Народжуваність і плодючість

Народжуваність пов'язана з поняттям плодючості, яке характеризує біологічний потенціал народжуваності, фізіологічну здатність індивіда або шлюбної пари до відтворення потомства (запліднення, зачаття, виношування плоду і народження живої дитини). Плодючість залежить від соціально-економічних і санітарно-гігієнічних умов.

Плодючість як здібність до народження дітей слід відрізняти від фактичного дітородіння, яке характеризується числом народжених дітей.

Поняття плодючості пов'язане з цілим рядом інших понять: бездітності, безпліддя, інфертильності і стерильності.

Термін «безпліддя» означає нездатність зрілого організму чоловіка або жінки до відтворення потомства. Чоловіче безпліддя означає нездатність до запліднення, жіноче - відповідно або до зачаття, або до виношування, або до народження дитини.

Зазвичай шлюб вважається безплідним, якщо протягом трьох років регулярного статевого життя і за умови невживання контрацепції і штучних абортів не відбувається народження живої дитини або через відсутність зачать, або через те, що вагітність закінчується абортом або народженням мертвої дитини.

Під стерильністю за умови нормального статевого життя розуміють взагалі нездатність до зачаття. При цьому розрізняють:

- стерильність постійну (в старших роках, після досягнення менопаузи), - стерильність в репродуктивному періоді (як наслідок захворювання або операції стерилізації);

- тимчасову (в період вагітності, післяродова або післяабортна аменорея, як результат вживання контрацепції);

- стерильність природну (викликану нормальними фізіологічними причинами: віком, вагітністю, годуванням грудьми, аменореєю і ін.);

- штучну (контрацептивну);

- патологічну (через хвороби і травми);

- абсолютну (з нульовими шансами на зачаття);

- відносну (при збереженні деякої вірогідності зачаття.

Безпліддя є одним з чинників інфертильності, тобто відсутність народжень. Інфертильність може бути також наслідком штучного переривання вагітності, а також повної відсутності сексуальних стосунків (абстиненції) впродовж всього репродуктивного періоду або якийсь його частки (через відсутність шлюбу, тривалого розділення подружжя або контрацептивної стриманості).