілі (тракторі) усередину якої не повинні проникати деталі при аваріях. Створення життєвого (залишкового) простору необхідних розмірів забезпечується властивостями кузовів легкових автомобілів і кабін вантажних автомобілів і тракторів і усуненням можливості травмування людей елементами внутрішнього інтер'єра. На рис. 8.3 показаний життєвий (залишковий) простір, що рекомендується для легкових автомобілів.

Рис. 8.3. Рекомендовані розміри життєвого простору легкових автомобілів: 1 - в Європі; 2 - у США

 

 

Життєвий простір у кабіні вантажного автомобіля визначається за результатами імітаційних випробувань на перекидання й фронтальне зіткнення й представлене на рис. 8.4.

В автобусі після бічного перекидання згідно Правил ЄЕК ООН №66 повинен залишитися життєвий простір, як вказано на рис. 8.5.а.

До кабін сільськогосподарських і лісогосподарських тракторів пред'яв­ля­ють вимоги із захисту водія (оператора) від важкого травмування або загибелі при перекиданні трактора. Із цією метою кабіни оснащуються жорсткими каркасами. При ударі ґрунт внаслідок перекидання або при падінні на кабіну випадкових важких предметів жорсткий каркас деформується, поглинаючи частину енергії удару, а усередині залишається зона захищена від деформацій. У цю зону не повинен проникнути жоден елемент кабіни в процесі її деформації.

 

Рис. 8.4. Вид і розміри життєвого простору вантажного автомобіля:

а = 650 мм; б = 405 мм; в = 204 мм; г = 493 мм; д =118 мм; ж = 454 мм;

з = 456 мм; і = 193 мм; до =560 мм; л =171 мм; м = 258 мм; н = 153 мм

Рис. 8.5. Життєвий (залишковий) простір автобуса

 

Захисні кабіни повинні забезпечувати при перекиданні трактора збереження усередині кабіни зони вільного простору щодо сидіння, розташованого в крайньому задньому і верхньому положеннях при нахиленій назад спинці, як показано на рис. 8.6.

Рис. 8.6. Зона вільного простору в кабіні сільськогосподарського трактора

 

При двомісній кабіні аналогічна зона повинна бути передбачена й для другого робочого місця.

Для промислових тракторів характерне бічне перекидання з перекиданням через дах і падіння важких предметів (каменів, мерзлої землі й ін.) на дах, для лісопромислових тракторів - на кабіну, капот двигуна й на дах дерев, віток і суків. Тому захисні кабіни й пристрої для промислових і лісопромислових тракторів повинні забезпечувати збереження необхідного обсягу обмеження деформації, розміри якого показані на рис. 8.7.

Рис. 8.7. Рекомендована гранична зона деформації кабіни (зона безпеки) для промислових і лісопромислових тракторів

 

 

Захисні кабіни й пристрої захисту

 

Для захисту оператора промислових і лісопромислових тракторів від падаючих предметів дашок або дах кабіни виконують із стального листа, який розраховують від енергії удару 11,6 кДж.

Рис. 8.15. Класифікація кабін за використанням пристроїв захисту водія (оператора): а - кабіни сільськогосподарських тракторів (I, II, ІІІ - відповідно із каркасом на чотири, шість та дві стійки); б - кабіни промислових тракторів з каркасом аркового типу (IV - каркас ROPS, який вбудований у конструкцію кабіни; V - роздільне виконання кабіни й захисного каркаса ROPS); в - кабіни лісогосподарських і лісопромислових тракторів (VI - каркаси аркового типу FOPS і ROPS вбудовані в конструкцію кабіни; VII - каркаси FOPS з усіма несучими стійками; VIII- захисний каркас аркового типу розташований зовні кабіни