Розділ 3. Сценарії виникнення і розвитку аварії на аміацно холодильній установці приватного підприємства «Ренет» «Любарський молокозавод» .

Аварії в залежностi вiд їхнього масштабу можуть бути трьох рiвнiв:

А, Б та В.

На рiвнi “А” аварiя характеризусться розвитком аварii в межах одного виробництва (цеху, вiддiлення, виробничої дiлянки), що є структурним пiдроздiлом пiдприемства.

На рiвнi “Б” аварiя характеризуеться переходом за межi структурного пiдроздiлу i розвитком її в межах пiдприємства.

На рiвнi “В” аварiя характеризуеться розвитком i переходом за межi територй пiдприемства, можливiстю впливу вражаючих факторiв аварiї на населення прилеглих населених районiв i iншi пiдприємства, а також на навколишне середовище.

В данному випадку розглядаємо всi рiвнi розвитку аварії, встановленi в процесi аналiзу небезпек. З урахуванням усiх станiв пiдприємства (об’єкта): пуск, робота, зупинка i ремонт, та грунтуеться:

• на прогнозуваннi сценарiї виникнення аварiй;

• на постадiйному аналiзi сценарiв розвитку аварiй i масштабiв їхнiх наслiдкiв;

• на оцiнцi достатностi iснуючих заходiв, що перешкоджають виникненню i розвитку аварi, а також технiчних засобiв локалiзацii аварй;

• на аналiзi дiй виробничого персоналу i спецiальних пiдроздiлiв по локалiзацiї аварiйних ситуацiй(аварiй) на вiдповiдних стадiях розвитку.

 

Схема прогнозованих сценаріїв розвитку аварії. (мал..3.1.)

Визначення рiвнiв виникнення та розвшпку аварiй на пiдприємствi

В результатi аналiзу та оцiнки:

• iснуючого проектного рiшення по розмiщенню технологiчних об’ктiв АХУ та використовуваннi технологiчного обладнання;

• наведено iнформацiї та iнших джерелах про аварії, що мали мiсце на АХУ;

• статистики аварiй, що мали мiсце на АХУ ПП “Ренет”;

• розрахованих по прогнозованих сценарiях аварiй енергетичних показникiв вибухонебезпеки, масштабiв ураження токсичною хмарою пари амiаку та ураження вiд небезпечних чинникiв пожежi;

• значень експертної оцiнки розподiлення вибухонебеапеки по факторам та рiвням небезпеки.

- можна визначити, що на АХУ можливi аварii (табл.3.1.):

Рiвень аварiї Сценарії. Передумови розвитку (ознаки виникнення)
    «А» 1.1.2(а) 1.2.2(а) 1.3.2(а) розгерметизацiя вiддiльника рiдини, трубопроводiв рiдкої та газової фаз амiаку зовнi примiщення АХУ - вибухи пароповiтряної хмари зовнi примiщення АХУ не можуть спричинити шкоду iншим виробничим дiлянкам пiдприсмства (котельня)
1.1.1 (6); 1.2.1(б) 1.3.1(6);2.3.1(а,б)3.1.1; 3.2.1; 3.3.1 розгерметизацiя трубопроводiв рiдкої та газової фаз амiаку, ємностного обладнання усерединi примiщення АХУ — токсичне середовище утворюється усерединi примiщення АХУ та їм обмежується
    «Б» 1.1.3 (2 ) ( б) 1.2.3(2)(б) 1.3.3(2)(6) 2.3.3(2)(а,б) 3.1.3(2); 3.2.3(2) 3.3.3(2) розгерметизацiя трубопроводiв рiдкої та газової фаз амiаку, ємностного обладнання усерединi примiщення АХУ - вибухи пароповiтряної хмари в примiщеннi можуть спричинити руйнування стiн будiвлi, в якої також знаходиться котельня
1.1.1(а);1.2.1(а); 1.3.1(а) 4.1.1 розгерметизацiя трубопроводiв рiдкої та газової фаз амiаку, єностного обладнання зовнi примiщення АХУ — токсичне середовище утворюсться зовнi примiщення АХУ, розповсюджусться в напрямку вiтру та потенцiйно здатне вплинути на сумiжнi дiлянки (котельня)
  «В»   відсутні Розвиток аварiї по найбiльш небезпечному сценарію не може привести до переходу на рiвень аварiї “В” оскiльки енергетичний потенцiал небезпечних чинникiв недостатнiй для уражуючого впливу на мешканцiв розташованих поблизу приватних помешкань та персонал органiзацiї (мiлiцiя, пожежна охорона), а також на довкiлля. Розробка оперативної частину сценарію рiвня “В” не є доцiльною.