Легка промисловість забезпечує населення тканинами, одягом, взуттям і ін., а інші галузі промисловості – кордом, технічними тканинами й ін.
У галузі функціонує 1972 виробничих об'єднань, у тому числі у швейній промисловості – 1218. До недержавного сектора зараз відноситься 9/10 підприємств.
Галузь працює переважно на імпортній сировині. Потреби складають 250 тис. т бавовни, імпортується щорічно близько 60–70 тис. т. також менше, ніж необхідно поставляється хімічних ниток і волокна, шубно-мехової сировини, каучуку, синтетичних латексів, барвників.
Розміщення підприємств легкої промисловості вигідно поєднується також з розміщенням важкої промисловості, оскільки у виробництві предметів споживання зайняті переважно жінки, а у важкій промисловості – чоловіки. При розміщенні галузей враховують також забезпечення трудовими ресурсами, господарські функції і територіальні особливості нових підприємств.
Орієнтація:
– на сировину і споживача: вовняна, бавовняна, шовкова, трикотажна промисловості;
– на споживача: взуттєва і швейна;
– на сировину: лляна.
Текстильна промисловість. Найбільша галузь легкої промисловості. Почала розвиватися ще до Першої світової війни, хоча більшість підприємств були тоді невеликими. Розквіт припав на радянські часи, коли збудували більшість сучасних підприємств. До її складу входять:
1) Бавовняна промисловість робить 60% усіх тканин в Україні. Характерне віддалення від сировинної бази і споживачів. У її структурі виділяються прядильні, ткацькі, крутильно-ниткові виробництва. Бавовна є основною сировиною для виробництва деяких видів тканин з домішками синтетичних і штучних волокон.
Найбільші центри – у Херсоні і Тернополі. А також:
– бавовнопрядильний комбінат – у Донецьку;
– бавовняна фабрика – у Нововолинську;
– прядильна фабрика – у Полтаві;
– ватно-ткацька – у Києві;
– ткацькі фабрики – у Чернівцях, Івано-Франківську, Коломиє, Коростишеві і Радомишлеві;
– ниткова фабрика – у Нікополі.
2) Вовняна промисловість робить 8,1% усіх тканин в Україні. Одна з найстаріших галузей, однак чисте вовняне виробництво практично не збереглося. Як домішки використовують хімічні і синтетичні волокна, бавовну.
Сучасні фабрики в: Харкові, Одесі, Сумах, Богуславі, Кременчуці, Донецьку, Лубнах, Луганську (тонкосукняна), Кривому Розі (вовнопрядильна).
У Києві, Богуславі, Черкасах і деяких містах Чернівецької і Закарпатської обл. традиційно розвинуте виробництво килимів і килимових виробів з вовни і синтетичних волокон.
3) Шовковапромисловість робить 9,1 усіх тканин в Україні. Нині пов'язана з виробництвом штучних волокон, що практично цілком витиснули природний шовк-сирець. Центри:
– Київ (крепдешин і креп-жоржет з натурального шовку);
– Київ і Черкаси (тканини зі штучних і синтетичних волокон);
– Луганськ (меланжеві шовкові тканини).
– Київ і Лисичанськ (шовкові тканини технічного призначення).
4) Лляна промисловість робить 22,5 тканин в Україні. Одержала розвиток у радянський час. Основні центри – на Волині:
– Рівненський і Житомирський льонокомбінати;
– Коростенський і Марчихино-Будський (Житомирська обл.) фабрики.
У 90-і роки частина тканин вивозилася за кордон. Нині через істотне скорочення посівів льна, відчувається недостача сировини на українських підприємствах.
5) Конопляно-джутова промисловість окрім імпортного джуту і власної сировини (волокна, коноплі), використовує коротке волокно льону, бавовняну пряжу, хімічні волокна. Практично всю продукцію випускають Одеська джутова фабрика і Харківський канатний завод. Частина продукції експортується.
6) Трикотажна промисловість робить близько 30,5 млн. шт. трикотажних виробів. З 1990 р. трикотажне виробництво зменшилося в 11,6 разів, хоча для нього є достатня сировинна база.
Найбільші центри: Київ, Харків, Львів, Одеса, Житомир, Миколаїв, Сімферополь, Чернівці, Донецьк, Івано-Франківськ, Дніпропетровськ, Луганськ, Прилуки (Чернігівська обл.). Панчішні фабрики – у Харкові, Луганську, Житомирі, Чернівцях, Львові і Червонограді.
