рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Стать і статева структура населення

Стать і статева структура населення - раздел Демография, Загальні показники чисельності і структури населення та їх коефіцієнт   Стать Як Наукова Категорія. За Загальним Визначенням С...

 

Стать як наукова категорія. За загальним визначенням стать - це сукупність генетичних, морфологічних і фізіологічних характеристик організму. Які забезпечують статеве розмноження.

Стосовно людини стать визначається як комплекс тілесних (генетичних, морфологічних і фізіологічних), репродуктивних, поведінкових,соціальних, соціально-психологічних і психологічних ознак, які визначають біологічний і соціальний статус людини як чоловіка або жінки.

В таблиці 2 представлено різні аспекти визначення статі людини.

На основі ознаки статі будується найважливіша демографічна структура – статева структура (статевий склад) населення.

Статева структура (статевий склад) населення – розподіл населення на чоловіків і жінок. В демографії використовується два різних способи представлення статевої структури.

Перший – простий розрахунок абсолютної чисельності і частки чоловіків і жінок у всьому населенні і в окремих вікових категоріях.

Другим способом представлення статевої структури являється визначення співвідношення статей, тобто відношення чисельності чоловіків до чисельності жінок (або навпаки) у всьому населенні і в окремих вікових категоріях.

Як правило, співвідношення статей розраховується як число чоловіків в розрахунку на 100 або 1000 жінок.

Статева структура населення залежить від сукупного впливу трьох факторів: вторинного співвідношення статей (див. нижче); диференціальної смертності, тобто від відмінності смертності чоловіків і жінок в різних вікових категоріях; статевих відмінностей в інтенсивності міграцій.

Перший фактор (вторинне співвідношення статей) являється практично незмінним і однаковим для всього населення.

 

 

Таблиця 2- Типологія статі людини

 

Найменування Характеристичні ознаки
Генетична стать, або генотип Наявність в клітинах XX (жіноча стать) або XY (чоловіча стать) хромосом
Гонадна, або дійсна стать Будова статевих залоз (яєчка або яєчники)
Гаметна стать Здатність статевих залоз продукувати сперматозоїди або яйцеклітини
Гормональна стать Функція статевих залоз виробляти чоловічі (андрогени) або жіночі (естрогени) статеві  
Морфологічна (соматична) внутрішня і зовнішня стать Будова внутрішніх репродуктивних органів і зовнішніх геніталій (генітальна зовнішність)
Аськриптивний, або приписана, цивільна, паспортна стать   Генітальна зовнішність дитини при народженні
Стать виховання Стать в якій виховується дитина відповідно до її аскриптивної статі
Пубертатна стать Особливості статевого дозрівання, що включають співвідношення андрогенів, що виробляються, і естрогену (пубертатна гормональна стать), вторинні статеві ознаки, що формуються під впливом гормонів (пубертатна морфологія), і еротичні переживання (пубертатна еротика)
Психічна стать, або статева самосвідомість Самоідентифікація індивіда як чоловіка або жінки
Соціальна Статеві ролі чоловіка або жінки в суспільстві

 

Отже, вирішальна роль у формування статевої структури населення належить диференціальній смертності та статевим відмінностям в інтенсивності міграцій, які, в свою чергу, залежать від соціально-економічних умов.

Різні країни світу мають різний розподіл населення на чоловіків і жінок, яке визначається особливостями їх історії.

В демографії і статистиці прийнято розрізняти первинне, вторинне і теоретичне співвідношення статей.

Під первинним співвідношенням статей розуміють співвідношення числа чоловічих зародків (гамет) до числа жіночих при заплідненні, проте прямий вимір такого показника неможливий.

Вторинне співвідношення статей - це співвідношення хлопчиків і дівчаток серед народжених живими. Воно являється фундаментальною природною константою ф і дорівнює приблизно 105 -106 народжень хлопчиків на 100 народжень дівчаток, або на кожну 1000 новонароджених завжди приходиться приблизно 512 хлопчиків і 488 дівчаток (рисунок 2).

Теоретичне співвідношення статей – це пропорція чоловіків і жінок в репродуктивному віці, або в інших вікових категоріях.

Дослідження показників теоретичного співвідношення статей і вторинного співвідношення статей входить в сферу інтересів демографії, тому що від них залежать характеристики відтворення населення і окремих демографічних процесів.

 

 

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Загальні показники чисельності і структури населення та їх коефіцієнт

Абсолютна чисельність населення... Відносні показники динаміки чисельності населення... Структури населення...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Стать і статева структура населення

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Абсолютна чисельність населення
Абсолютна чисельність населення характеризує загальну величину населення, кількість людей, що проживають на даній території в даний момент часу. Абсолютна чисельність населення явля

Структура населення
Структура населення визначається його розподілом у відповідності із значенням будь-якої ознаки. При вивченні населення переважними об'єктами інтересу прикладних наук, в т.ч. – демографічних, являют

Вік і вікова структура населення
Вік як універсальна незалежна змінна.Вік являється другою найважливішою демографічною характеристикою. Вік – це період від народження людини до того чи іншого моменту її життя. Суч

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги