Психрометричний метод вимірювання вологості.

Психрометр має два однакових термометри, в одного з них (мокрого) теплосприймаюча частина весь час залишається вологою, контактує з гігроскопічним тілом, що всмоктує вологу з посудини.

При випарюванні вологи зі зволоженої поверхні мокрого термометра його температура понижується. В результаті цього між сухим і мокрим термометрами

виникає різниця температур, що називається психрометричною різницею.

Відносна вологість в залежності від психрометричної різниці (tc-tв) виражається залежністю:

 

j=Рв-А(tc-tв)/Рс , де

 

Рв-пружність газів, що насичують вимірюване середовище при температурі tв вологого термометра;

Рс-пружність парів, що насичують вимірюване середовище при температурі tс сухого термометра;

А-психрометричний коефіцієнт, що залежить від конструкції психрометра, швидкості обдування вологого термометра газом і тиску газу.(визначається за психрометричними таблицями, складеними для конкретної конструкції).

 

 


Вимірювальна схема електричного психрометричного вологоміра з термометрами опору складається з двох мостів 1 і 2, що живляться від одного джерела змінною напругою, і мають два спільних плеча R1 і R3.

Міст 1 складається з опорів R1,R3,R3,Rтс, а міст 2 з опорів R1,R3,R4,Rтм.

Різниця потенціалів на вершинах моста а і в діагоналі моста 1 пропорційна температурі сухого термометра опору, а різниця потенціалів на вершинах а і с-температурі мокрого термометра опору.

Спадок напруги між точками в і с діагоналі подвійного моста пропорційний різниці температур сухого і мокрого термометрів опору. Рівновага вимірювальної схеми встановлюється автоматично зміною положення повзунка реохорду Rр, що приводить в рух реверсивним двигуном РД. Одночасно двигун пересуває і стрілку приладу.

Якщо температура нижча нуля, то для змочування мокрого термометра використовують 3% водний розчин формальдегіду.

Переваги психрометричного методу- достатня точність при додатній температурі і незначна інерційність.

Недоліки-залежність результатів вимірювань від швидкості руху газів і коливань атмосферного тиску, зниження чутливості і зростання похибки при пониженні температури.