Передмова

 

На сьогоднішній день демографічна наука, яка вивчає структуру, чисельність, природне відтворення населення, а також причини і наслідки змін у населенні, займає важливе місце в системі підготовки майбутніх спеціалістів. Навчальна дисципліна «Демографія» широко взаємодіє з іншими дисциплінами, такими як «Політична економія», «Регіональна економіка», «Соціологія», «Статистика», «Маркетинг», «Паблік рилейшнз».

Предметом дисципліни є сутність, закономірності відтворення населення у суспільно-економічній зумовленості цього процесу, прогнозування та шляхи вирішення демографічних проблем України і світу.

Метою вивчення дисципліни «Демографія» є сприяння здобуттю студентами знань про закономірності відтворення населення у суспільно-економічній зумовленості цього процесу, розкриття шляхів використання отриманих знань для вирішення проблем суспільного розвитку.

Завданням дисципліни є вивчення основних понять, суті і соціального значення демографічних процесів, дослідження змін віково-статевої, шлюбної та сімейної структур населення, виявлення взаємозв’язків демографічних процесів, структур та їх закономірностей; розробка методів опису, аналізу та прогнозу демографічних процесів і структур, аналіз тенденцій та факторів демографічних процесів, оцінка ймовірних змін народжуваності й смертності в різних соціальних групах і на різних територіях, розробка демографічних прогнозів.

Оволодіння основами демографічної науки допоможе студентам усвідомити важливість своєї майбутньої професії, зрозуміти значущість народонаселення в соціально-економічному розвитку країни, розглядати та аналізувати тенденції демографічного розвитку України і світу в цілому, встановлювати тісний взаємозв’язок демографічних, соціальних і економічних процесів, а також усвідомлювати необхідність комплексного їх вивчення, розуміти сутність і необхідність державного програмування в сфері відтворення населення.

Опорний конспект лекцій розроблений за програмою з навчальної дисципліни «Демографія» з метою надання студентам необхідних орієнтирів в вивченні тем курсу.

Опорний конспект може бути використаний при підготовці до лекційних занять, а також для самостійної роботи студентів над навчальним матеріалом.