АВТОМОБІЛЕБУДУВАННЯ

Автомобілебудування в Україні, як і у всім колишньому СРСР, ніколи не було розвинуте на належному рівні. У першу чергу це стосується якості й асортименту продукції.

До автомобілебудівного комплексу України відносяться: 4 автомобільних заводи, 94 підприємства, що випускають комплектуючі, 150 заводів колишнього оборонного комплексу і 160 підприємств інших галузей.

Проектні потужності заводів України дуже високі: 35 тис. КРАЗів (на Кременчуцькому автозаводі), 300–350 тис. автомобілів на Запорізькому заводі (ЗАЗ), 7,5 тис. міських автобусів ЛАЗів (на Львівському заводі) і ще 17 тис. на Луцьком автозаводі (Луаз). Однак і в кращі часи максимальна завантаженість була на рівні 95%. АвтоЗАЗ максимально випускав 165 тис., ЛуАЗ – 10 тис., КРАЗ – 31 тис., ЛАЗ – 8,5 тис. автомобілів.

В Україні існує виробництво власних двигунів для автомобілів на Мелітопольському заводі. Однак обсяги його недостатні, а якість двигунів не відповідає європейським енергетичним вимогам. Велика собівартість і низька якість продукції галузі в цілому, у порівнянні з закордонними аналогами, не сприяють її експорту. Наші машини купують переважно країни СНД, до 50% від загальної кількості двигунів йде в Росію.

Найбільшим українським виробником легкових автомобілів є Запорізький автомобільний завод. З початку 90-х рр. вступив у смугу економічної кризи. Уряд України знайшло йому інвестора в особі південнокорейської компанії «Daewoo», а в 1998 р. було створено СП «Автозаз-Daewoo» зі статутним фондом 300 млн. дол. Підприємству надали визначені податкові пільги й у перший рік існування воно дало прибуток. Однак далі справа не пішла. Маючи виробничі потужності в 150 тис. авто, СП продавало не більше 25 тис. машин у рік. У 1999 р. збитки склали 17 млн. грн., у 2000 р. – 12 млн. грн. В Україні автомобілі Daewoo не мали особливого успіху, за кордоном тим більше. У 2002 р. СП було ліквідовано, а підприємство перейшло під контроль корпорації «Укравто». ЗАЗ нині збирає моделі різних класів: «Таврія», «Славута», «Сенс», «Ланос», «Леганза», «Мерседес», «ВАЗ», «Шевроле», «Опель», «Дачія».

Забезпеченість населення автомобілями в Україні складає усього 108 машин на 1000 жителів (в Євросоюзі – 505 машин на 10000 осіб).

Потреба у медичних автомобілях складає 5 тис. шт. На Лубенському «Автомаші» налагоджено їхнє виробництво на базі російської «Газелі». За останні 5 років налагоджене виробництво «Газелей» у Сімферополеві. У Дрогобичі роблять нові автокрани.

Автобусний парк України включає 20 тис. машин, але реально з них можуть працювати тільки близько 50%. Потреби в автобусах України – 28 тис. шт. Близько 20% автобусів мають перевищений термін експлуатації, 1/3 парку необхідно списати. Щорічна потреба України в автобусах великої місткості (на 120 пасажирів) – 4 тис., на особливо великих (на 180 осіб) – 500 шт. Головний автобусний завод України – Львівський автомобільний завод (ЛАЗ), його річна потужність складає 16 тис. автобусів. Робить автобуси середньої (на 70 осіб), великий (120 осіб) і супервеликий (180 осіб) місткості. Двигуни для них випускає Росія, Франція і Німеччина. Ринок країн СНД може споживати до 3 тис. автобусів, внутрішній ринок вкрай обмежений. За останнім часом до 90% автобусів реалізується в Росію.

АТ “Черкаський авторемонтний завод" (ЧАРЗ) не дуже давно вивів на ринок автобус "Богдан". У радянські часи Україна не випускала власні тролейбуси. Їх закуповували в Чехії, Румунії і Росії. Тролейбусний парк украй застарів, і нині необхідно списати до 40% машин. Потреби України сьогодні складають до 1 тис. шт. у рік. Тому в країні було створено тролейбусне виробництво в Дніпропетровську. Здвоєні (на 180 пасажирів) тролейбуси були спроектовані в КБ «Південному», а серійний випуск налагоджений на «Южмаші». Ці тролейбуси на 10% дешевше російських і в 2 рази – чеських. Нові моделі роблять також у Києві і Львові (односекційні). Усього тролейбусні потужності заводів оцінюються в 800 шт.

Виробництво трамваїв. Цей вид транспорту функціонує в 24 містах України. Трамвайний парк складається з 70% трамваїв чеського виробництва, 26% – російського і 4% – колишньої НДР. Щорічно в Чехії закуповувалося до 450–500 трамваїв, зараз протягом останніх 7 років – жодного (дуже дорогі). 1/3 трамвайного парку України підлягає списанню, а щорічна потреба залишає 450 вагонів. Основне підприємство в Україні, що може випускати трамваї – Луганський теплово­зобудівний завод (зроблений близько 20 вагонів), однак йому не вистачає фінан­сування. На «Южмаші» також стали робити трамваї.

В Україні випускають і легку пересувну техніку:

· мотоцикли (ВАТ "Київський мотоциклетний завод");

· моторолери (ВАТ "Львівський мотозавод");

· велосипеди (Харківський велосипедний завод ім. Г.І. Петровського, АТ "Львівський мотозавод", Донецький державний завод концерну "Укргородпром", "СТАРТ”).