Виробництво молочної продукції

Показники
Середній надій від 1 корови, кг
Споживання молока на душу населення, кг
Виробництво молока, млн. т 24,5 13,4 13,3
Виробництво олії, тис. т
Виробництво сиру, тис. т

У молочній промисловості працює 470 підприємств. Найбільші з них:

– ТОВ «Ковель-молоко» (Волинська обл.);

– ТОВ «Галактіон» (Київ);

– ЗАТ «Лактоліс-Україна» (Миколаїв, т.м."Президент»);

– ТОВ «Павлоградський молочний комбінат» (т.м."Фанні»);

– ТОВ «Харківський молочний комбінат» (т.м."Ромол»);

Також великі підприємства діють у Київській, Вінницькій, Чернігівській, Хмельницькій, Сумській обл. У Бердянську, Жашкові і Тальному (Черкаська обл.), Рипках і Козельці (Чернігівська обл.), Кременчуці – маслоробні і сироварні заводи. У Бахмачах (Чернігівська обл.), Смили (Черкаська обл.), Первомайську (Миколаївська обл.) – великі заводи з виробництва консервованого молока.

Цукрова промисловість. Провідна галузь харчової промисловості. В Україні нарахо­вується 192 цукрових заводи, з них 5 – цукрорафінадних. Виробничі потужності галузі дають можливість щорічно робити до 5,5 млн. т цукру

Найбільш розвита цукрова промисловість у Вінницькій (13%), Черкаській, Хмельницькій, Київській, Полтавській і Тернопільській обл. Цукрорафінадне виробництво – у Ходорові, Шепетівці, Черкасах, Сумах, Бердичеві й Одесі.

Хлібопекарська промисловість. Підприємства галузі розміщені у великих, великих і середніх містах: Києві, Харкові, Одесі, Львові, Донецьку, Запорожжі, а також практично у всіх малих і середніх містах України.

Борошномельно-круп'яна промисловість. Відіграє ведучу роль у забезпеченні населення, а також інших галузей харчової індустрії борошном і крупами. В Україні нараховується 159 борошномельних і 19 круп'яних заводів, найбільші з який у Києві, Харкові, Дніпропетровську, Одесі, Миколаєві, Запоріжжі, Львові.

Маслоробна промисловість. Робить і переробляє рослинні жири і зв'язані з ними продукти. Основною олійною культурою в Україні є соняшник, з насінь якого одержують 90% всієї олії. Виробничі потужності всіх українських виробників олії дають можливість переробляти 3,5 млн. т насіння на рік. Найбільша кількість соняшникової олії вироблялося в Донецькій і Запорізькій обл., а також у Дніпропетровській, Кіровоградській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Полтавській і Харківській обл. (припадає 87% олії). Найбільші центри – Пологи (Запоріжжя), Донецьк, Дніпропетровськ (т.м."Олейна»), Запоріжжя, Херсон (т.м."Чумак»), Одеса, Кіровоград. У 2007 р. в Україні зробили біля ????? тис. т рослинної олії.

Крахмало-патокова промисловість.Робить крохмаль, використовуваний в основному в харчовій промисловості. Найбільшими виробниками картопляного крохмалю є Чернігівська і Житомирська обл. Останнім часом стали робити крохмаль із пшениці, кукурудзи, рису. На переробці кукурудзи спеціалізується Верхньодніпровський комбінат (Дніпропетровська обл.).

Тютюнова промисловість. Займає значне місце в структурі української економіки. На неї припадає 1% валового випуску товарів і послуг, 2,5% обсягу продукції промисловості, близько 17% продукції харчової промисловості. Податкові надходження складають 3% прибутку загального бюджету країни.

Високою є насиченість галузі інвестиційними ресурсами. Нині практично всі тютюнові фабрики працюють на імпортних інвестиціях. Ліцензії на виробництво тютюнових виробів мають 27 українських фабрик, а 99% загального виробництва сигарет в Україні приходиться на 10 найбільших фабрик асоціації «Укртютюн». Вирішальний вплив на ринок мають 5 найбільших підприємств, причому контрольні пакети акцій яких належать найвідомішим світовим брендам:

– «Reemtsma» (Київська і Черкаська тютюнові фабрики);

– «Philip Morris» (Харківська тютюнова фабрика);

– «British-American Tobacco» (Прилуцька тютюнова фабрика);

– «Japan Tobacco International» (Кременецька тютюнова фабрика).

Сьогодні українські тютюнові фабрики роблять близько 70 видів сигарет (з них 16 – легені). Основні центри виробництва сигарет і цигарок – Київ, Одеса, Львів, Харків, Дніпропетровськ, Сімферополь, Прилуки.

Плодоовочеконсервна промисловість. Продукція промислової переробки плодів і ягід – соки, напої, бальзами, провина й ін. Найбільша концентрація виробництва – у Причорно­морському економічному районі, головні його центри: Одеса, Сімферополь, Херсон, Ізмаїл.