Вибірковий перелік професійних захворювань

Найменування хвороб Приблизний перелік виробництв та робіт, що виконуються на них
Захворювання, які виникають під впливом хімічних факторів: · гострі, хронічні інтоксикації та їх наслідки, токсичне ушкодження органів дихання, токсична анемія (рак крові), токсичний гепатит (запалення печінки), токсичні ураження нервової системи. Всі види робіт, пов'язані з процесами одержання, переробки, застосування (включаючи лабораторні роботи) отруйних речовин у різних галузях промисловості, будівництві, сільському господарстві, на транспорті та у сфері обслуговування.
Хвороби шкіри: епідермоз, контактний дерматит, фотодерматит та інші. Підприємства хімічної, нафтопереробної, машинобудівної, металургійної, деревообробної, шкірсировинної, шкіряної, харчової промисловостей, будівельне, меблеве виробництво та інше.
Вегетативносенсорна або сенсомоторна поліневропатія рук (коли тремтять кінцівки). Робота з ультразвуковими дефектоскопами та медичною апаратурою, що генерує ультразвук.
Катаракта (захворювання очей). Ковальсько-пресові, електрозварювальні та термічні роботи із виготовлення скловиробів, роботи, пов'язані з інфрачервоним випромінюванням у металургії.
Роботи, пов'язані з фізичним перевантаженням та перенапруженням окремих органів та систем: · координаторні неврози; · захворювання периферичної нервової системи та опорно-рухового апарату. Робота на клавішних апаратах та музичних інструментах, копіювальні, гравіювальні, бурильні, малярські роботи, робота водіїв великовантажних та самохідних машин.
Опущення і випадіння матки. Роботи, пов'язані з підняттям та переміщенням вантажів вручну із докладанням зусиль.
Виражене варикозне розширення вен на ногах. Роботи, пов'язані з тривалою статичною напругою, стоянням, перенесенням вантажів.
Захворювання, які викликаються перенапругою голосового апарату: · хронічний ларингіт, вузлики голосових зв'язок та інші. Роботи, пов'язані з тривалою напругою голосу, голосових зв'язок тощо. Вчителі, викладачі, оратори, музиканти і т.д.

За даними Міжнародної Організації Праці (МОП), у результаті виробничих травм і професійних захворювань щорічно помирають 2,2 мільйонів людей. Із загальної кількості смертей на долю нещасних випадків припадає 350 тис., решта – жертви професійних захворювань. Є думка, що за цією статистикою кількість померлих буде збільшуватися щорічно щонайменше на 10%.

У профпатологічній клініці Українського НДІ промислової медицини за останні сім років встановлено понад 8,5 тис. випадків професійних захворювань різної патології у робітників гірничо-металургійного комплексу, вугільної промисловості, ядерної енергетики, металургійного машинобудування та інших галузей господарства. Встановлено, що профзахворюваність на підприємствах гірничо-металургійного комплексу залежить до 70% від обставин на виробництві, до 10%, як відомо, від стану медичного обслуговування, а останнє від соціально-побутових умов та від забруднення навколишнього середовища, адже робітники промислових регіонів України знаходяться під «подвійним» впливом шкідливих факторів на робочих місцях та екологічного забруднення.

Абсурдно вважати, що ризик професійних захворювань є актуальним лише для працівників важкої промисловості. Особи, зайняті у сільському господарстві, через безконтрольність застосування токсичних речовин у вигляді отрути, пестицидів чи гербіцидів, які накопичуються у ґрунті, рослинах і воді, страждають на різного роду онкозахворювання не рідше за представників інших професій.

Офісні працівники часто страждають на захворювання дихальної і нервової систем – кондиціювання повітря і численні стреси для білих комірців не минають даремно.