Технічне нормування операцій технологічного процесу

Визначення норм часу ведуть розрахунково-аналітичним методом [8]. При цьому враховують оптимальні режими різання, своєчасне постачання робочого місця всім необхідним.

Розрахунок технічних норм часу ведуть у наступній послідовності. Визначають машинний час обробки деталей (основний час) () на основі обраних режимів різання для кожного переходу операції. Далі визначають час на установку, зняття деталі, переходи. Цей час називають допоміжним часом (). Його беруть по нормативах для кожного установу, переустановлення, переходу. Від суми машинного і допоміжного часу (оперативного) у відсотках знаходять час на технічне й організаційне обслуговування робочого місця (зміну інструмента, регулювання пристосувань, налагодження устаткування, змащення, розкладання інструмента) () і відпочинок робітників (). Величину відсотка оперативного часу беруть по довіднику [8].

Шляхом підсумовування часу по всіх зазначених елементах знаходять штучний час обробки деталей (Tшт):

.

Штучно-калькуляційний час (Тш.к.) на операцію визначають підсумовуванням штучного часу та підготовчо-заключного часу () розподілом на кількість деталей у партії (nд) (для масового і багатосерійного виробництва не визначають).

Для серійного виробництва далі складають таблицю 6, куди заносять штучно-калькуляційний час, встановлений у проекті або отриманий на підприємстві.

 

Таблиця 6