Виробництво цементу

Продукція
Цемент, млн. т 21,6 22,7 7,5 13,7

Цементні заводи розміщені в районах видобутку сировини. На виробництво 1 т клінкера (напівфабрикат цементу) необхідно 1,5 т карбонатних порід (мергель, доломіт, вапняк, крейда) і близько 0,5 т глини.

На Донбасі залягають високоякісні карбонатні породи. Тому отут побудовані найбільші цементні підприємства України – Амвросієвський цементний комбінат (до нього належать 5 заводів і 4 кар'єри), Краматорський, Єнакіївський. Тому по виробництву цементу на першому місці – Донецька обл., потім Дніпропетровська (Кривий Ріг, Дніпродзержинськ, Дніпропетровськ) і після – Харківська (Балаклія). Дніпропетровські цементні заводи виготовляють портланд-цемент і шлакопортланд-цемент, використовуючи для виробництва останнього шлаки металургійних заводів.

Цементні заводи у Західній Україні виробляють 1/3 цементу України. Найбільші центри – Миколаїв (Львівська обл.), Здолбунів (Рівненська), Ямниця (Івано-Франківська), Кам'янець-Подільський (Хмельницька). Небагато роблять цементу і на півдні України, хоча отут мається високоякісна сировина. Отут працюють Бахчисарайський (Крим), Ольшанський (Миколаївська обл.), Одеський і ін. заводи.

Для цементної промисловості України характерна значна концентрація виробництва. У середньому одне підприємство може робити до 1,5 млн. т цементу в рік.

Значна частина цементу йде на виготовлення покрівельного шиферу. Шиферні заводи розміщені в місцях споживання готової продукції. Вони працюють на привізній сировині (азбест приходить з Уралу, а цемент – з найближчих цементних заводів). Найбільші комбінати в Україні – Балаклійський і Здолбунівський цементно-шиферні комбінати.

Цемент завозять у Сумську, Чернігівську, Київську, Херсонську і Черкаську області, хоча на їхній територіях мається багато цементної сировини.