Вимірювання кількості тепла.

Вимірювання витрати і кількості тепла, що отримують споживачі від мережної води ТЕЦ і котелень, є не тільки комерційним параметром, але й відіграє важливу роль для об’єктивного контролю і автоматизації теплових мереж. В даний час вимірювання витрати і кількості відпущеного і спожитого тепла здійснюється розрахунковим методом за даними незалежного вимірювання температур теплоносія в подаючому і зворотному трубопроводах і також витрати теплоносія в подаючому і зворотному трубопроводах, в залежності від типу споживачів тепла. Розвиток мікропроцесорної техніки, значного зменшення ціни, розмірів і споживання електроенергії (однієї літієвої батареї напругою 3В вистачає на 6 років безперервної роботи), дозволив широко застосовувати цей метод для об’єктивного контролю і автоматизації теплових мереж.

Втрата тепла q, що відпускається споживачеві за одиницю часу Дж/год, можна описати рівнянням

q=Qм12)= Qоr(і12),

або

q=Qмсв(t1-t2)= Qов(t1-t2) ,

де Qм і Qо- витрата води у подаючій лінії, відповідно масова (кг/год) і об’ємна (м3/год); і1 і і2- питома ентальпія відповідно прямої і зворотної води, Дж/кг; св- питома теплоємність води, Дж/(кг°С); r-густина прямої води кг/м3 ; t1 i t2 - температура прямої і зворотної води,°С.

Прилад, для вимірювання витрати тепла за одиницю часу, називається тепломіром. Прилад, котрий вимірює витрату і кількість тепла за деякий проміжок часу t=t1-t2 , називається тепломіром з лічильником кількості тепла або просто тепло лічильником. При допомозі лічильника тепла визначають кількість тепла qк.т в джоулях, отримане споживачем за підзвітний період:

qк.т=òqdt