Збір зерна

Продукція
Зерно, млн. т 38,9 51,0 38,8 29,3

Озиме жито. Основні райони вирощування озимого жита – Полісся (близько 60% посівів) і західні області. Цій культурі належить друге місце (після пшениці) за розмірами посівних площ озимих культур. Збір жита – 562 тис. т (2007).

Яровий ячмінь – друга (після пшениці) зернова культура за площею посівів і валових зборів зерна. Посіви розміщені переважно в Північному Степу і Лісостепу, а також у передгірних і гірських районах Карпат.

Кукурудза – цінна продовольча й фуражна культура. Її основні посіви зосереджені в північній і центральній частинах Степу, на півдні Лісостепу. Високими врожаями кукурудзи на зерно відрізняються Закарпатська, Чернівецька, Дніпропетровська, Кіровоградська, Черкаська, Полтавська, Запорізька, Миколаївська і Херсонська області. Цю культуру вирощують також для пересівання після загибелі озимих. Збір кукурудзи – 7,4 млн. т (2007).

Овес – цінна фуражна культура. В післявоєнні роки посіви вівса помітно скоротилися, що зв'язано з повсюдним переходом на механічну тягу і різке зменшення поголів'я коней. За останні 50 років посіви вівса зменшилися практично в тричі. Нині овес використовується переважно з продовольчою метою. Вирощують: на Поліссі й у районах Карпат, а на півдні й у центрі часто використовують для пересівання озимих. Збір вівса – 544,5 тис. т (2007).

Просо, гречка, рис – цінні круп'яні культури. Просо завдяки його посухостійкості вирощують переважно в Степу, також великі врожаї знімають у Лісостепу (Хмельницької, Вінницької, Черкаської обл.).

Гречку вирощують у Лісостепу і Поліських областях, менше – у степових. Однак з післявоєнних років площі посівів дуже скоротилися. Збір гречки – 217 тис. т (2007).

Рис в Україні стали сіяти з 30-х рр. XX ст. Нині близько 22 тис. га зайнято під рисом. Розширення зрошувальної меліорації на півдні України створило сприятливі умови для розширення площ під посіви цієї культури. Основні центри: Херсонська, Миколаївська, Одеська обл. і Крим. Збір рису – 108 тис. т (2007).

Значно розширюються площі під посівами зернобобових культур, особливо гороху, віки, люпину, менше – сої, сочевиці, квасолі, бобів і ін. Під зернобобовими зайнято близько 1,1 млн. га. Основними регіонами вирощування гороху і віки є Лісостеп, а також південь Полісся. У країні зосереджені значні площі цінних бобових культур, особливо гороху (996 тис. га).

Технічні культури. Їхня частка становить 14,7% посівних площ. Основними технічними культурами в Україні є: цукровий буряк, соняшник, льон-довгунець. Вирощують також коноплі, льон-кудряш, тютюн, хміль, ефіроолійні і лікарські рослини.