КОНТРОЛЬ ТИСКУ ГАЗУ НА ВИХОДІ ГРП

Цю функцію виконують запобіжні запірні клапани (ЗЗК) і запобіжні скидні клапани (ЗСК). ЗЗК контролює верхню і нижню межу тиску на виході ГРП, ЗСК - тільки верхню межу тиску. У більшості випадків ЗСК спрацьовує першим. Він випускає надлишок газу в атмосферу і тим самим повертає тиск газу на виході ГРП до необхідного значення. ЗСК попереджує спрацювання ЗЗК при випадковому короткочасному порушенні нормального режиму роботи ГРП.

Якщо ЗСК спрацював, але це не помогло, і тиск газу на виході ГРП продовжує зростати, то це свідчить про серйозні неполадки в роботі ГРП. Тоді за відповідного значення вихідного тиску газу спрацьовує ЗЗК, який перекриває подачу газу споживачу.

На відміну від ЗСК ЗЗК самостійно не може повернутись у робоче положення. Тільки після перевірки технічного стану обладнання та відповідного ремонту оператор повертає ЗЗК у робочий стан. Типові граничні значення вихідного тиску газу становлять: для спрацювання ЗСК – 1,15 • Рвих.ном, для спрацювання ЗСК - 1,25 • Рвих.ном .

Крім того ЗЗК спрацьовує при зниженні тиску газу на виході ГРП нижче допустимого значення.

Запобіжні запірні клапани ПКН і ПКВ (рисунок 10.5) для контролю верхньої та нижньої межі тиску газу на виході ГРП виготовляються з діаметром умовного проходу 50, 80, 100 і 200 мм. Клапан ПКВ відрізняється від клапана ПНК тим, що у нього активна площа мембрани менша за рахунок накладання на неї сталевого кільця.

У відкритому положенні клапан утримується важелем 4. Сам важіль утримується у верхньому положенні за штифт 3 гачком анкерного важеля 2. Ударник 9 за рахунок штифта 10 впирається в коромисло 11 і утримується у вертикальному ложенні. Імпульс кінцевого тиску газу через штуцер 1 подається в надмембранний простір клапана і створює протитиск на мембрану 12.


1 - штуцер, 2 - анкерний важіль, 3 - штифт, 4 - важіль, 5 - гайка, 6 - ковпак, 7 - пружина, 8 - кришка, 9 -ударник, 10 - штифт, 11- коромисла, 12 - мембрана

Рисунок 10.5 - Запобіжні клапани ПКН (ПКВ)

Переміщення мембрани догори обмежує пружина 7. Якщо тиск газу підвищиться понад норму, то мембрана підніметься догори і відповідно переміститься догори гайка 5. Внаслідок цього лівий кінець коромисла підніметься догори, а правий опуститься і вийде із зачеплення з штифтом 10. Ударник звільниться із зачеплення, впаде і вдарить по кінцю анкерного важеля 2, внаслідок чого важіль вийде із зачеплення з штифтом 3, і клапан перекриє прохід газу. Якщо тиск газу знизиться нижче допустимої норми, то тиск газу в підмембранному просторі клапана стане меншим, ніж зусилля, що створюється пружиною 7, яка опирається на виступ штока мембрани 12. Внаслідок цього мембрана і шток з гайкою 5 перемістяться вниз, переміщуючи кінець коромисла 11 вниз. Правий кінець коромисла підніметься, вийде з зачеплення з штифтом 10 і спричинить падіння ударника 9.