КОСМІЧНИЙ КОМПЛЕКС

Україна входить до сімки великих космічних держав світу. Вона відома світовому ринку випуском запускаючих ракетоносіїв і супутників. В часи СРСР Україна щорічно робила близько 100 бойових стратегічних ракет. Одержавши статус без'ядерної країни, вона знизила випуск військово-космічної продукції до 1–5% від рівня 1989–1991 р.

Нині в Україні на космос працюють 40 підприємств. Головними з них є:

– КБ «Південне» і «Южмаш» з філією в Павлограді;

– «Моноліт» і «Комунар» (Харків);

– Київський радіозавод і ПО «Київприлад»;

– Чернігівський завод радіоприладів;

– Сумський «Оріон».

Космічний комплекс діє в тісному зв'язку з російським і продовжує випускати частину продукції для Росії. Українські підприємства одержують з Росії до 75% комплектуючих і матеріалів.

Недостатнє фінансування призвело до згортання визначених програм і закриття деяких підп­риємств. Космічна галузь України знаходиться на плаву завдяки замовленням з Росії й інших країн. Крім того, Росія оплачує Україні авторський нагляд за діючої військової і космічної техніки. Сума грошей, одержувана з Росії, перевищує фінансування галузі з бюджету України. Космічна програми України – найдешевша серед космічних країн.

Україна має спільну програму зі США, Росією, Францією, відповідно до якої передбачений запуск 48 робітників і 8 запасних супутників, з них 36 приходиться на Україну (за допомогою ракетоносіїв «Зеніт»). Україна не має власного космодрому, тому запуски здійснюються в Росії. Успішно реалізовується проект запуску з морських платформ в океані (програма «Морський старт»). Запуск супутників здійснюється також з Кайманових островів. У міжнародну компанію «Морський старт» входять «Боїнг» (США), «Кварнер» (Норвегія), НПО «Енергія» (Росія), КБ «Південне» і «Южмаш» (Україна).

Україна бере участь у міжнародній космічній програмі «Інтербол» (усього 20 країн-учасниць). Під Євпаторією відновлений центр космічного зв'язку для керівництва супутниковими польотами. Між Україною і США існує договір про запуск комерційних супутників з використанням українських ракетоносіїв.