БУДІВНИЦТВО

За призначенням будівництво поділяють на промислове (заводи, фабрики), гідротехнічне (ГЕС, водоймища, канали), енергетичне (електростанції, електромережі), транспортне (автомобільні, залізничні, аеропорти, трубопроводи), сільське (спорудження ферм, елеваторів), цивільне.

В Україні потенціал розвитку галузі дуже високий. Однак його реалізації перешкоджає ряд факторів, у тому числі і суб'єктивних. Зокрема, більшість будівельних компаній усе ще воліють працювати в тіні, оскільки це нібито комфортніше в плані оподатковування. Разом з тим такий формат діяльності значно ускладнює можливість розвитку підприємств. Адже інвестори мають потребу в повній і відкритій інформації про компанію, у яку вони планують укласти свої засоби. Крім того, працюючи напівлегально, без відповідних корпоративних органів, такі компанії, по суті, не мають реальної вартості взагалі.

У даний час в Україні функціонують близько 30 тис. будівельних компаній і 3,5 тис. проектних організацій, що свідчить про масштаби ринку. При цьому темпи росту ВВП і обсяги росту будівельних робіт у грошовому вираженні практично рівні. Будівництво торгових центрів окупається за кордоном за 10 років, а в Україні – за 3–5. Офіси в нас окупаються за 5–8 років, а житло – за 5–15. При цьому прибутковість нерухомості в сфері торгівлі складає 20% (у Москві – 14%), офісної нерухомості – 18% (у Москві – 10%), житла – 15%.

У той же час, темпи приросту, зокрема, житлової нерухомості не витримують конкуренції в порівнянні з іншими країнами. Якщо в США в рік здається 200–300 млн. м2 житлової площі, то в Україні тільки 7 млн. При цьому дана цифра (офіційна) явно завищена. Особливим попитом сьо­годні користаються одно-, двокімнатні квартири, але в будинках з розвинутою інфраструктурою.

Найбільш проблемним для будівельних компаній в Україні є Київський регіон. І це зв'язано, у першу чергу, з дуже високими цінами на землю. Земля складає 50% загальної вартості будівельного проекту.

Більше половини (52,6%) обсягів будівельних робіт виконано підприємствами 4 регіонів: м. Києва, Донецької, Дніпропетровської і Львівської областей.

Будівництво об'єктів соціальної сфери за 2007 р.

  Уведено У % до попереднього року
Житлові будівлі, тис. м2 загальної площі 10243,7 118,7
Загальноосвітні навчальні заклади, учнівських місць 106,5
Дошкільні заклади, місць 46,5
Лікарні, ліжок 44,9
Амбулаторно-поліклінічні заклади, відвідувань за зміну 66,0