Деякі підприємства простоюють через недостачу попиту на місцеву продукцію і дешевих, але якісних імпортних виробів.
Швейна промисловість. Розміщена переважно у великих населених пунктах. Усього нараховується в Україні до 600 підприємств. Обсяги виробництва з 1990 р. зменшилися на 75%. Попит на швейну продукцію значно зменшився, що зв'язано з низькою купівельною спроможністю населення, ростом цін на продукцію, конкуренцією іноземних товарів.
Шкіряно-взуттєва промисловість. Основна сировина для неї – шкіри домашніх, диких і морських тварин. Також широко застосовуються нові синтетичні матеріали (штучна шкіра, гума), парусина, вовна (для валяного взуття) і ін. Розміщається біля центрів м'ясної промисловості.
Шкіряна промисловість – найстаріша галузь виробництва в Україні. Підприємства знаходяться у Харкові, Києві, Львові, Василькові (Київська обл.), Бердичеві, Миколаєві. Штучну шкіру виготовляють у Києві, Тернополі, Запорожжі, Луцьку, кожзаменителі – в Одесі.
Взуттєва промисловість України стала розвинутою механізованою галуззю. Старі взуттєві фабрики діють в Києві, Харкові, Дніпропетровську, Миколаєві, Херсоні реконструйовані – у Луганську, Києві, Львові, Одесі, Запоріжжі і Мукачевому побудовані нові великі підприємства.
Усього в Україні діє 56 шкіряних і 104 взуттєвих виробничих об'єднань.
У 2007 р. було зроблено 15,9 млн. пар взуття (0,3 пари на душу населення). З 1990 р. виробництво взуття зменшилося в 12,3 рази. У загальному обсязі пропозицій частка імпортного взуття складає близько 80%.
Хутряна галузь. Обробляє хутро лисиць, куниці, видри, норки, шкурки кролів, ховрашків, хом'яків і водяних пацюків, овечі шкіри, штучний мех. У минулому вона носила переважно кустарний й сезонний характер. Нині в Україні функціонують хутряні підприємства в Харкові, Балті (Одеська обл.), Червонограді (Харківська обл.), Тисмениці (Івано-Франківська обл.), Львові, Одесі, Жмеринці.
В Україні штучне хутро виготовляють Дарницький шовковий комбінат, Київське виробниче трикотажне об'єднання, фабрики у Жовтих Водах і Ясині (Закарпатська обл.).
Галантерейна промисловість. Галантерейні підприємства, крім легкої промисловості, належать до різних галузей промисловості. Їхня продукція дуже різноманітна – господарські сумки, портфелі, валізи, хустки, шарфи, краватки, металеві вироби. Найбільші підприємства в – Києві, Харкові, Львові і у всіх великих містах.
Поліграфічна промисловість. Виробляє різні види видавничої продукції – книги, журнали, газети, зошити, географічні карти, етикетки, квітки, бланки і багато чого ін.
Найбільші підприємства – у Києві, Харкові, Вінниці, Дніпропетровську, Донецьку, Запоріжжі, Львові, Одесі, Рівному, Тернополі, Сімферополеві, Чернівцях і ін.
У поліграфічній промисловості широко впроваджується офсетна печатка, фотополімерні друковані форми, електронна техніка, системи переробки текстової інформації, відеотермінали, фотоскладальні матеріали.
Місцева промисловість. Включає промислові підприємства, об'єднання, фірми, наукові інститути, проектно-конструкторські інститути, що підзвітні місцевим органам влади. Господарське значення місцевої промисловості – у тім, що її підприємства допомагають вирішувати в області (районі, місті) господарські проблеми забезпечення потреб населення і місцевого господарства.
До місцевої промисловості України входять 13 галузей. У її структурі найбільша частка припадає на вироби легкої промисловості (близько 40%), машинобудування і металообробки (близько 25%), хімічної і нафтохімічний (15%. Багато товарів місцевої промисловості займають ведучі позиції в загальнодержавному виробництві. Наприклад, випуск піаніно, баянів, духових інструментів, виробів народних художніх промислів, торфових брикетів, столових приладів з мельхіору, олівців і ін.
Найбільші підприємства:
– Чернігівська і Житомирська фабрики музичних інструментів;
– ВО столових приладів у Києві;
– ВО «Металіст» у Дніпропетровську;
– прокатно-штампувальний завод у Маріуполі;
– ВО «Галантерея» у Львові;
– виробничо-художнє об'єднання «Гуцульщина» у м. Косив Івано-Франківської обл. і ін.